avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Activitate michil

Activitate michil

Multumesc foarte mult pentru raspuns!
In urma unei sesizari la ANPC un comerciant a fost obligat sa-mi restituie suma achitata si sa ii returnez produsele.Este vorba de o cantitate insemnata de gresie. Am rugamintea sa-mi spuneti daca aceasta decizie poate fi pusa in executare avand in vedere ca respectiva firma refuza sa ridice marfa si sa restituie banii.Pot apela la un executorr judecatooresc? Multumesc!
Din pacate intr-o localitate foarte mica nu pot rezolva nimic pe aceasta linie.Sunt multe interese si relatii.
Va rog daca-mi puteti spune daca pot face ceva in instanta pe civil, prin care medicul veterinar sa fie obligat sa-mi puna la dispozitie acest formular pe care ar trebui sa fie semnatura tatalui meu.Medicul veterinar este asimilat ca functionar public.
Nu cred ca medicul veterinar nu poate fi obligat in nici un fel fa-mi puna la dispozitie acte in baza carora a facut transmiterile in sistemul ANVSA si APIA.
Multumesc foarte mult! Am facut acest lucru dar atat politistul cat si procurorul fost coleg al politistului nu fac nimic de 2 ani.Situatia in acel sat este mult mai complicata,sunt implicate rude ale primarului,ruda a secretarei primariei,rude in politia locala.Sunt disperata si nu stiu ce pot sa mai fac.
Am obtinut de la ANVSA acte in care este precizat si numele celor care le-au cumparat si politia tot nu face nimic, nici nu-i audiaza.
Eu imi doresc sa pot face eu o actiune in instanta prin care medicul veterinar sa fie obligat sa-mi puna la dispozitie acest formulat de transfer.
In urma decesului tatalui meu au fost furate un numar de 150 ovine si 15 bovine.Am facut plangere penala pentru furt.Politia din localitate nu face nimic.Cum pot actiona in instanta medicul veterinar, care dupa moartea tatalui meu a transmis la ANVSA iesirea din exploatatie (vanzare) a animalelor.Doresc ca acesta sa-mi puna la dispozitie formularul F2 - formular de miscare, unde trebuie sa se regaseasca atat semnatura celui care a cerut vanzarea (legal proprietarul) cat si datele noului proprietar.Acesta refuza sa-mi puna la dispozitie acest formular deoaece stie ca nu exista semnatura proprietarului.
Va rog foarte mult sa-mi spuneti daca pot merge in instanta pe Contencios sau pe Obligatia de a face si in baza care-i legi.
Multumesc anticipat!
Buna ziua, are hanticap de grad 3 in acte, din cate am citit cel mai usor. Nu stiu exact afectiunea precizata in acte.El este perfect sanatos in realitate.
Nu este pus sub tutela si nici curatela. In provincie este mult mai usor sa obtii un astfel de certificat.
Am solicitat politiei efectuarea unei expertiza medico - legala psihiatrica.

Multumesc foarte mult pentru raspuns!
Nu s-a dat inca solutie de clasare, este inca la politie in cercetare, dar domnul politist mi-a spus sa nu-mi fac sperante ca poate raspunde pentru fapta (nu ma intereseaza sa fie condamnat dar macar sa-mi recuperez o parte din bani) deoarece a depus la dosar o dovada de pensionare permanenta pentru probleme psihice.
As vrea sa depun ceva in scris la dosar si sa pot indica exact acest lucru.
Multumesc inca o data pentru promtitudine si amabilitate!
O zi cat mai placuta!
Buna ziua si sper sa ma puteti ajuta. In urma cu cateva luni mi-au fost furate bunuri din locuinta.Faptasul pentru a scapa a depus la politie dovada ca primeste indemnizatie permanenta de persoana cu hanticap mental.Aceasta indemnizatie este obtinuta pe spaga el fiind perfect sanatos.
Am rugamintea sa-mi spuneti daca exista in lege si sa-mi spuneti in ce lege, ceva legat de faptul ca persoanele cu hanticap raspund pentru faptele lor.
Multumesc!
Buna ziua, am mare ajutor de un sfat.In urma cu jumatate de an talal meu a decedat fulgerator in locuinta de la tara, mosterire de la parintii sai si unde mai are dreptul inca un frate. In acea locuinta am avut un numar de 9 utilaje pentru confectii proprietatea mea pe care le-am depozitat acolo pentru o vreme. Dupa moartea tatalui meu nu am mai avut acces in acel imobil, Acum sunt in procedura de a face dezbaterea succesiunii si partaj. In acest timp fratele tatalui meu mi-a vandut toate utilajele.
Am rugamintea sa ma sfatuiti daca plangerea penala o fac pentru infractiunea de furt sau pentru ce alta infractiune? Multumesc anticipat!