avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate nbun1

Activitate nbun1

Răspuns la discuția Executare silita
Parintii ar trebui sa se ingrijoreze?
Buna ziua. In urma cu 7 ani am deschis un PFA care in timp a acumulat datorii si majorari la datoriile respective. PFAul ui i-a fost suspendata activitatea in urma cu 1-2 ani. Ingrijorarea mea este ca este deschis pe adresa parintilor, unde am locuit si eu de altfel. Ii poate afecta pe ei asta, executat silit sa fie apartamentul sau ceva? Multumesc
Discuție PFA contributii
Am un PFA de doi ani si jumatate, incadrat la norma de venit, timp in care mi-am platit contributiile, putin spre deloc, undeva la 10%. De curand am semnat o hartie de mana cu agentul ANAF cu care am cazut de acord sa incep sa platesc 500 lei lunar pana la achitarea datoriei.
Marturisesc ca nu imi permit aceasta suma, dar a fost ultima sansa ca PFA-ul sa isi continue activitatea(din spusele functionarului ANAF, pe care tind sa nu il cred).
Dpdv legislativ/fiscal exista ceva lege/ordonanta aparuta de curand care sa imi rezolve problema sau macar sa imi usureze situatia?
Buna seara. Am un PFA de doi ani si jumatate, incadrat la norma de venit, timp in care mi-am platit contributiile, putin spre deloc, undeva la 10%. De curand am semnat o hartie de mana cu agentul ANAF cu care am cazut de acord sa incep sa platesc 500 lei lunar pana la achitarea datoriei.
Marturisesc ca nu imi permit aceasta suma, dar a fost ultima sansa ca PFA-ul sa isi continue activitatea(din spusele functionarului ANAF, pe care tind sa nu il cred).
Dpdv legislativ/fiscal exista ceva lege/ordonanta aparuta de curand care sa imi rezolve problema sau macar sa imi usureze situatia?
Răspuns la discuția Suspendare activitate PFA
fara ca taxele sa fie achitate la zi ce posibilitate am sa suspend activitatea?
Buna ziua,
Sunt interesat de actele necesare pentru a-mi suspenda pe o perioada determinata activitatea de PFA. Stiu ca pot sa fac asta la registrul comertului. Nu stiu care sunt procedurile si de ce am nevoie in schimb. Multumesc pentru feedback
E nevoie

Doar in situatia in care sunteti la venit real. Daca sunteti la norma de venit nu sunteti obligata sa detineti.
Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti cu ce acte trebuie sa ma prezint la camera de comert pt a-mi suspenda activitatea pe o perioada determinata pe PFA.. si cam cat dureaza procedura.multumesc
Răspuns la discuția Intabulare teren
Trebuie neaparat trecut pe numele meu ca sa pot face vanzarea? Nu se poate vinde fara al trece pe numele meu?
Ma intereseaza actele necesare trecerii pe nume unui teren arabil lasat mostenire. Terenul se afla in arenda intr-o asociatie de profil. Ma intereseaza pasii pe carear trebui sa ii fac spre vanzarea lui. Multumesc pt timp