avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate sorinsuciu2001

Activitate sorinsuciu2001

Buna dimineata !
Doresc sa colectez afina,zmeura ,ciuperci si sa le transport la o alta firma din Romania!
Multumesc anticipat !
Buna seara!
Va rog sa ma ajutati si sa ma indrumati in legatura cu documentele de care am nevoie pentru a colecta volant fructe de padure(cu autovehicolul) , si care este legislatia in domeniu(inclusiv cu sanctiuni sau infractiuni)
Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Control OPC
Hristos a inviat!...si Sarbatori Fericite !
Multumesc tuturor pentru opinii!
Speta este in felul urmator ....inspectorul opc intra in punctul de lucru , se legitimeaza , nu solicita nici un fel de documente , nu verifica nimic, doar complecteaza o invitatie in care inscrie datele firmei , ora si data la care sa ne prezentam si cu ce documente , solicitand sa ne prezentam a doua zi ...
Asa se practica ...nu mi se pare corect sa fiu apoi sanctionat a doua zi ...pentru etichete netraduse in limba romana , cand nici macar nu sa uitat la marfa(adevarul ca atfel de etichete mai exista in magazin ) .....oricum sanctiunile le-am contestat, am solicitat transformarea in avertisment iar judecatorul de fiecare data mi-a acceptat cererea .
Ideea era daca exista o metodologie care sa il oblige pe inspector sa nu se prezinte singur in control....etc (am retinut legea Registrului Unic..si multumesc! )
Răspuns la discuția Control OPC
Da ....asa se procedeaza in zona Hunedoara ...comerciantii sunt chemati prin invitatia scrisa cu registru unic si se complecteaza la sediul organului de control !
Va multumesc pentru informatii , am sa depun o plangere impotriva acestui inspector , am si pastrat filmarile de la ultimile doua "controale"(pacat ca nu sunt si cu sonor)
Va multumesc pentru amabilitate si sfaturi !
Răspuns la discuția Control OPC
da se complecteaza registrul a doua zi la sediu organului de control nu la firma si se specifica ....control inopinant
Am sa tin cont de cea ce mi-ati spus , am sa caut legislatia provind registru unic de control... Va multumesc !
Răspuns la discuția Control OPC
Binenteles ca am contestat sanctiunile , insa am cerut transformarea acestora in avertisment tot timpul si asa am reusit sa nu platesc aceste amenzi...insa ma gandeam sa depun plangere impotriva acestiu inspector OPC si ma interesa daca exista o metodologie dupa care se efectueaza controlul si daca poate prezenta singur in control ....mai mult dupa ce aplica amenda ...ne seaca cu telefoane ...daca nu cumva ne-am razgandit si dorim sa o platim ...ca ne mai lasa el cateva zile ...etc ...
Discuție Control OPC
Buna ziua !
Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca este legal ca un singur inspector OPC sa efectueze un control la o societate comerciala , de circa 2 ori pe an , sa nu solicite nici un act in magazin , sa nu verifice nimic , niciodata ci doar sa lase o invitatie pentru a doua zi la sediul OPC care se afla la 18 Km in alt oras .A doua zi amenzile merg pe banda rulanta la fiecare comerciant care a fost invitat. M-ar interesa in mod special care este legislatia sau metodologia dupa care se efectueaza asemenea controale ...gen OPC, Garda Financiara , Politia economica...
Va multumesc anticipat !
Buna seara !
Si eu am fost subofiter , am avut acelasi gen de probleme cu faptul ca nu se poate depune contestatie ....am reusit dupa trei incercari .
Daca sotul este demilitarizat se poate adresa sindicatului din care face parte .
Exista sindicatul Prolex sau Diamantul , unde exista si deschiderea spre dialog .
Succes!
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Buna ziua!
Am incercat pentru prima data si eu in ianuarie la inm ....dar am acumulat doar 56 de raspunsuri bune :(
Nu am avut nici un fel de grile ...doar am citit teoria .....intrebarea mea este acum ....ce grile mai sunt bune din moment ce a intervenit Mica Reforma ?
Puteti sa imi recomandati ce sa cumpar si de unde ?
Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția comisie concurs
Nu exista un Regulament privind modul de organizare a concursului ?