avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate mirela.onciu

Activitate mirela.onciu

Nu. Este exact ce am spus in mesajul initial. Nu este vorba de corectitudinea registrelor.
Buna ziua, sunt PFA cu o cifra de afaceri anuala mai mica de 25000 de lei.
Imi tin contabilitatea mai bine zis registrele singur. De curand am fost chemat la primarie si intrebat despre cine-mi tine contabilitatea. Cand am spus ca ma ingrijesc singur au spus ca trebuie sa aloc o parte din locuinta acestei activitati si sa platesc impozit pe PFA. Mentionez ca nu sunt autorizat sa desfasor activitate de contabilitate si din cate am inteles din lege contabilitatea in partida simpla o poate tine oricine, nu trebuie sa fii membru CECAR sau contabil, sunt un amarat de taximetrist. Este legal sa platesc impozit diferentiat pentru cele mentionate mai sus? Multumesc!
Aveti dreptate. Am citit si eu in lege azi. Ar fi putut sa trimita si ei o notificare generala pe ghiseul.ro, am vazut ca au in meniu acest lucru si sa ne deschida ochii. :)
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Locuinta e bun comun cumparat din 2002 si nu mi-am imaginat ca impozitul se imparte in doua si se tine evidenta separat in cadrul serviciului de taxe si impozite, cand se platea la Primarie sotul platea tot ce era de plata si de cand a aparut ghiseul.ro ma ocup eu si chiar nu mi-am imaginat ca exista doua fise pentru o locuinta.
Buna ziua! A mai patit cineva ca mine, sa plateasca toate impozitele si taxele locale pe ghiseul.ro in contul sotului si sa se trezeasca anul acesta ca are rol si pe CNP-ul personal si ca figureaza cu datorii restante?
Multumesc!
Multumesc!
Cum evidentiem in registrul de evidenta fiscala veniturile din OUG? O sa tinem cont de venitul impozabil, adica venitul brut-CAS-CASS?
Multumesc!
La inceputul anului 2022, am ales sa platesc contributia la CASS prin completarea cap II din declaratia unica, desi nu obtineam venituri care sa ma oblige. La momentul completarii baza de calcul era de 13800 adica de plata 1380. Acum vreau sa depun declaratia si in cap.I aferent CASS nu mi se permite sa completez cu aceeasi valoare, pe motiv ca in iulie salariul minim a fost marit si acum ar trebui sa platesc 1530 de lei cu toate ca eu am achitat contributia pe anul 2022 de 1380.
Intrebarea este, acum ar trebui sa declar pentru 2022 cass de 1530 si sa platesc diferenta pana la 1530? Multumesc mult pentru raspunsuri!
Buna ziua, sunt pensionat din motive medicale si practic taximetrie pe PFA. Sunt obligat sa platesc CASS?
Multumesc!