avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate diaconu_suzana_maria

Activitate diaconu_suzana_maria

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un model de plangere impotriva unei decizii a CNSC-ului. Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
romarta123 a scris:

Buna ziua si felicitari celor care au inceput scoala.

Eu doresc sa dau examen pe post si as dori sa stiu cum trebuie sa arate caracterizarea de la locul de munca (seful meu nu stie si a spus sa o fac eu si el doar o semneaza) , un exemplu sau ce trebuie sa contina in mod obligatoriu. De asemenea as dori sa stiu care sunt salariile celor care dau direct pe post si daca se deconteaza cazarea/transportul in alt oras. Multumesc si succes


Salut! Daca imi lasi o adresa de e-mail iti pot trimite caracterizarea pe care am depus-o la dosar! A fost ok, nu a comentat nimeni de forma ei> Conform legii profesiei de grefier ti se va deconta fie chiria, fie transportul in functie de ce alegi tu sa faci. Daca vei face naveta ti se vor deconta pana la 7l/100km iar daca vei alege sa stai in orasul in care vei lucra se va deconta chiria, in anumite conditii(gasesti mai multe in lg 567/2004 la drepturi si obligatii)
Multa bafta!
Răspuns la discuția lucrul la inaltime
dboariu a scris:

Normele specifice de securitate au fost abrogate in 2006. Dar Hotararea de Guvern 355 / 2007 interzice munca la inaltime la depasirea varstei de 55 ani. Eu ca medic de medicina muncii NU inteleg rostul acestei interdictii, dar, din pacate, asta e legea. Si, din pacate, vad ca nimeni nu face demersuri pentru eliminarea acestei prevederi discriminatorii.


Buna seara!
Va rog imi spuneti si mie ce ar trebui sa fac in urmatoarea situatie> La firma la care lucrez sunt doi angajati care au peste 55 de ani. Problema este ca in momentul angajarii nu am stiut ca persoanele peste 55 de ani nu pot lucra la inaltime iar specificul muncii lor presupune lucrul la inaltime. Mentionez ca nu li se pot oferi alte meserii in cadrul firmei si astfel singura solutie este desfacerea contractelor de munca. Exista vreo dispozitie legala care sa imi permitat sa fac abstractie de norma privind lucurul la inaltime deoarece nu se doreste concedierea celor doi salariati insa in situatia economica actuala nici o amenda nu este binevenita.
Va multumesc anticipat!

Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
9iustitia a scris:

diaconu_suzana_maria a scris:

Felicitari admisilor..... eu am urcat 6 pozitii dar nu ma ajuta cu nimic.... oricum au aparut o groaza de concursuri direct pe post in perioada asta asa ca multa bafta celor care vor participa!


Unde au aparut o groaza de concursuri pe post? Unde sunt afisate?Eu nu le stiu numai pe cele de la CA Bacau si Galati.....Mersi.


Gasesti la Curtea de Apel Bacau si Curtea de Apel Iasi posturile de care ziceam....
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Salut! Daca nu ti-ai gasit inca loc de cazare trimite mail la urm adresa cipry85@yahoo.com ca nu s-a ocupat inca!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Am eu un loc, il gasisem ptr mine dar nu mai este cazul ptr ca nu am reusit sa ma incadrez in cele 120 de locuri...... e la 15 min de sng
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Felicitari admisilor..... eu am urcat 6 pozitii dar nu ma ajuta cu nimic.... oricum au aparut o groaza de concursuri direct pe post in perioada asta asa ca multa bafta celor care vor participa!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2012
Multumesc frumos de raspuns. M-am inscris la concurs, sper sa fie bine!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2012
Buna ziua!
Va rog tare mult sa imi spuneti si mie care este salariul pentru o persoana incadrata pe un post de grefier temporar, cu studii supperioare juridice si vechime de 3 ani in dom juridic. As vrea sa stiu daca se merita sa ma inscriu la un concurs organizat de Curtea de Apel Iasi pentru luna martie 2013.
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția CREDITARE SOCIETATE
Multumesc foarte mult! Doream sa stiu daca poate imprumuta societatea avand in vedere ca este si salariat, dar ati deslusit dilema. Va amultumesc inca o data!