avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate spiderabp

Activitate spiderabp

Răspuns la discuția blocare cont banca
Luati legatura cu banca si spuneti ca acela este un card pt salariu. Ar trebui ca finantele sa va opreasca maxim 30 la suta in fiecare luna pana va achitati datoria. Am patit-o si eu dar am achitat toata suma (era mai mika) si mi-au deblocat contul imediat.
Răspuns la discuția marturie mincinoasa
am mentionat "marturie mincinoasa" pt. ca el a fost supus unui interogatoriu de catre avocatul meu si a raspuns la intrebari sub juramant..... Una din intrebari a fost daca a avut consimtamantul meu pt vanzarea automobilului...iar el a raspuns ca eu am fost de acord desi nu am stiut de aceasta. La randul meu si eu am fost chemata pt interogatoriu de catre avocatul lui...dar acesta a renuntat cand a vazut ca sunt prezenta in sala (probabil s-a bazat ca nu o sa ma prezint). Deci este marturie mincinoasa...sau furt? sau si una si alta?
Multumesc!
Buna seara! Sunt in partaj cu fostul sot; printre bunurile care le avem de impartit exista si o masina despre care el a declarat ca nu o mai are ...ca a vandut-o inainte sa introduc eu actiunea de divort. In timpul procesului eu am demonstrat cu martori ca aceasta masina se afla inca in posesia lui. El a adus la dosar un simplu contract de vanzare - cumparare intre el si un unchi al lui. Instanta a decis sa se imparta valoarea autoturismului la data vanzarii din contractul prezentat de el. Masina se afla inca in posesia lui. Nedumerirea mea este faptul ca nimeni nu se sesizeaza ca el a mintit in instanta. Instanta nu a apelat la Politia Rutiera pt a verifica cine este inscris ca proprietar in certificatul de inmatriculare. Unde ma pot adresa pt a clarifica situatia? Multumesc!
buna ziua! sunt plecata din tara , momentan nu am nici un venit nici in strainatate nici in tara. Desi platesc la zi pensia alimentara pt copilul meu care a ramas cu fostul sot si pe langa si multe altele care i le duc cand ajung in tara el m-a dat in judecata pt marirea pensiei alimentare . Ce pot sa fac de aici fara sa ajung in tara.?..primul termen este pe 26 octombrie, in tara pot ajunge abia in primavara pt ca in decembrie urmeaza sa nasc. Daca nu ma prezint la proces ce se poate intampla?
Multumesc!
de ce va deranjeaza ca va fi examinata in prezenta tatalui? aveti ceva de ascuns? ea nu va fi singura cu tatal ci si cu psihologul . Special banuiesc ca este prezent doar tatal pentru a observa reactia fetitei in prezenta lui si fara ca dvs sa fiti de fata (pt a nu o putea influenta in vreun fel). Este tatal ei totusi si nu vad de ce nu vreti sa mai aiba legaturi cu el....i-a facut vreun rau? aveti dovezi ca se poarta urat cu ea? ce motive are ea de refuza sa il mai vada?
oare este dorinta ei sau a dvs?
Discuție datorie CEC
am facut un credit de nevoi personale in timpul casatoriei la CEC...dupa divort nu am mai platit nici eu nici fostul sot ...asteptand definitivarea procesului de partaj
din octombrie 2008 nu s-a mai platit..in martie 2009 datoria catre CEC a fost platita de o societate de asigurari iar acum (respectiv aprilie 2011) cand s-a facut expertiza contabila pt partaj este notat in raportul de expertiza "datorie catre CEC ----zero".
intrebarile sunt:
- societatea de asigurari imi poate cere restituirea datoriei (eu fiind titularul) ? pana azi nu am primit nici o somatie din partea lor
- se poate specifica in hotararea judecatoreasca de partaj ...in cazul in care va trebui sa platim sa se faca in cota de 1/2? (practic de aceea am cerut expertiza contabila sa se faca impartirea in mod egal a datoriilor)
Va rog mult sa ma lamuriti !!!! Multumesc!

Răspuns la discuția violenta in familie
subiectul este "violenta in familie" si de cum se va rezolva o situatie in care femeia este o victima in fata unui barbat care se foloseste de forta lui fizica superioara pentru a arata ca este barbat....
pana acum nu am vazut si nu am auzit de nici un barbat batut de sotia lui ....
asa ca nu inteleg de ce s-a adus in discutie cum ca si barbatii sunt nedreptatiti.....eu m-am referit strict la aceste cazuri de violenta (cand barbatul maltrateaza femeia...mama copilului lui) si la faptul ca politia si legea din Romania ori nu poate ...ori nu vrea....sa faca ceva pentru aceste femei....
Răspuns la discuția violenta in familie
sunt total de acord cu ecaterinaa..pentru ca eu chiar am trecut prin asa ceva..o casnicie care s-a sfarsit cu urmari foarte urate si amintiri neplacute mai ales pentru copilul nostru...eu am renuntat la foarte multe gandindu-ma in primul rand la copil si la traumele prin care va trece daca va asista toata viata la scene de violenta in familie..am incercat sa vad totul prin ochii copilului meu si am luat niste hotarari foarte dureroase pt mine....dar am sperat ca va fi bine mai tarziu
referitor la reactia politiei.....este zero...
dureaza un an poate doi sa rezolve o plangere pt vatamare corporala..etc. intre timp am mai facut inca vreo 3-4 plangeri cu acelasi subiect....si rezolvarea care credeti ca a fost?
o amenda de 8 milioane pe care el a contestat-o in instanta si pana la urma s-a ales doar cu avertisment...
dupa 3 ani de lupta "legala" prin tribunale si prin politie (asa cum vrea doamna avocat) nu m-am ales cu nimic situatia este aceeasi pt mine...
sunt multe de spus .....concluzia este ca in Romania nu sunt respectate femeile si drepturile lor ba chiar sunt aratate cu degetul daca vor sa schimbe ceva in viata lor .....sa le fie mai bine...sa fii politist este o meserie ca oricare alta...te faci ca iti faci treaba si astepti salariu ..poate si o premiere daca ai dat mai multe amenzi....
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
dar daca sotul a lucrat dec 2010-iunie 2011 cu contract de munca incheiat in romania (dar si-a desfasurat activitatea in strainatate) apoi din 1 iulie a incheiat un contract de munca cu angajatorul strain pe perioada nedeterminata el poate beneficia daca ne intoarcem in tara de aceasta indeminizatie? si daca da ce ar trebui sa faca tinand cont ca voi naste la inceputul lui decembrie in strainatate (Franta)...ce acte ne trebuie in tara...etc.
multumesc!
Buna ziua! Am inteles ca trebuie sa lucrezi 10 luni in ultimul an pana la data nasterii pentru a beneficia de indemnizatie.
Situatia mea este urmatoarea:
In 2010 am lucrat 5 luni ---ianuarie--mai apoi am facut o pauza pana in decembrie 2010
In 2011 am lucrat 6 luni ianuarie-iunie cu contract pe perioada determinata , de atunci nu am mai lucrat.....la incheierea contractului fiind deja insarcinata in 4 luni, urmeaza sa nasc pe 3-4 decembrie
Intrebarea mea este daca pot plati din mana catre Casa de Asigurari? pe inca 4 luni pentru a beneficia de aceasta indemnizatie .
Multumesc.