avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate Felixya

Activitate Felixya

Răspuns la discuția Taxa reziliere telefonie mobila
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Taxa reziliere telefonie mobila
Buna seara si multumesc pentru raspuns.
Mi-au trimis o notificare de foarte curand timp prin care ma informeaza ca vor da dosarul unei firme de avocatura. Nu am decat sa astept si am sa vad atunci cum procedez.

Dar, legal, ar putea ei castiga in aceasta situatie?
Buna ziua.
In data de 22 oct 2012 se incheiau cele 24 luni contractuale cu Vodafone pentru abonament si telefon. Pe data de 2 oct 2012 (aproximatie, nu mai stiu exact, exact) am sunat (doar am sunat, nu am depus cerere de reziliere) si i-am informat ca dupa data de 22 oct 2012 doresc rezilierea contractului si trecerea pe cartela. Dupa 1-2 zile m-au resunat si mi-au spus ca cererea a fost inregistrata. Dupa 1 luna am primit factura de 5 Euro credit adaugat de ei pe cartela si taxa de reziliere de 174 Ron. Pana in prezent s-au strans 275 Ron. Am sunat si mi-au spus ca rezilierea este taxata pentru o optiune de internet ce avea valabilitate inca 4-5 luni dupa data la care am reziliat eu contractul. Nu m-au anuntat si le-am spus ca nu sunt de acord sa platesc acel lucru fiind o optiune si nefiind inclusa in contract. M-au tot sunat si aceleasi discutii le-am avut. Apoi au predat dosarul catre Top Factoring. Ei au tot timis in 2013 instiintari si nu am raspuns. Pe 12 feb 2014 primesc telefon de la Top Factoring si ma informeaza ca eu figurez 23 de luni cu abonament si ca am cerut rezilierea. Le-am spus ca nu aceasta a fost solicitarea mea si sa verifice inregistrarile. Ei spun ca nu tine de ei si ca ei recupereaza doar suma din acea factura. Nu am numar de inregistrare al convorbirii si fara el nu pot cere inregistrarea? Nu stiu daca mai exista in baza de date. Dar daca eu nu ma pot folosi de ea, atunci Vodafone se poate folosi pentru a dovedi in ce baza s-a reziliat contractul si s-a facut trecerea pe cartela, eu nedepunand cerere scrisa?

Cei de la Vodafone sustin ca cei de la Top Factoring au inteles gresit si de fapt eu platesc rezilierea unei optiuni de internet ce mai avea valabilitate inca 3-4 luni din momentul in care eu am reziliat abonamentul. Si fiindca acea oferta a fost legata de abonament s-a reziliat de la sine, neputand fi transferata pe cartela. Avend valabilitate contractuala (nu am semnat contract, telefonic a fost adaugata) 12 luni. Cand am sunat si am solicitat rezilierea contractului, operatorul destept nu mi-a spus ca o sa ma taxeze pentru acea reziliere de optiune, daca inchid abonamentul.
Nu mi se pare corect sa ma taxeze pentru o optiune care era legata de abonament si daca eu nu mai am acel abonament si ea are valabilitate peste perioada abonamentului ei sa ma taxeze.
Au dreptul sa faca acest lucru, legal?

Ce sa fac in aceasta situatie cel mai bine?
Conform celor de mai sus, m-au tot sunat. Am fost la Vodafone si le-am cerut convorbirea telefonica. Nu o au. Sau asa spun... Si sustin ca cei de la Top Factoring au inteles gresit si de fapt eu platesc rezilierea unei optiuni de internet ce mai avea valabilitate inca 3-4 luni din momentul in care eu am reziliat abonamentul. Si fiindca acea oferta a fost legata de abonament s-a reziliat de la sine, neputand fi transferata pe cartela. Avend valabilitate contractuala (nu am semnat contract, telefonic a fost adaugata) 12 luni. Cand am sunat si am solicitat rezilierea contractului, operatorul destept nu mi-a spus ca o sa ma taxeze pentru acea reziliere de optiune, daca inchid abonamentul.
Nu mi se pare corect sa ma taxeze pentru o optiune care era legata de abonament si daca eu nu mai am acel abonament si ea are valabilitate peste perioada abonamentului ei sa ma taxeze.
Au dreptul sa faca acest lucru, legal?

Ce sa fac in aceasta situatie cel mai bine?
Nu am trimis inca raspunsul de mai sus, dar ei pe mail mi-au trimis o parte din acte, spunand gresit ca taxa este din reziliere contract si imi prezinta si data de reziliere, inainte cu doua saptamani de a-mi expira contractul de 24 luni. De unde au luat ei acea data nu stiu. Ce le-a trimis Vodafone de fapr, nu stiu.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua.
In data de 22 oct 2012 se incheiau cele 24 luni contractuale cu Vodafone pentru abonament si telefon. Pe data de 2 oct 2012 (aproximatie, nu mai stiu exact, exact) am sunat (doar am sunat, nu am depus cerere de reziliere) si i-am informat ca dupa data de 22 oct 2012 doresc rezilierea contractului si trecerea pe cartela. Dupa 1-2 zile m-au resunat si mi-au spus ca cererea a fost inregistrata. Dupa 1 luna am primit factura de 5 Euro credit adaugat de ei pe cartela si taxa de reziliere de 174 Ron. Pana in prezent s-au strans 250 Ron. Am sunat si mi-au spus ca rezilierea este taxata pentru o optiune de internet ce avea valabilitate inca 4-5 luni dupa data la care am reziliat eu contractul. Nu m-au anuntat si le-am spus ca nu sunt de acord sa platesc acel lucru fiind o optiune si nefiind inclusa in contract. M-au tot sunat si aceleasi discutii le-am avut. Apoi au predat dosarul catre Top Factoring. Ei au tot timis in 2013 instiintari si nu am raspuns. Pe 12 feb 2014 primesc telefon de la Top Factoring si ma informeaza ca eu figurez 23 de luni cu abonament si ca am cerut rezilierea. Le-am spus ca nu aceasta a fost solicitarea mea si sa verifice inregistrarile. Ei spun ca nu tine de ei si ca ei recupereaza doar suma din acea factura. Nu am numar de inregistrare al convorbirii si fara el nu pot cere inregistrarea? Nu stiu daca mai exista in baza de date. Dar daca eu nu ma pot folosi de ea, atunci Vodafone se poate folosi pentru a dovedi in ce baza s-a reziliat contractul si s-a facut trecerea pe cartela, eu nedepunand cerere scrisa?
Deja ma suna zilnic de 2 saptamani si am refuzat sa platesc acea reziliere.
Ca este de facut in acest caz?
Va rog respectuos sa ma ajutati!
Multumesc de raspuns. O intrebare mai am: putem noi avea probleme daca furnizorul nu isi achita obligatiile de plata din Contractul respectiv de ipoteca?
Am rugamintea sa ma ajutati in urmatoarea privinta: am primit de la furnizorul meu o anexa si ma roaga sa o completez. Din motiv ca nu cunosc termeni juridici din domeniu sunt rezervata in a semna si va cer ajutorul.
Actul suna asa:
">>>>>
Ref: Contract nr. ……….. din data …… in valoare de cu privire la …… (“Contractul” )

1 Cu privire la Contractul de Ipoteca Mobiliara (“Contractul de Ipoteca” ) incheiat in data de __________intre "Furnizor" in calitate de debitor ipotecar (“Debitorul Ipotecar” ) si Banca _________ in calitate de Imprumutator care, in scopul acestei comunicari, va include orice cesionar sau succesor al Imprumutatorului pe care Imprumutatorul din urma vi-l va notifica periodic) actionand in baza unui contract de credit incheiat in data de __________ (cu toate modificarile si completarile ulterioare prin acte aditionale) ("Contractul de Credit" )

2 Va informam ca prin Contractul de Ipoteca Debitorul Ipotecar a grevat in favoarea Imprumutatorului metionat(e) in Contractul de Ipoteca anumite bunuri mobile inclusiv, printre altele, toate si oricare dintre creantele si drepturile Debitorului Ipotecar prezente si viitoare decurgand din Contract, inclusiv toate pretentiile noastre de orice natura in legatura cu acestea.

3 Incepand cu data primirii prezentei comunicari, veti efectua orice plata in legatura cu Contractul in conturile bancare avand urmatoarele coduri IBAN RO__________________ (moneda RON),
RO_________________ (moneda EUR),
RO_________________ (moneda USD)
deschise la Banca ______, apartinand Imprumutatorului conform articolului 2401 din Codul Civil Roman.

4 Aceasta instructiune nu poate fi modificata sau revocata de Debitorul Ipotecar fara consimtamantul scris prealabil al Imprumutatorului

5 Orice comunicari catre Imprumutator se vor trimite la urmatoarea adresa (sau oricare alta adresa care va va fi notificata de catre Imprumutator periodic):

6 Va solicitam sa confirmati primirea acestei comunicari prin semnarea confirmarii care se afla in josul exemplarului acestei notificari atasat prezentei si sa o returnati Imprumutatorului. <<<<"

Imi cer scuze daca acest articol l-am postat in domeniul necorespunzator.
Multumesc anticipat.
Buna ziua.
Am nevoie de un ajutor. Vreau sa fac o noua stampila pentru firma si sa ii adaug o steluta ca semn distinctiv. Mai am inca 2 care sunt acelasi model declarat deja.
Intrebarea mea este: trebuie declarata din nou si aceasta stampila pe langa primele? Sau trebuiesc numerotate?
Multumesc anticipat pentru ajutor.