avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Activitate victorino

Activitate victorino

Luna aceasta am infiintat o societate, actionar unic, am optat impozit 3%, neplatitor de tva si pana acum nu am angajat pe nimeni, nu am contract cu un contabil si nu am desfasurat activitate si as dori sa suspend firma. Trebuie sa merg sa fac o cerere la registru comertului? sau trebuie sa angajez un contabil sa declare ca nu am avut activitate? si care sunt costurile suspendarii activitatii
Am infiintat o firma si am optat pt impozit 3% pe venit deci inseamna ca e microintreprindere, trebuie:
1. sa am neaparat un angajat ?
2. daca e obligatoriu sa am un angajat in cat timp trebuie sa il angajez? neaparat din prima luna
Am infiintat o firma de resurse umane, cu sediu iar avocatul mia cerut 300 RON ca sa imi obtina autorizatie ambulatoriu, era nevoie de asa ceva? mia spus ca daca nu sa deschid un punct de lucru, dar ce rost are sa deschid punct de lucru daca am sediu
Daca angajez someri sau tineri absolventi primesc vreun ajutor din partea statului? daca firma intra in faliment dupa un timp trebuiesc returnate eventualele fonduri