avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Activitate realest25

Activitate realest25

Buna ziua.
-Va rog sa imi spuneti daca este obligatoriu sa fac cerere privind trecerea de la pensia de invaliditate la cea de limita de varsta. Daca da, ce acte trebuie sa depun in completare?.
-In ceea ce priveste recalcularea pensiei conform noii Legi a pensiilor - Legea nr. 127/2019, ce acte in completare se pot depune si de cand ?.
Va multumesc pentru eventualul raspuns!
Buna ziua. Vreau sa imi deschid SRL. Puteti sa ma ajutati cu niste raspunsuri va rog?

1. Cat costa sa deschizi un SRL?
2. Ce taxe pe profit voi plati ca SRL, cat la % ?
3. Ce sunt alea dividente? Cum ma vor influenta ca SRL?
4. Sediu Social?
5. Punct de Lucru?
6. Domeniul Firmei va fi in Publicitate si Marketing. Imi trebuie Calificare?
7. Casa de marcat si bonurile fiscale?
Buna dimineata.
As vrea sa va intreb pentru pensia de handicap/invaliditate ce contributii catre stat se opresc? impozit, sanatate, somaj,pensie? Multumesc!
Buna seara. Am si eu o nelamurire. Mentionez ca am varsta de 60 de ani si 2 luni In acest moment sunt pensionat pe caz de boala.M-ar interesa sa stiu daca as incerca sa ma pensionez anticipat si s-ar dovedi ca pensia anticipate este mai mica decat cea de boala, pot solicita sa raman cu pensia de boala? Sau as pierde acest drept si as ramane cu cea anticipate? Multumesc!
Buna ziua. Conform Notei nr. 874/02.06.2015 semnata de Rovana Plumb, se vrea corectarea discrepantelor salariale pe functiile publice similare la nivelul institutiilor publice, pentru adminsitratia publica din Romania. Poate cineva sa imi explice si mie daca se vizeaza numai administratia publica centrala sau si cea locala, deoarece din cadrul Notei nu reiese foarte clar acest aspect. Multumesc!
Răspuns la discuția Taxe vanzare apartament
Multumesc
Răspuns la discuția Impozitare vanzare apartament
Multumesc!
Buna seara. Aveti idee cine plateste taxa la notar in cazul unui act de vanzare cumparare a unui imobil? Multumesc!
Buna seara. Am un singur apartament pe care l-am cumparat acum 7 ani si pe care as dori sa il vand si sa imi iau altul intr- o alta zona a orasului.Vreau sa stiu daca mi se impoziteaza vanzarea apartamentului de catre stat.Multumesc.
Buna ziua. Am inteles ca exista o Nota aprobata in sedinta de Guvern, existenta la nivelul Ministerului Finantelor Publice, semnata de Rovana Plumb, conform careia se vrea corectarea discrepantelor salariale lpe functiilor publice la nivelul institutiei, pentru toata adminsitratia publica din Romania(nu numai pentru cea centrala).
Eu, de exemplu, am fost promovat acum 6 luni, din consilier principal treapa 1 dupa 3 ani de asteptare, in consilier superior(la nivelul fostei trepte 3 dupa legea veche a salarizarii). Daca se vor rezolva aceste discrepante salariale, credeti ca pot beneficia si eu de aceste schimbari? Abia in noiembrie 2015 voi face 1 an de cand am fost promovat ca si consilier superior.(dupa legea veche a salarizarii, atunci ar trebui sa promovez in consilier superior treapat 2).
Mie mi s-ar parea corect ca in noiembrie 2015, cand implinesc 1 an in gradul de consilier superior, sa mi se dea diferenta pana la salariul pe care l-as fi avut la nivelul de consilier superior treapa 2 dupa vechea lege a salarizarii ( asa cum il au unii din colegii mei care au ramas consilier superori , dar cu salariu corespunzator fostei trepe 2 a vechii legii). Astept pareri. Mutumesc mult.