avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate geostel

Activitate geostel

Multumesc pentru raspunsuri
Care sunt activitatile de intermediere in domeniile brokerilor si agentiilor de asigurare conform art 112^^2 alin 6 lit b din codul fiscal (exemplificare).
Multumesc!
Buna ziua
Am urmatoarea intrebare :
Firmele care obtin comisioane din asigurari si cele cu cod caen 6622 (Activităţi ale agenţilor şi brokerilor de asigurări ) platesc impozit micro sau sunt obligate sa plateasca impozit pe profit ?
Multumesc .
Buna ziua
Am urmatoarea problema:
Un salariat care are contract de munca pe perioada determinata de 6 luni , pana pe data de26.11.2013, aduce concediu medical pentru perioada 20.11.2013 - 30.11.2013. Avand in vedere ca angajotrul nu mai avea nevoie de salariatul respectiv sa decis ca incetarea contractului sa se faca de drept la data expirari CIM, dar acum ca el a aduc concediu medical care este procedura corecta : sa se calculeze concediul medical pana la data care ar trebui CIM sa inceteze de drept sau sa se faca prelungirea CIM pana la data terminarii conediului medical ?
In asteptarea unui raspuns va multumesc anticipat .
Buna ziua ,
Am urmatoarea intrebare :
Veniturile obtinute de o fundatie care factureaza catre persoane fizice si juridice - tarif aviz custode cf ordin MMP 1142 / 2010 - sunt venituri din activitati economice sau venituri fara scop patrimonial ?
Buna ziua
Am urmatoare situatie :
La contractul individual de munca sa incheiat un act aditional privind clauza de confidentialitate, in care sa negociat si plata unei indemizatii .
Intrebarea este urmatoare :
Suma platita nefiind considerata de natura salariala este impozitata cu 16 %, se transmite in Revisal , sau este suficient sa se declare in D100, iar la sfarsitul anului sa se faca D 205 ?
Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția CONCEDIU MEDICAL
Multumesc pentru raspuns
Buna ziua
Am urmatoarea situatie :
Unui salariat care are contract de munca incheiat pe durata determinata i sa dat concediu medical care depaseste perioada pentru care i sa incheiat contractul de munca. In acest caz trebuie prelungit contractul de munca pana la sfarsitul concediului medical ?
In speranta ca ve-ti da curs intrebarii mele va multumesc anticipat .
Buna ziua
Am urmatoarea problema in legatura cu o salariata care se afla in concediu de crestere copil pana la 2 ani care este insarcinata cu cel de al doilea copil. Contractul de munca este suspendat ea trebuind sa isi reinceapa activitatea in februarie 2013 dar va naste cel de-al doilea copil in noiembrie 2012.
Intrebarea este daca ea trebuie sa isi ia cele 42 zile de CM obligatorii , si daca in Revisal se oprereaza incetarea suspendarii si se face o alta suspendare de contract aferenta noi perioade sau se prelungeste pana la data nasterii celui de al doilea copil?
Va multumesc .
multumesc pentru raspuns, dar unde pot sa citesc mai mult despe aspect