avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate danielamrom

Activitate danielamrom

Buna ziua,

In cadrul incheierii unui contract de comodat auto intre doua persoane fizice, platile referitoare la impozit, asigurare, casco revin proprietarului (doar daca in contract nu se specifica diferit)? Ce as vrea de fapt sa stiu este: odata semnat contractul de comodat, aceste obligatii trec in dreptul comodatarului? daca da, cum face el dovada acestor plati? chitanta intre persoane fizice?

Va multumesc anticipat.
Buna ziua, parintii mei sunt coproprietari ai unui imobil pe care vor sa mi-l doneze. Deoarece nu pot parasi localitatea in care locuiesc ( din cauza unor probleme de sanatate), as vrea sa imputernicesc pe unul dintre ei sa semneze donatia in locul meu. Este posibil sa fac acest lucru?

Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Buna ziua,

Parintii mei sunt co-proprietari ai unui apartament in S3, in Bucuresti. Ei isi doresc sa treaca aceasta proprietate pe numele meu, printr-un contract de donatie. Referitor la acest tip de contract, ma intereseaza doua lucruri, despre care nu gasesc nimic pe forum (am tot incercat diverse combinatii de cautari insa fara succes):
- este posibil sa finalizam acest contract de donatie la un notariat aflat in alt judet decat in Bucuresti? Parintii mei nu locuiesc in Bucuresti si ar fi greoi sa ii aduc aici doar ca sa semneze niste acte.
- fratii mei pot ataca acest contract dupa decesul parintilor mei? Mi s-a spus ca le-a fost comunicata aceasta schimbare de proprietate si ca li s-a platit jumatate din valoare acestui bun, dar ... nu "oficial".

Apreciez ajutorul dumneavoastra si va multumesc anticipat pentru raspuns.
Va multumesc foarte mult pentru informatii. O seara frumoasa!
Buna ziua, in luna septembrie a anului trecut am avut nunta si pentru serviciile foto video am avut doua contracte (aproape identice – diferenta fiind numele firmei) separate, in care erau precizate suma platita cat si termenul de executie a subiectului contractului - de 30 de zile lucratoare (foto) si 30/60 de zile lucratoare (video) de la data evenimentului.
Din pacate, atat cu fotograful, cat si cu videograful am avut probleme la predarea materialelor - respectiv, le-au predat cu intarziere (fotografiile le-am primit in februarie, dupa multe taraganari) si video-ul in aprilie (la fel, dupa multe insistente) si tot nu am primit toate materialele mentionate in contract.
Mentionez ca avem contract semnat de catre noi, dar nu a fost semnat si de catre fotograf - /videograf - deoarece ei erau in alta localitate si noi in Bucuresti, insa avem dovada platilor avansului in cont (nu stiu daca acest lucru conteaza) si ambii au fost prezenti la eveniment. Din cate stiam, este suficient daca avem acordul lor in scris - pe whatsapp/facebook, insa daca aveti mai multe informatii in acest sens, as aprecia foarte mult. De asemenea, unul dintre contracte are informatii gresite - firma pe care este facut, nu este de gasit la ANAF,as putea sa fac o sesizare?
Intrebarea mea este: informatiile prezentate sunt suficiente pentru a ii da in judecata si pentru a le cere daune morale? din pacate, cand ma gandesc la nunta mea, primul sentiment este de frustrare si de suparare (si sotul simte acelasi lucru).
Buna ziua.

La sfarsitul anului 2015, mai precis pe 30 octombrie, am achizitionat un apartament. In momentul semnarii contractului, fostul proprietar a prezentat un document care atesta ca la data vanzarii apartamentului nu are datorii catre bloc (?) - banuiesc ca se refera la restante la intretinere.
Fostii proprietari au mai locuit in apartament pana la sfarsitul lunii noiembrie, si de la inceputul lui decembrie locuiesc eu acolo.
Problema mea este urmatoarea: la mijlocul lunii decembrie s-a afisat intretinerea, moment in care eu am constatat ca exista restante la intretinere pentru lunile septembrie si octombrie. Asta inseamna ca, la vanzarea apart. fostii proprietari aveau datorii sau, daca la data vanzarii apartamentului nu fusese afisata intretinerea pe septembrie, documentul acela este in regula?

Apoi, cine ar trebui sa achite intretinerea respectiva? Fostii proprietari sau eu? Administratorul mi-a spus si ca exista posibilitatea ca el sa achite intretinerea respectiva din fondul de rulment ( al apartamentului), dar sunt curioasa ... cine trebuie apoi sa acopere diferenta aia in fondul de rulment?

Presupunand ca fondul de rulment trebuie sa fie de 500 Ron ( e o preesupunere) si suma datorata ar fi de 500 de lei, eu va trebui sa contribui cu aceasta suma pentru fondul de rulment?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

O zi frumoasa. :)
Buna ziua,

Am inchiriat de curand un apartament ( care este proprietatea parintilor mei, deci nu este pe numele meu) si atunci cand am anuntat administratorul blocului ca s-a mutat cineva in apartament, specificandu-i ca ii voi aduce o copie dupa buletin, acesta mi-a spus ca este obligatia mea sa ii fac noii chiriase viza de flotant.

Acum, sunt curioasa, pentru ca nu imi pot sa seama din toate raspunsurile de aici, inteleg ca sunt obligata, legal sa fac un contract de inchiriere, dar sunt obligata si sa ii fac viza de flotant sau este doar ceva optional?

Multumesc anticipat.
Daca nu ma insel, administratorul este si presedintele asociatiei. Totusi, saptamana asta voi face o declaratie. Presupun ca poate sa imi dea un numar de inregistrare, nu? Si de acum inainte, platile le voi face prin transfer bancar ca sa nu mai am probleme de acest gen. :)

Multumesc.
Am si eu o problema asemanatoare cu administratorul blocului meu.
Eu locuiesc singura intr-o garsoniera iar in ultimele doua luni administratorul a afisat ca numar de persoane care locuiesc in casa mea, 3. Dupa prima luna, i-am spus ca s-a inselat si ca eu stau singura si i-am zis ca trec pe la casierie sa declar ca locuiesc singura. S-a facut ca nu ma aude si luna urmatoare m-am trezit ca stau cu inca doua persoane invizibile in casa. Nu am apucat sa inregistrez declaratia pentru ca programul casieriei este foarte scurt si nu apuc sa ajung, iar cand ajung cu 10-15 minute inainte sa se inchida, de obicei nu mai este nimeni acolo. Imi spune cu nesimtire ca nu imi platesc intretinerea cu toate ca i-am zis ca am fost acolo si inainte sa inchida casieria si ca nu mai era nimeni acolo. In fine, pot sa il reclam ca a falsificat datele de la avizier?