avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate fodor florian

Activitate fodor florian

scurgerea individuala sau comuna cu vecinul este parte din partile individuale ,pe care dumneavostra impreuna cu vecinul ( depinde unde exista Y de scurgere sa le intretineti ) Asociatia are treaba cu verticala de la iesirea din bloc pana la ultimul etaj .
Legalitate montare camere se supraveghere

Care sunt etapele montarii camerelor de supraveghere , care este numarul de persoane care trebuiesc sa isi dea acordul ( in proportii % )
Multumesc antipat
Buna seara
Spuneti-mi si mie care sunt pasii de urmat in cadrul asociatiei ,daca in urma unui control s-a constatat ca un proprietar are instalatia facuta gresit iar la cotele de intretinere apar pierderi constante de apa.
Blocul nostrul in urma cu ceva timp a fost reabilitat pe alimentarea cu apa rece si calda si montare apometre noi radio .
Pierderile lunare constatate de catre cei de pe scara si pana la demersurile facute de asociatie fiind cateva luni sumele aparute ca si pierderi fiind intre 1300 -1600 ron / luna .Scara noastra de bloc fiind singura cu pierderi pe apa calda . Citirile radio fiind facute la termenele convenite cu apa nova si termoenergetica .Tot odata firma de citire cat si asociatia nu au dorit sau nu iau interesat aceste pierderi denota si trecerea unui timp indelungat pana au dorit sa faca acest control .
Presedintele asociatiei refuza sa puna persoana respectiva la plata aceste pierderi , spunandu-mi ca daca doresc pot sa il dau in judecata individual pe respectivul proprietar
Buna ziua
Cum se inscrie un apartament in cartea funciara care are debite la asociatia de proprietari .Multumesc
Răspuns la discuția refuz reparatii
va multumesc pt raspuns
Discuție refuz reparatii
Buna ziua la toata lumea. Va rog frumos sa imi spuneti si mie cum se pot rezolva urmatoarele situatii:
1.refuzul unor reparatii pe exteriorul cladirii ( in curtea de lumina a blocului cu 10 etaje unde se afla bucatariile si baiile peretii sunt din BCA.Cu timpul acest perete sa fisurat si apoi au aparut gauri .Aceste fisuri( gauri ) sunt intinse pe mai multe etaje.)
Care este art. de lege pe care pot sa il invoc presedintelui sa faca aceasta reparatie.
2.in decursul a doi ani administratorul a solicitat de mai multe ori verificarea apometrelor din locuinte pe motiv ca sunt multe pierderi.La fiecare anunt ca se fac verificari de catre asociatie s-a folosit expresia : cine nu este acasa la momentul verificarilor este trecut la pausal .Aceasta situatie este una cu repetitie . Controlul s-a efectuat atit in zilele libere( simbata - duminica) cit si in cursul saptamiini.In urma acestor controale cei care nu au fost gasiti acasa sau nu au vrut sa deschida usa nu au suportat nici o penalitate ci din contra .In Luna martie 2013 exact la sfirsitul lunii s-a anuntat un control la apometre impreuna cu firma care a montat apometrele. Ce sa vezi stupoare , zeci de apartamente gasite cu apometre sparte, distrus sigiliu metrologic, bay pasuri inainte de contor la apa rece si calda , nefunctionale , cu magneti pe ele , mai lipsea sa nici nu sa nu aiba apometre.
In temeiul carei legi se poate penaliza asociatia( membri comitetului ) pentru :
- ne punerea la plata la pausal a celor ne gasiti la controlul repetat al administratorului asociatie
- ne penalizarea drastica a celor gasiti ca au furat apa( sa nu mai zic ca la caldura nici nu se verifica repartitoarele)
Supararea mea este ca atit administratorul ( cel ales ; acesta fiind trecut in registre ca ingrijitor cladire )cit si membrii comitetului nu incearca aplanarea acestor probleme.Principala lor grija este salariu.
Si in inchere .De ce nu este legal ca un membru de familie care nu este proprietar in actele apartamentului sa fie membru in comitelul de asociatie sau sa fie presedinte. Daca intr-un imobil de 126 de apartamente peste 60% sunt persoane virsnice , ne deplasabile, etc, de ce eu ca fiu , fica , ginere, nora care locuiesc la aceea adresa nupot sa imi apar interesele in cadrul asociatiei( eu ne fiind altceva decit o pusculita pentru asociatie -platesc intretinerea si atit alte drepturi nu am )
spunetimi simie daca nu va supara dupa cite zile este trecuta o persoana la cotele de intretinere.Dupa cite stiu dupa 14 zile calendaristice.Daca eu sunt plecat de acasa timp d 20 zile calendaristice cum sunt trecut la intretinere.Daca eu nu stau in bloc decit 10 zile pe luna este normal sa platesc suma intreaga ? Nu. Am vazut ma refer prin bucuresti sunt persoane care stau toata ziua cu ochii pe scara de bloc sa vada cine vine si cine pleaca.O sa ajungem sa ne vinam unii pe altii prin bloc .Ca ala sta sau nu sta ca la ala sunt 5 persoane si el plateste decit 2 , ca aia nu dau apa corect si cite si mai cite
Răspuns la discuția furt cabluri termoficare
salut .pai daca ala de la radet iti pune un aparat de masura care costa o gramada de bani
tu ce faci te apuci sa le furi ca nu e treaba ta. normal ca cel care le are in grija sa le plateasca si apoi sa caste ochii sa nu le mai fure.De regula cei care le pun nu prea sunt straini de aparate.Unul care le fura ce dracu sa faca cu ele ca nu sunt de bronz sunt din plastic si au serie pe ele
va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine in problema cheltuielilor dintr-o asociatie de proprietari.Noi suntem o asociatie cu 5 scari ,fiecare scara are fond de rulment care se aduna pe asociatie.Intrebarea este: daca la scara 3 se sparge o teava care costa 1500 ron cine o plateste asociatia per ansamblu sau cheltuielile sunt suportate de catre acea scara.La mine la bloc se platea la comun. Se strica ceva la scara 1 plateste toata lumea .Mai nou presedintele hotareste daca acea cheltuiala se aplica la general sau doar la scara respectiva
va multumesc
am primit o citatie de la parchetul de pe linga tribunalul bucuresti in care sunt anuntat ca sa ma prezint pentru a fii audiat in calitate de faptuitor in cauza privind infractiunea de dare de mita prevazuta de art.255 din codul penal.
spuneti-mi ce inseamna si ce trebuie sa fac in aceasta situatie.? Mentionez ca nu am dat bani sau foloase materiale nici unui functionar public
Va multumesc