avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate fbog

Activitate fbog

ordinul 233/2004 a fost abrogat. cei cu centrale termice care s-au debransat legal , au un referat tehnic emis de catre furnizorul de utilitati in baza unui proiect intocmit de catre beneficiar, in care li se spune ce procent trebuie sa plateasca pentru partile comune. proiectantul a calculat ce sarcina termica cedeaza toate tevile care traverseaza toate apartamentele, caloriferele pe partile comune si cele din spalatorii, uscatorii. Daca in bloc sunt multe apartamente debransate, procentul pe partile comune o sa fie mai mare. Cu cat aveti mai multi debransati cu atat o sa platiti mai mult pe partile comune. Incalzirea pentru partile comune se imparte pe cota parte indiviza si participa toti proprietarii indiferent daca sunt debransati sau nu. trebuie sa platiti si pentru tevile care traverseaza apartamentul dumneavoastra, chiar daca sunt izolate sau nu, pentru ca nu exista articol de lege.
buna ziua. va rog frumos sa-mi spuneti daca o asociatie de proprietari nu are angajati ci numai contracte de prestari servicii cu diferite firme (pentru administrator si femeie de serviciu) are nevoie sa obtina autorizatia de functionare din punct de vedere al securitatii si sanatatii in munca, conform legii 319/2006, art. 13, lit c? articolul 13 specifica ca numai angajatorii trebuie sa se inregistreze. Noi nu avem angajati ci numai contracte de prestari servicii. va multumesc
Răspuns la discuția Privilegiu imobiliar
MULTUMESC
Răspuns la discuția mostenire
multumesc
buna ziua,
va rog sa-mi specificati daca o asociatie are privilegiu imobiliar pe apartamentele unui proprietar care are restante la intretinere, mai trebuie sa-l dea in judecata pentru recuperarea acestora.multumesc
Discuție mostenire
va rog sa-mi raspundeti, daca se poate:
Mama mea a imprumutat 10000 Euro de la o familie, dupa moartea tatalui meu. mama a decedat si nu a platit suma, cine plateste aceasta suma. Tin sa precizez ca tatal meu a murit inainte de a face mama acest imprumut, si suntem 2 surori, care nu am deschis suscesiune dupa moartea tatei. Cand o sa deschidem succesiune acum, suma imprumutata cine o achita? Poate acea familie sa puna sechestru pe mostenirea noastra, pentru recuperarea banilor? ce trebuie sa facem. va multumesc.
Discuție succesiune
va rog sa-mi specificati urmatoarele:
Tatal meu a murit si nu s-a facut succesiunea. Suntem doua surori si mama,
Mama a facut un contract de imprumut cu o persoana fizica. In caz ca mama moare, acea persoana are dreptul sa puna sechestru pe bunurile mobile si imobile (adica pe toata averea care a apartinut lui mama si tata). Cum trebuie procedat, daca mama nu poate sa restituie imprumutul. Trebuie sa il restitui eu si sora mea si dupa sa deschidem succesiune? Acea persoana are dreptul sa puna sechestru pe bunuri? Va multumesc mult.
Discuție divort
va rog mult sa ma lamuriti. eu si sotul meu lucram in italia. eu am bagat divort in italia. avocatul meu poate sa ceara desfacerea casatoriei dupa legislatia romaneasca, deoarece dupa cea italiana, trebuie sa stai 3 ani separati si dupa aceea sa bagi iar divort. daca unul vrea dupa legislatia italiana si unul dupa cea romana, ce se poate face? ce sa cer avocatului? in romania intai de divorteaza si dupa urmeaza proces de partaj? va rog mult sa ma lamuriti. precizez ca avem si un copil minor. va multumesc