avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate elenazahiu

Activitate elenazahiu

Răspuns la discuția obtinerea tutelei minor
multumesc pt raspunsuri.dar ce se poate face ...el a cerut sa ii faca ancheta sociala la o adresa la care el nu locuieste ci are doar adresa in buletin.eu cum pot face sa demonstrezi ca el nu locuieste acolo cu fetita?si mai aveam o intrebare :se poate demonstra cumva ca el santajeaza psihic copila?sufar si eu ca si ea ca nu santem impreuna si nu stiu cum sa fac ...sunt disperata ca atunci cand reusesc sa vb cu ia la tel este din ce in ce mai trista si abia imi raspunde:((
:(( va implor ce sa fac?o simt ca nu e bine deloc ..imi spune ca are de toate si ma face sa inteleg ca este tatal ei langa ia mereu.cand am fost in septembrie acasa am reusit sa stau singura cu ia o ora si plangea fetita mea ca vrea sa vina cu mine,ca nu o intereseaza nimik din ce ii spune tati ei ,ca nu are nevoie de nimeni decat de mine...si este trista ca nu poate sa imi spuna ca ma iubeste sau sa deschida subiectu de mine pt ca tatal ei tipa foarte tare la ia si ii interzice sa se mai gandeasca la mine ...plus ca mia spus ca vb tatal ei foarte urat de mine si ca nu ii place ca ia ma iubeste:(((( ce sa fac va implor nu vreau sa imi duc copila in tribunale sa o audieze unu si altul destul este ea foarte confuza si nu intelege mai nimik din ce se intampla:((.sunt o mama disperata si vreau sa am dinou fetita mea langa mine sa nu mai sufere.stiu ca am gresit plecand din tara si mam blestemat pt asta,dar am plecat din disperare pt ca in tara nu reuseam nici eu sa ma intretin dar mite pe ea .nu vroiam decat sai ofer o viata mai buna.....va rog ce se poate face?imi cer scuze poate pare ca ma plang dar chiar am nevoie sa stiu ce se poate face...va rog
Imi cer scuze,am citit ceea ce ati spus dvs. poate imi permiteti sa va dau un sfat....Incercati si dvs cand la ei e liniste si sa zicem ca dorm,sa dati drumu la tv ceva mai tare pt putin timp...veti vedea ca dupa putin timp vor veni ei la dvs si va vor cere liniste. DACA aceasta nu vi se pare o solutie buna incercati sa vb dinou cu vecinii si ceretiva scuze dinou daca va fi nevoie
....dar sa ii sugerati sa explice copiilor ca exista alte jocuri mai putin galagioase si poate chiar sa se implice si ei...va asigur ca daca vecini vor tine cont de sugestia dvs se va face liniste pt cateva ore,eu stiu ca programul la noi de liniste era : de la 12:30-14:00 si de la 22:00 -07:00.cel putin pt niste copiii cred ca vor reusi sa respecte programul daca si parintii au un pic de buna vointa.
sunt si eu mama si stiu cateceva din trucuri si intradevar ati putea face o mica prietenie cu vecinii si apropiativa cat de puin de copii pt ca acei copii vor tine un pic cont si de ceea ce il invata un vecin atunci cand li se vb frumos;) va urez bafta si nu mai cautati in instante lucruri ce sunt simple pt noi pt ca deja sant foarte multe rautati ce trebuiesc rezolvate
Răspuns la discuția Audierea minorului sub 10 ani
imi cer scuze ca intervin si eu aici dar as avea o intrebare.-DE CE ANUME SE TINE CONT CAND CHIAMA UN COPIL IN INSTANTA?....daca copila are 7 ani si tatal profita de naivitatea ei si o santajeaza psihic pe copila,ce se poate face in cazul acesta?se poate tine cont ,in caz ca este copila chemata si ea?este o copila desteapta dar cred ca cei ce cunosc bine copii si varstele lor ....stiu ca un copil poate fi usor santajat (orice copil isi doreste sa fie cu amandoi parinti si spune cel invata cel ce sta cu copilul in perioada respectiva ).nu sunt psiholog doar o mama ce a invatat cat de cat comportamentul copiilor pe varste,cel putin pana acum pot sa spun ca nu mam inselat .multumesc si sper ca ma-ati inteles.Craciun fericit!:sorry:
da am rude dar nu se pot apropia de frica lui .eu am reusit sa vb o perioada cu fetita pe tel educatoarei si chiar iam trimis bani educatoarei sa ii cumpere fetitei mele ceea ce ii trebuie,dar decum a aflat tatal ei a trimiso pe sorasa la gradinita si din ziua aceea educatoare sa dat la o parte si mia spus ca ii pare rau pt mine dar ea nu poate suporta sa ramana fara locul de munca,ca stie ca sunt o mama buna si ca ma iubeste si fetita foarte mut si eu pe ea dar nu mai poate sa mio dea la telefon.da intradevar sunt persoane ce stiu foarte bine cum se comporta el cu fata si sora lui ,dar le este frica sa imi tina partea pt ca toti imi spun...daca tu ai plecat departe de el din cauza caracterului lui,asta nu inseamna ca ne poti lua si pe noi cei care te ajutam....deci practic eu sunt singura.sa zic ca poate as putea apela la dr fetii dar nici la ea nu o mai vede.tatal ei nu a mai duso nici macar la un simplu control la ea.
Ce putem face sa nu mai fie aceleasi probleme .
.ex: -am plecat cu copilu pt ca.....iar fostul(fosta) mia furat copilu;
:help::help::sorry: -nu vror sa ajunga la un acord pt binele copilului
-nu se pot suporta (dupa ce au facut un copil)
-se ajunge la batai sau chiar mai rau(au fost si cazuri in care mama a castigat copilu in instanta si tatal ia omorat pe amandoi)

X-( IAR CEL MAI RAU ESTE CA SINGURA PERSOANA CARE SUFERA CEL MAI MULT ESTE SUFLETELUL ACELA MIC!!!X-(
multumesc dar se poate face si in cazul n care el ma dat in judecata fara sa fiu anuntata?avoctul meu mia spus ca la termenul acesta va cere amanare pt lispsa de aparare se poate?
am o fetita de 7 ani in urama unui concubinaj din cauza tatalui nu mai suportam sa stau cu el in casa din cauza caracterului si am incercat de nenumerate ori sa plec cu fetita si nu sa putut pt ca a trimiso pe sorasa si mia furato din brate.chiar si ducanduma la politie nu am facut nimik pt ca miau spus ca nu se considera rapire pt ca e la tatal.ce sa fac ca acum el ma dat in judecata pt ami lua fata si pt ami cere si mai multi bani cum eu sunt in italia am venit pt a munci sa strang bani si sa o pot lua pe fetita mea dinou langa mine.daca nu am specificat ceva intrebatima si va raspund cu cea mai mare placere.sunt foarte nervoasa pt ca maine e a 2a infatisare la tribunal si miam anuntat avocatul.am aflat datorita internetului ca ma dat in judecata si nu am fost anuntata desi avea nr de tel al meu dar si adresa unde locuiesc
am gasit pe portalul tribunalului de unde am domicilui in rom.
Am uitat sa specific ca am incercat sa discut cu tatal copilei ....despre faptul ca fetita nu trebuie sa simta ca noi nu ne intelegem si sa gasim o cale de mijloc in care fata sa fie cu amandoi.dar nu accepta sub nicio forma.continua sa spuna ca fata nu iese din tara sub nicio forma si ca as face bine sa ii trimit bani.sa numai spun ca reusesc cateodata sa o vad pe mes pe fetita si o sun sa vb cu ia,iar taicasu cum aude ca vb cu ia incepe sa ma jugneasca si vechea poveste cere bani..in final se temina cu copila mea plangand ca nu vb cu mine si taicasu continua sa urle si imi inchide
ce pot sa fac?cand am stat cu fata ma rugatdin suflet sa o iau la mine dar sa nui spun tatalui.ca ii va interzice absolut tot.ce pot sa fac poate ca nu sunt eu pshicolog dar vad ca fata isi doreste sa fie cu mine si in prezenta lui se schimba total.am intrebato daca vrea sa vina si la mine sa stea cu mine(de fata cu el)si a uitat la iel si mia spus ca ia nu are prieteni acolo si nu stie daca o sa ii placa?...asta ce vrea sa spuna va rog ajutatima



Am uitat sa specific ca am incercat sa discut cu tatal copilei ....despre faptul ca fetita nu trebuie sa simta ca noi nu ne intelegem si sa gasim o cale de mijloc in care fata sa fie cu amandoi.dar nu accepta sub nicio forma.continua sa spuna ca fata nu iese din tara sub nicio forma si ca as face bine sa ii trimit bani.sa numai spun ca reusesc cateodata sa o vad pe mes pe fetita si o sun sa vb cu ia,iar taicasu cum aude ca vb cu ia incepe sa ma jugneasca si vechea poveste cere bani..in final se temina cu copila mea plangand ca nu vb cu mine si taicasu continua sa urle si imi inchide
ce pot sa fac?cand am stat cu fata ma rugatdin suflet sa o iau la mine dar sa nui spun tatalui.ca ii va interzice absolut tot.ce pot sa fac poate ca nu sunt eu pshicolog dar vad ca fata isi doreste sa fie cu mine si in prezenta lui se schimba total.am intrebato daca vrea sa vina si la mine sa stea cu mine(de fata cu el)si a uitat la iel si mia spus ca ia nu are prieteni acolo si nu stie daca o sa ii placa?...asta ce vrea sa spuna va rog ajutatima
sigur dar vroiam sa stiu si eu mai multe pt ca el nu imi da prea multe detalii.imi spune ca a dat drumul la tot,dar dupa 2 luni spune ca ii trebuie una si alta care dupa mine cred ca acestea trebuiau depuse la dosar deja
eu locuiesc in italia si fetita mea a luato fostul concubin.acum am avocat ce ma reprezinta in tribunal,as dori sa imi spuneti si mie ce acte imi trebuiesc sa depuna la tribunal.