avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate salsa

Activitate salsa

dupa 2 ani de proces,(uzucapiune)ni sa respins cauza,motivatia este ca fiind coproprietari noi am prezentat interesele imobilului in numele amanduora ne fiind nevoie de acte ptr.ca santem neamuri.Vrem sa facem recurs.Intrebarea mea este cum putem scoate in evidenta faptul ca celalalt propietar nu sa interesat deloc de proprietate,ca nu a contribuit cu nimic la imobil,(nu a locuit nici o data acolo,este plecat de 20 de ani in strainatate si inainte a locuit in alt oras)am dus acte, am dus marori ,el nu are nici un act al casei ,nu are martori,nu cunoaste casa pe interior,singurul atu al sau este ca mama lui a fost trecuta in 1937 in CFca si proprietar pe 18din casa( mama a murit in 1983)si implicit el este mostenitorul.Mentionez ca pe imobilul respectiv nu sa dezbatut succesiunea din partea lui,inCFaparand tot numele mamei.Chiar nu sa interesat de loc de nimic,nu a contribuit cu nimic la intretinerea imobilului.ce as putea sa fac?Recursul e o pierdere de timp si bani in situatia data?
Am fost parte intr-un proces de uzucapiune care sa incheiat in 26 oct. 2011, urmand a se da sentinta. Sa amanat pronuntarea pe 2 noem. apoi pe 9 noem.cand sa
pronuntat "se respinge actiunea"dar am inteles ca trebuie sa existe si omotivatie a sentintei,aceasta motivatie nu apare in registru judecatoriei. Am inteles ca in termen de 30 de zile judecatoria ar fi trebuit sa ne anunte.Cat sa mai asteptam? sau ce pot sa fac ca sa aflu motivatia sentintei?Va multumesc ptr. toate sfaturile pe care le dati.
Răspuns la discuția sentinta unei cauze
va multumesc ptr. raspuns. as mai avea o intrebare, in cazul recursului se schimba completul de judecata?
buna ..dupa un proces de 2 anii de uzucapiune (sotul este reclamantul),care sa desfasurat normal zic eu ,cu martori,cu acte. Acte numai din partea noastra ,marori numai de la noi ,cealalta parte ne avand nici martori nici acte nimic,azi am primit sentinta(dupa doua amanari de pronuntare a sentintei)SE RESPINGE CAUZA dupa ce am adus la dosar tot ce mi-a cerut instantanta.Nu era normal sa ne zica de la inceput sa nu mai pierdem timpul nostru si al martorilor pe la tribunal?nu mi se pare corect.ce parere aveti? va multumesc!
sant somera din ianuarie 2011 pe o perioada de 12 luni,recent mi sa oferit o posibilitate de a lucra in strainatate pe o perioada de 3 luni. Actele de angajare o sa le fac cand ajung la locul respectiv,si nu stiu data exacta ptr. e o perioada de proba de apr.2 saptamani,poate mie nu imi convine ceva si nu raman.Intrebarea mea este eu cum trebuie sa procedez cu somajul in tara?va multumesc!
Răspuns la discuția dovezi in uzucapiune?
da,noi am achitat tot ce tine de casa,mai vreau sa spun ca in CFapare mama persoanei dar de cand era minora(din 1937)de atunci nu sa mai inscris nimic in CF va multumesc inca o data ptr.ajutor
Răspuns la discuția dovezi in uzucapiune?
ce intelegeti prin inscrisuri? acte doveditoare de plati ptr. imobil? nu e cazul de acte agricole.iar interogatori la ce va referiti? cu martorii este in regula ca aduc vecini de pe strada va multumesc ca ma ajutati
intr-un proces de uzucapiune cum se face dovada ca intradevar posed acel imobil de 40 de ani,nu am nici un act de proprietate,dar m-am nascut acolo si am trait cu parintii acolo. imobilul este a unei rude moarte de peste 28 de ani ,dar care are un mostenitor plecat in strainatate. de 20 de ani(proprietarul si urmasul nu au locuit nici o data acolo)cum fac dovada ca ei nu au locuit acolo? daca are cineva vreo idee sa-mi spuna si mie va multumesc!
Răspuns la discuția mare dilema
ea nu cunoaste casa fiindca in acte apare mama ei care e moarta de 28 de ani si ei nu au locuit nici o data in casa si nici in localitate.
Discuție mare dilema
de 1 an sant in proces de uzucapiune cu o ruda indepartata,care este plecata in strainatate. acum 2 zile imi trimite un mesaj ca vine in oras si ar vrea sa o primesc in casa(casa e subiectul procesului)nu stiu ce sa fac cum e mai bine ?banuesc ca a venit sa vada casa,ca sa stie ptr.ce se judeca. e o dilema mare sa o primes sau nu?da-ti-mi un sfat va rog...