Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Activitate doinadavidescu

Activitate doinadavidescu

Formularea din lege pct(7) ”persoanele ale căror drepturi de pensie anticipată parțială s-au deschis între 1 ianuarie 2011-16 iulie 2016...”, mi se pare că nu e în concordanță cu pct(9)...nu se acorda celor care, la data depunerii cererii, au îndeplinit condițiile pentru limită de vârstă. Oricum o persoană care a intrat pe pensie anticipată parțial în 2011, având în vedere că aceasta se acordă cu maxim 5 ani înainte, se găsește deja la pensie de limită de vârstă și nu mai poate beneficia. De ce ? Eu cred că există o contradicție între alin (7) și (9) și o discriminare în sensul că nu se acordă retroactiv pentru perioada respectivă și sunt exceptate persoanele care au au intrat deja în la pensia cu limită de vârstă. Deci ideea e că nu mi-e clar deloc. În cazul meu, m-am pensionat anticipat parțial în iulie 2015 și în septembrie 2017, am depus cerere pt limită de vârstă, întrunind condițiile. La ce cerere se referă alin(9)? Mă încadrez sau nu săbeneficiez de noua modificare legislativă ? Mulțumesc.
Bună ziua,
Nu știu dacă am ales bine categoria de forum.
În anul 2012 am reînoit contractual de concesiune pentru 25 ani, cu SGU Ploiești, pentru 2 morminte plătind un avans de 500 lei , restul de 1750 lei urmând să fie plătit conform contractului eșalonat. Se menționează la cap.II Obiectul contractului și prețul concesiunii că restul de plată va fi achitat conform anexei la contract( 20lei pt primul mormânt concesionat și 30 lei pt al doilea) și cărestul de plată va fi corectat anual cu indicele inflației. Din 2012 am plătit în fiecare an, aceeași sumă, de 50 lei, fără nicio modificare. În urma unui deces, am solicitat acum, în vederea succesiunii o adeverință de la administrația cimitirului privind concesiunea. Am constatat cu surprindere că în adeverință este menționat un preț actualizat al concesiunii de 3155 lei(avans 905 lei , rest de plată eșalonat 2250 lei). Am întrebat funcționara care a întocmit adeverința despre acest lucru și mi-a spus că actualizarea s-a făcut în conformitate cu noile tarife stabilite de consiliul local în 2017, respectiv 36lei pentru primul mormânt concesionat și 54 lei pentru cel de-al doilea. Consider că este absolut nelegală decizia de a majora restul de plată al concesiunii în acest fel, contravenind și nerespectând contractul inițial.
Vă rog să-mi spuneți care este părerea dv și în situația în care am dreptate, ce mă sfătuiți șă fac.
Mulțumesc anticipat.
Bună ziua,
Nu știu dacă am ales corect categoria forumului, dar sper să mă puteți ajuta.
În anul 2012 am reînoit contractual de concesiune pentru 25 ani, cu SGU Ploiești, pentru 2 morminte plătind un avans de 500 lei , restul de 1750 lei urmând să fie plătit conform contractului eșalonat. Se menționează la cap.II Obiectul contractului și prețul concesiunii că restul de plată va fi achitat conform anexei la contract( 20lei pt primul mormânt concesionat și 30 lei pt al doilea) și cărestul de plată va fi corectat anual cu indicele inflației. Din 2012 am plătit în fiecare an, aceeași sumă, de 50 lei, fără nicio modificare. În urma unui deces, am solicitat acum, în vederea succesiunii o adeverință de la administrația cimitirului privind concesiunea. Am constatat cu surprindere că în adeverință este menționat un preț actualizat al concesiunii de 3155 lei(avans 905 lei , rest de plată eșalonat 2250 lei). Am întrebat funcționara care a întocmit adeverința despre acest lucru și mi-a spus că actualizarea s-a făcut în conformitate cu noile tarife stabilite de consiliul local în 2017, respectiv 36lei pentru primul mormânt concesionat și 54 lei pentru cel de-al doilea. Consider că este absolut nelegală decizia de a majora restul de plată al concesiunii în acest fel, contravenind și nerespectând contractul inițial.
Vă rog să-mi spuneți care este părerea dv și în situația în care am dreptate, ce mă sfătuiți șă fac.
Mulțumesc anticipat.
Scuze...va rog frumos, dna Av.Feraru, imi puteti spune despre ce directiva este vorba? Multumesc frumos.
Adevarat a inviat !
Multumesc frumos pt raspuns. Deci in cazul expus ar putea fi vorba de pensie anticipata partiala, nu-i asa?
Buna ziua!
Doresc sa aprofundez o chestiune asupra careia nu sunt perfect lamurita si anume a avantajelor concrete pe care le aduce vechimea in grupa II de munca.
Va expun datele:
Persoana sex feminin, data nasterii octombrie 1957
Vechime efectiva in munca 32 ani si 2 luni, din care lucrati in grupa II, 7 ani si 3 luni, lucrati inainte de 2001.
Vechime pt facultate: 5 ani
Intrebarea mea este daca pentru cei 7ani si 3 luni, lucrati in grupa II se adauga la vechime cate trei luni pentru fiecare an? Daca se adauga,inseamna ca mai castig 2ani si 1 luna la vechime?
In cazul acesta, vechimea totala in munca devine:
32ani/2luni +5ani+2ani/1luna=39ani/3luni
Stagiul complet de cotizare cerut de lege este 30ani/11luni.In cazul de fata, se poate solicita pensie anticipata, avand in vedere ca s-a depasit cu 8 ani, stagiul de cotizare?
Calculul facut este corect ?
Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
Am inteles. Deci, trebuie sa solicit pensionarea in ziua corespunzatoare datei de nastere, ca penalizarea sa fie fix 18%. Am recitit si anumite paragrafe din lege si m-am lamurit ca se adauga la vechime cate 3 luni pentru fiecare an de munca in grupa II conditii deosebite de munca.Cred ca acest lucru e valabil si am inteles bine.
Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
Multumesc. Asfi vrut sa gasesc raspuns si la intrebarea referitoare la perioada de vechime in grupa a-II-a.
Buna seara!
Va expun urmatoarea situatie.
Date :
- persoana sex feminin
- data nasterii: octombrie 1957
- studii superioare 5 ani, cursuri de zi
- vechime totala in munca 32 ani (fara a socoti anii de studii)
Din acestia 7ani sunt in conditii deosebite (grupa II), realizati in doua etape :
1 an si 4 luni (1977-1978) si 5 ani si 11 luni(1984-1990).
Va rog sa imi spuneti:
- este posibila pensionare anticipata partiala la 1 septembrie 2015 si ce penalizare se aplica ?
- cum influenteaza cei 7 ani de grupa reducerea varstei standard de pensionare, stagiul de cotizare si punctul de pensie pentru perioada respectiva?
Multumesc.
Buna ziua!
O procura ramane valabila in cazul in care persoana mandatata si-a schimbat buletinul?In procura figureaza CNP, dar nu mai coincid adresa, seria si nr buletin.

Multumesc.