avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate gabi4d

Activitate gabi4d

Buna ziua,
Unicul frate decedat.Subsemnatul doreste se faca succesiunea.
Cumnata,sotia fratelui decedat ,spune ca nu este interesata de absolut nimic dar refuza sa vina in tara la notar,locuieste in Italia.
Se poate demara succesiunea in aceste conditii?
O pot cita in instanta pentru acest lucru?
Cum se poate rezolva problema ?
Buna ziua,
Frate decedat in Italia unde traia impreuna cu sotia.In momentul prezent sotia refuza ca defunctul,fratele meu,sa fie adus in tara pentru inmormantare dorind sa-l inmormanteze in Italia.Intrebarea mea este urmatoarea :
Ca frate al defunctului imi cere cineva parerea atunci cand se elibereaza documentele necesare pentru inmormantare.Ma refer la institutii care elibereaza acte oficiale,consulate,primarii,etc.Va multumesc frumos,
Florea Gabi
Buna dimineata,
Cum procedez daca doresc sa platesc contributii pentru sistemul de sanatate atunci cand nu realizez venituri?
Multumesc,
Florea Gabi
Buna seara,
Numele meu este Florea Gabi.
Ca urmare a neplatii salariului de catre angajator am depus demisia art 81 aliniatul8.
Am ,pe baza de proces verbal,autoturism de serviciu.
Sunt conditionat de primirea actelor care sa ateste vechimea,decizie de incetare,adeverinta cu vechimea in munca,cu predarea masinii de serviciu!
Aceasta se afla acum intr-un garaj,nu o folosesc si doresc sa o restitui dupa momentul achitarii de catre fostul angajator a drepturilor salariale pana in momentul la care s-a inregistrat demisia.Intrebarile pentru ale caror eventuale raspusuri va multumesc frumos sunt:
-ce acte sa solicit ?
-ce risc, ca odata cu incheierea contractului , sa nu restitui masina pana in momentul primirii drepturilor salariale la zi?
-cum pot ei recupera masina?Aceasta sta inchisa in garaj.
Cu respect,
Florea Gabi
Discuție Noul cod fiscal
Buna dimineata,
Doctor angajat cu norma intreaga la spital de stat,este obligat sa plateasca contributie la pensie daca lucreaza la un cabinet privat?
Daca da,aceste contributii se vor cumula cu pensia ce revine de la activitatea desfasurata in spital?
Multumesc frumos
Răspuns la discuția Proces verbal datat eronat
Multumesc frumos ,
Acum se naste o alta intrebare , se poate redacta un alt proces verbal in baza inregistrarii aparatului radar in data de pe inregistrare , respectiv 09.01.2015?
Va multumesc ,
Buna seara ,
Am fost oprit de echipaj auto pe motiv de depasirea limitei
legale de viteza pentru portiunea de drum unde am fost oprit. S-a intocmit proces verbal , proces pe care l- am semnat. Ajuns acasa si citind procesul , nu am avut ochelarii in trafic , constat ca acesta poarta data de 08.01.2015 , iar fapta s-a produs si cred ca inregistrat , in data de 09.01.2015. Nu sunt dubii asupra cifrei care indica data de 08.01.2015 , apare in doua locuri diferite foarte vizibil.
Ce este de facut?
Pot contesta procesul verbal?
Daca DA , cum sa formulez contestatia?
Va multumesc pentru timpul acordat parcurgerii acestor randuri si pentru un eventual raspuns.
Cu respect ,
Buna dimineata,
Va rog sa ma informati daca pot deduce cheltuieli cu combustibil auto in urmatoarele imprejurari:
- CMI
-contract comodat auto.
Daca Da, va rog sa precizati in ce cuantum , trebuie justificati cu foaie de parcurs , contactul trebuie inregistrat ?
Va multumesc frumos pentru un eventual raspuns
Buna ziua ,
Am fost deconectat de la o firma de prestari servicii pentru neplatata.Pentru a beneficia iarasi de aceste servicii am platit debitul si o taxa de reconectare. Dupa efectuarea acestor plati mi s-a solicitat sa mai depun 460 lei , drept garantie , suma care va fi depusa intr-un cont pentru 2 ani. Este in regula cererea lor?
Va multumesc pentru un eventual raspuns
Buna ziua,
Sunt divortat din luna decembrie 2012 ,iar sotia a plecat de acasa impreuna cu copilul din data de 09.07,2012.Copilul are varsta de 7 ani , este elev in clasa I.
In urma divortului judecatorul a hotarat o pensie alimentara si cresterea de comun acord a copilului , sa ne implicam impreuna in educarea acestuia.Tin sa mentionez faptul ca in timpul vacantei de iarna nu l-a adus deloc stiind faptul ca avea luat cadou de la Mos Craciun.
Practic in acest moment ma confrunt cu refuzul fostei sotii de a petrece impreuna cu fiul meu o parte din timpul liber al acestuia , in special la sfarsit de saptamana.Nici la telefon nu raspunde.
Ce cale legala exista pentru a o constrange?
Cui trebuie sa ma adresez pentru a avea scris negru pe alb un program in care sa se evidentieze clar cand pot petrece timp cu fiul meu?
Va multumesc.