avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate monatedys

Activitate monatedys

am cumparat un ap.cu 1 cam.pentru fiul meu care mi-a trimis banii din afara.pentru ca el nu a fost in tara,l-am cumparat pe numele meu.acum asi dori sa -i fac o forma de a i-l trece pe numele lui pentruca eu sint in virsta si asi dori sa-i las cit mai putin si usor de intrat in posesie cind eu nu voi mai fi.care ar fi cea mai putin costisitoare forma.multumesc.
daca o persoana este mandatata sa solicite o executare silita in numele altcuiva, executare care s-a produs in 2010 ,banii s-au virat mandantului ,iar acum se solicita de catre partea executata sa se intoarca executarea datorita anularii actelor de executare intocmite eronat, de executorul judecatoresc. care este raspunderea in aceasta actiune a mandatarului.Mentionez ca mandantul are actualmente o cetatenie straina.Poate fi tras la raspundere mandatarul cu bunurile sale? deasemeni mentionez ca titlul executoriu nu este desfiintat fiind irevocabil si se mai poate solicita inca o data executarea silita pentru reglementarea actelor defectuos intocmite de catre exec.jud.
pun intrebarea: cum sa contractez un av. in care sa am incredere,si acre sa ma reprezinte intr-un proces pe care am de gind sa-l intentez. pun aceasta intrebare,deoarece am fost trasa pe sfoara de un domn av. caruia i-am trimis prin cont bancar onorariul fara sa cirtesc, pentru a ma reprezenta in trei procese de contestatie la executare deschise de avas care ne datora sume de bani. avocatul mi-a fost recomandat chiar de catre executorul judec. care a facut o eroare judiciara la solicitarea incuviintarii pentru executare -fapt de care a profitat debitorul pentru a ne intenta proces. eu am fost de buna credinta,si am angajat pe dl av. recomandat de executor ,si fiind din provincie, eu nu am putut veni la judecare. insa ,din hotaririle instantelor date in urma judecarii cauzelor , care au fost respinse atit la judecarela fond cit si la recurs,reiese ca dl.av.nu a facut nimic ptr.dosarele mele( trei la nr.)Intreb ,daca eu asi putea sa-l dau in judecata pe dl.av. care nu si-a facut datoria fata de mine. mi-a luat doar banii,mi-a dat un contract in alb intr-un ex. pe care i l-am returnat, semnat de mine(am xeroxat eu un ex. ptr.mine)Dupa primirea banilor,nu mi-a mai raspuns la niciun apel.Ce pot face ca am pierdut procesele.
asi dori sa stiu ,daca cineva ar fi amabil sa ma lamureasca,in cit timp pot intenta proces unui domn executor care voit sau nu ,mi-a pricinuit o dauna materiala datorita faptului ca la solicitarea mea de a-mi face o exec. silita,acesta nu a cerut incuviintarea dela judecatoria de unde apartine debitorul si a solicitat-o dela alta judecatorie. ulterior a solicitat si o a doua incuviintare de unde trebuie ,insa a fost tardiv intrucit debitorul a facut contestatie la executare pe care a cistigat-o atit la fond cit si la recurs. asa ca nu-mi ramine decit sa solicit ca dl. exec. sa-mi returneze dauna provocata si aceasta prin intentarea unui proces. Cumva daca nu solicit timp de trei ani aceasta dauna- se poate prescrie? ma gindesc ca eu sa astept sa vad daca debitorul solicita returnarea sumei ,(care era obligat a o da benevol si nu a facut-o, asteptind prescrierea) Sint intr-o dilema nestiind cum sa procedez.In aceasta situatie sint si alte persoane. Multumesc mult pentru ajutorul pe care ni-l dati cu aceste lamuriri.
Răspuns la discuția executare silita
in primul rind ,prejudiciul este de tracasare in procese din 2011 luna aprilie data cind deja intrasem in posesia banilor,dar AVAS-ului nu i-a convenit ca am apelat la executor.Am asteptat aproape trei ani (mai erau 3 luni si se prescria ).,dar acesta nu s-a achitat benevol de creantele catre noi. De atunci suferim psihic gindindu-ne ca desi nevinovati sintem avasul ar putea sa ne ia banii nostri inapoi si nu avem de unde-i mai da dupa 1 an si 8 luni de cind i-am luat. Asta este problema.Am pus pentru recurs si un avocat recomandat de catre executor(noi fiind din provincie) si care avocat era prieten cu executorul si nu a miscat un deget pentru noi(se vede din hotaririle instantelor) doar ca ne-a luat cite500 roni de fiecare dosar si atit.Dupa aceea nici nu a mai raspuns la telefon sau la mesaje. Sintem dezamagiti total de felul cum se comporta oamenii legii in care mai aveam incredere.Multumesc pentru raspunsuri.
Discuție recurs respins
in cazul unui recurs respins ,cu hotarirea definitiva si irevocabila,si datorita faprului ca eu nu am absolut nici o vina in acest proces(vina fiind numai a executorului judec.) unde asi mai putea actiona? care ar fi instanta la care sa-mi indrept plingerea nedreptatii care mi s-a facut atit de catre instanta de fond,cit si cea de la Tribunal unde am facut recursul.Imi sustin nevinovatia dar nu stiu care ar fi instanta la care sa apelez ,hotarita fiind sa ajung pina la CEDO.Poate duta si 10 ani.eu nu sint vinovata de ilegaliatea facuta de executorul judecatoresc.:Multumesc.
Răspuns la discuția executare silita
tertul poprit a fost Trezoreria sec.1 dar sediul acesteia este in sect.2,iar debitorul are sediul in sect.1.Nu s-a luat in considerare de catre instanta de fond faptul ca debitorul isi are sediul in sect.1si ar fi fost corecta incuviintarea dela Judec.sect.1.Ma rog acum problema este doar in ceeace am expus eu pina acum,daca il pot actiona in judecata pentru prejudiciu(daca AVAS ar solicita returnarea banilor cu toate ca titlul exec.nu este desfiintat)deci in aceasta situatie daca il pot actiona pe executor Daca scoaterea incuviintarii legale,ar putea stinge aceasta sicana? multumesc f.mult.
Răspuns la discuția executare silita
nu nu ca arfi dumnealui necompetent teritorial ,el are drept de actiune in tot Bucurestiul,dar in loc dinsul sa ceara incuviintarea dela judec,sect.2 unde se afla sediul trezoreriei sect.1,acesta a solicitat incuviintarea dela judec.sect 1. Aici eu gasesc ca ar avea o oarecare vina si cine i-a dat incuviintarea.In situatia aceasta sint o gramada de creditori.M-am incadrat in termenul de a nu se fi prescris. Iar dupa aceea ,adica dupa ce s-a pierdut la fond actiunea, executorul a scos si incuviintarea cea legala. Dar nu stiu daca este valabila. deoarece in actiunea depusa de avas, gresala executorului era certa. Multumesc
permiteti-mi sa fac o intrebare referitoare la o exec.silita asupra unui titlu exec.definitiv si irevocabil,dar care nu s-a pus in aplicare de catre AVAS de bunavoie(asteptau prescriptia cred)In momentul cind a fost executat silit,acesta(avas) s-a agatat de fel de fel de chitibusuri.In cazul meu si a copiilor mei, a solicitat anularea exec. silite,ceeace instanta i-a aprobat fara a lua in considerare ca avas nu a dat doi bani pe hotarirea judecatorilor. (titlul executoriu.Motivul aprobarii anularii a fost ca exec.judec.a luat incuviintarea pentru exec.dela o instanta necompetenta teritorial.Nu este vina noastra ca acesta a incalcat legea pe care presupun ca o cunoaste din moment ce face aceasta meserie. Acum intrebarea mea este:Putem sa-l dam in judecata pe executor pentru cazul ca avas desi dator ar solicita returnarea banilor nosti? Unde sa-l actionam pe executor ,sau chiar pe Avas ca nu a platit la timp banii datorati? Instanta ar fi trbuit sa aprecieze ca creditorii nu au nici o vina pentru gresala executorului. Cel mult putea fe el cel care sa raspunda pentru acesta,in fata legii.Multumesc.:OX-(X-(#-o
am un depozit la Cec si la data scadenta nu am gasit certificatul acestui depozit. Cum pot recupera banii din acest depozit? Multumesc