Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal datat eronat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal datat eronat

Buna seara ,
Am fost oprit de echipaj auto pe motiv de depasirea limitei
legale de viteza pentru portiunea de drum unde am fost oprit. S-a intocmit proces verbal , proces pe care l- am semnat. Ajuns acasa si citind procesul , nu am avut ochelarii in trafic , constat ca acesta poarta data de 08.01.2015 , iar fapta s-a produs si cred ca inregistrat , in data de 09.01.2015. Nu sunt dubii asupra cifrei care indica data de 08.01.2015 , apare in doua locuri diferite foarte vizibil.
Ce este de facut?
Pot contesta procesul verbal?
Daca DA , cum sa formulez contestatia?
Va multumesc pentru timpul acordat parcurgerii acestor randuri si pentru un eventual raspuns.
Cu respect ,
contesta. dovedestei instantei ca nu ai savarsit fapta in data de 08.01.2015. nelegalitatea procesului verbal intrucat nu este completa . cauta pe internet OG 2/2001 si citeste -o .
Multumesc frumos ,
Acum se naste o alta intrebare , se poate redacta un alt proces verbal in baza inregistrarii aparatului radar in data de pe inregistrare , respectiv 09.01.2015?
Va multumesc ,