avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate korey

Activitate korey

Răspuns la discuția Cedare mostenire
calea judecatoreasca.sora careia ii va ramane mostenirea o da pe cealalalta in judecata precum nu e de acord sa-si cedeze partea.te costa avocatul,impozitul pe evaluarea mostenirii(care se stabileste o suma mai mica decat valoarea initiala),taxa pe dosar.dureaza fff putin ,maxim o luna, maxim 1000 lei.stai de vb cu avocatul
trebuie sa plec la munca in Spania pentru 3 luni cu contract.nu am pasaport. in cazul in care mi se prelungeste contractul pot sa stau in spania doar cu buletinul. cate luni/ani pot sa raman acolo (la munca)fara pasaport avand in vedere ca sunt doar cetatean roman. in momentul de fata nu-mi permit sa-mi fac pasaport electronic.multumesc anticipat pt. raspunsuri
mentionez ca am continuitate pe CM 1,8luni si acum sunt in somaj de 4 luni. la terminarea somajului vreau sa-mi inregistrez cartea de munca pe o firma timp de o luna de zile dupa care sa ma dea din nou in somaj. se poate?si care sunt demersurile? astept raspunsuri!
cum pot afla daca angajatorul m-a inregistrat la el in revisal, practic dupa vechiul cod al muncii am carte de munca inregistrata, si daca imi plateste toate contributiile. Inainte de 2011 era simplu (mergeai la ITM scoteai CM).Acum care este metoda de a afla daca ai vechimea inregistrata in Cm electronica? Ei nu-si faceau datoria nici inainte, ca sa opereza la zi in CM,dar acum? Am lucrat la patron 6 luni dintre care doar o luna am pe cartea de munca, si cand am aflat nu mi-a venit sa cred, imi facuse contract de munca in primele 2 sapt de lucru. Deci muncesti 10 ani si patronii platesc contributii pentru 2 ani,ca un exemplu.
Am lucrat la o firma aproape doi ani dupa care s-a desfiintat postul si m-a dat in somaj. Somajul este de 6 luni. Am ramas insarcinata in a doua luna de somaj. Pot beneficia de indemizatie pentru cresterea copilului, daca somajul se termina in august si eu nasc tocmai in decembrie sau ianuarie 2012 (este vorba de 4 luni dupa terminarea somajului)? Care sunt pasii de urmat pentru a lua aceasta indemnizatie?
Va multumesc!Astept raspuns!