avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate tudorman

Activitate tudorman

Vreau sa stiu daca exista o solutie juridica care sa permita aderarea unei asociatii de fermieri la o cooperativa agricola. Din legea 566 am inteles ca asociatiile pot constitui cooperative insa vreau sa stiu daca si pot adera, ca entitate, la una infiintata deja?
Multumesc!
Am depus in aceasta vara un proiect pe masura 112 si datorita secetei mi-au fost calamitate culturile in diferite procente. Pentru asta pot sa-mi dea proiectul neeleigibil? Am si un proces verbal de constatare a calamitatii, intocmit de o comisie de la primarie si Directia Agricola, insa cei de la OJPDRP au spus ca se mai gandesc daca il iau in seama. Pentru un fenomen natural care m-a afectat risc sa nu primesc banii care ma ajuta sa continui si sa ma dezvolt. Ce este de facut?
Un consilier local poate depune cerere sa concesiooneze un spatiu apartinand consiliului local? Dar fiul viceprimarului?
Discuție cazierul fiscal
Buna ziua. Sunt presedintele unei cooperative agricole si vreau sa stiu daca in luna martie contabila a uitat sa trimita la termen declaratia 112 electronica si apoi am fost sanctionati cu avertisment acest lucru s-a inscris in cazier si apoi sa afecteze asociatii cooperatori la infiintarea de PFA, II sai IF? Ce este de facut? Multumesc!
Discuție fond funciar
Buna ziua. Cum pot sa ma intabulez pe un teren pe care il folosesc de mai bine de 15 ani, dar pe care nu am acte, pentru ca bunicul l-a primit mostenire de la parintii lui fara acte.
Am un abonament [Editat] pe un an vreau sa stiu daca pot sa reziliez acest contract in luna 5 de contract, pentru ca nu mai sunt multumit de ofertele si serviciile lor :(
Vreau sa stiu daca sotia poate depune un proiect pe masura 112 cu contracte de arenda pe numele meu, pentru ca eu nu mai sunt eligibil?
Multumesc mult pentru sprijin. Plantatia este infiintata din octombrie si doar acum o inscriu la APIA.
Am o plantatie de 5 ha de catina si doresc sa depun in iulie un proiect pe masura 112, insa aud tot felul de zvonuri ca se vor face modificari mari la ghidul pentru 2011. Va intreb ce cunoasteti despre aceste lucruri, se vor face modificari inspre o lejerizare de absorbtie a fondurilor sau dinpotriva. Se zvoneste ca se vor da 40000 de euro dar va intreb se schimba si criteriile de eligibilitate si calcul al UDE?