avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate utilinro

Activitate utilinro

Multumesc. Ce ziceti de conducerea acestui vecin a activitatilor agricole. Are nevoie de autorizatie?
Buna ziua,
Am un vecin care are vaci si vinde lapte de casa direct la sateni. Casa acestuia este murdara peste masura. Cred ca cei care cumpara lapte de la acesta sunt in pericol de a se inbolnavi.
Acest individ are si tractor pe care-l "rodeaza" in curte foarte des poluand aerul. Are mult pamant si totdeauna transporta ceva: iarba/fan pt. vaci, produse agricole recoltate, etc. Nu exista zi incl. duminica (care ar trebui sa fie zi de odihna) sa nu se auda tractorul sau sa nu inghitim gaze nocive/toxice dupa tractorul acestuia. Casele si curtile sunt foarte aproape unele de altele.
Cei care desfac produse direct la populatie si isi lucreaza pamantul in mod propriu nu au nevoie de nici un fel de autorizatie?
Multumesc
Răspuns la discuția Ref. reclamatie politie
Multumesc.
Eu am formulat "plangere" fara sa o calific. Politistul m-a intr. daca vreau sa fac pl. penala si am spus ca deocamdata nu ptca aici stau doar temporar (deci voi pleca din tara) si daca termenul e cand nu-s aici as putea sa pierd cazul. Am primit raspuns ca persoanele (trei) au fost sanctionati contraventional fara alte detalii. Politistul care i-a audiat pe martori spune ca nu are voie sa spuna cum au fost sanctionati si ca eu nu pot vedea ce au declarat si nici ei nu au vazut plangerea mea. Pare ciudat.
Intre timp amenintarile din partea acestor rautati continua. Am aratat plangerea unui avocat dar nu mi-a spus ca avand martor ar trebui totusi sa fac plangere penala.
Cred ca o s fac acum.
Cand se reclama o persoana (in scris) la politie pentru amenintare verbala cu moartea (fata de martori)

1. i se arata persoanei reclamate cele submise impotriva ei?
2. i se ia declaratie persoanei reclamate de politist si daca da, poate citi reclamantul declaratia persoanei reclamate
3. poate afla reclamantul detalii despre sanctionarea contraventionala aplicata?

Multumesc
Este vreo lege care interzice stapanilor sa lase cainii in strada? Eu am in strada caini periculosi care sunt lasati mai tot timpul in strada de stapani desi i-am rugat sa aibe grija de ei sa nu iasa. Am pus intrebarea primariei dar n- raspuns. Mi se pare nefiresc sa fie tolerat asa ceva.
Ajutor.
Răspuns la discuția Cost caz penal
Da!!! In acest caz magistratii au conspirat sa nu se realizeze justitia. Chiar ar fi de dorit sa se depuna plangere impotriva mea ca sa iasa adevarul si sa fie publicat in toata lumea. Tara nu are bani pentru ca se comit falsuri in declaratii si evaziuni fiscale si se face cu consimtamantul oamenilor legii!
Stie cineva sa insire TOATE caile de atac impotriva celor ce trebuie sa apere si sa aplice legea si nu o fac?
Discuție Cost caz penal
Intr-un caz penal (denunt) in care nu s-a realizat justitia din cauza ca judecatorul nu respecta legea este posibilitate de a recupera costurile?
Este foarte clar ca s-a comis fals in declaratie si evaziune fiscala si totusi faptuitorul nu e gasit vinovat de procuror, prim-procuror si de judecator.
Poate cineva sa insire 1. toate caile de atac impotriva celor ce incalca legea si 2. daca se pot recupera costurile asociate cu depunerea plangerilor si reprezentarea in instanta?
Multumesc
Răspuns la discuția Stergerea unui subiect
"Regulamentul nu este conceput sa ”ingradeasca” postarea mesajelor ci ca sa ajute utilizatorii - informatii in timp cat mai scurt..."
???
Deci, daca un mesaj e postat intr-un loc nepotrivit cum / cine il muta unde ar fi trebuit postat?
Daca totusi nu se raspunde sau am vrea sa stergem un mesaj, ar trebui sa existe o cale.
Daca nimic nu se sterge, dupa un timp cele postate devin coplesitor de numeroase de parcurs. Ar trebui sa existe o cale mai buna. Si cele in memoria noastra se sterg ca sa faca loc pentru ceva nou de retinut. Si se mai schimba si legile.
Cum se procedeaza in cazul in care cel care a postat un mesaj nu mai vrea sa fie postat? Daca tot nu se raspunde la mesaj de ce sa pierdem timpul cu asteptatul la raspuns(uri)? De ce nu poate sterge cel care a postat?
Multumesc
Referitor la societati agricole (S.A.) care-si desfasoara activitatea ca societati de actiuni (S.A.) prelucrand pamantul "clientilor":
Avem o situatie in care un administrator care se considera patron (si spune ca asociatia e privata si a lui unde este "stapan") al acestei societati agr. a "repartizat" pamantul oamenilor care au devenit clienti fortati (si care sunt coproprietari in cele mai multe cazuri) dupa ce l-au redobandit cf. L.18/91unde a vrut si a faramitat si imprastiat suprafata totala a coproprietarilor in parcele plasate in diferite locuri (neaferente) ca sa fie greu de vandut sau prelucrat in mod propriu. Face ce vrea, da cat vrea ca recolta si cine indrazneste sa ceara informatii este intimidat si amenintat. Ceva comisie alcatuita de el hotaraste cat se da inainte sa se stie ce recolta a fost, cat au costat lucrarile agricole (arat, semanat, recoltat, etc.) Majoritatea (co)proprietarilor le e frica de el si cei mai multi se "supun" situatiei pentruca sunt neputinciosi fata de el. Acest individ (e presedintele asociatiei) a acaparat multe ha de pamant de la unii coproprietari fara sa se rezolve situatia cu titlurile si fara sa dea unor coproprietari sa cumpere eventual de la alti coproprietari din acelasi titlu o sansa.
Cei care nu suntem multumiti de sit. existenta ce recurs avem in fata legii?
Multumesc anticipat.