Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Deduceri cheltuieli combustibil auto
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Deduceri cheltuieli combustibil auto

Buna dimineata,
Va rog sa ma informati daca pot deduce cheltuieli cu combustibil auto in urmatoarele imprejurari:
- CMI
-contract comodat auto.
Daca Da, va rog sa precizati in ce cuantum , trebuie justificati cu foaie de parcurs , contactul trebuie inregistrat ?
Va multumesc frumos pentru un eventual raspuns
contract comodat incheiat la notar-act autentic,deducerea este in functie daca esti sau nu platitor de TVA
Consider ca informatiile din mesajul anterior nu sunt corecte.

Aveti nevoie de contract de comodat dar nu este necesar ca acesta sa fie autentificat la un notar.

Deducerea cheltuielilor nu este conditionata de inscrierea sau nu in scopuri de TVA ci de utilizarea exclusiva in interesul afacerii sau nu si de existenta sau nu a foilor de parcurs. In caz ca autoturismul este folosit exclusiv pentru CMI si nu se foloseste si in scopuri personale aveti dreptul sa deduceti 100% din cheltuielile cu combustibilul iar foile de parcurs sunt obligatorii. In caz ca este folosit si in scopuri personale puteti deduce 50% iar in acest caz foile de parcurs nu sunt obligatorii chiar daca unii inspectori fiscali le solicita.