avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate marianb13

Activitate marianb13

Buna ziua.
1.Am un mare necaz cu asociatia de propietari...un vecin s-a dus sa isi platesca intretinerea constand in suma de 200 lei.Vecinul respectiv a avut si niste penalizari (cam 250 lei).Casierul (el fiind si administratorul) a taiat chitanta mai intai pe penalizari fara al anunta....cat de legala a fost procedura casierului????...acum vreau sa ma duc sa platesc si eu suma restanta dar imi este frica, ca imi va taia chitanta tot pe panalizari ci nu pe suma restanta.ce este de facut?...e legala treaba asta?

2. Am primit un oridin de ipotecare de la cadastru pentru sumele restante la intretinere.Asociatia nu ma instiintat referitor la procedura aplicata.Este legala treaba asta?i-am intrebat pe dansii de la asociatie si mi-au raspuns ca este o baza legala asigurandu-se astfel ca eu voi plati acea suma.
ynocentta a scris:

Din cele precizate rezulta ca administratorul dvs nu are stiinta ca prevederile L nr 175/2010,au incetat valabilitatea din 2011
Pentru raspuns concret comunicati care este cererea principala si acea modificata


- administratorul stie despre acea lege...eu am fost dat in judecata in septembrie 2010 iar primul termen l`am avut 14.04.2011 iar sentinta a fost pe 9.06.2011 dar nici pana acum nu am primit sentinta acasa,m-am uitat doar pe internet si acolo scrie asta : "Solutie: admite in parte cererea modificata"
-cererea principala banuiesc ca este primul dosar de judecata...adik pentru suma de 2000 lei restanta si penalitati de 3000 lei iar cea modificata este de 800 lei restanta si 400 lei penalitati...termenul juridic se refera la cea modificata...adica asta am eu de plata acum : 800 + 400 lei???
salutare...problema e in felul urmator : la asociatia de propietari am avut o datorie de peste 2000 lei iar penalitati de pese 3000 lei.nu am vrut sa platesc pt ca suma penalitatilor depasea suma restanta si am asteptat sa ma dea in judecata....intre timp eu am mai platit din suma restanta si am ajuns la o suma de 800 lei iar administratorul mi-a promis ca imi va recalcula suma penalitatilor conform legii 175 pe 2010. dupa recalculare am ajuns la o suma de 400 lei penalitati...problema e ca,am fost dat in judecata pentru 800 lei suma restanta si 400 lei suma penalitatilor iar la avizierul intretinerii inca este trecuta suma de penalitati de peste 3000 lei.stand de vorba cu administratorul mi-a spus ca asteapta decizia de la judecatorie ca sa imi poata modifica suma...nu prea am inteles cum sta treaba si deci , va adresez o intrebare : daca am fost dat in judecata pentru sumele 800 lei respectiv 400 lei, iar decizia finala este acest termen juridic "Solutie: admite in parte cererea modificata" ...ce inseamna??ca o sa platesc acei 800 lei suma restanta si 400 lei penalitati sau imi revine suma penalitatilor de peste 3000 lei???
@elga50

vrei sa spui ca 9.52 este doar incalzirea care o face radet`ul??sincer,mi se pare tare mult.nu sunt subventii pt studenti in CT si sunt si chirias.
@ynocentta .ms frumos..
la asociatie e trecut asa :
AR = (6 x 8.11) + (13 x 8.11 ) = 154.09 lei
AC = 13 x 9.52 = 123.76 lei
practic,administratorul mi-a calculat de 2 ori metri cubi de apa calda.
marianb13 a scris:

Adam Grecu a scris:
Nu mai insist ca m-apuca damblaua, insa daca ai consumat:
- 1 mc apa rece, platesti 6,16 lei;
- 1 mc apa calda, platesti 9,90 lei;
Adica in total achiti la as. prop. suma de 16,06 (( 2 x 6,16) + 3,74)) lei si nu 22,22 lei, adica, (( 2 x 6,16) + 9,90)) cum ai afirmat. Ce zici, este corect calculul facut de mine?

problema e ca administratorul a trecut metrii cubi de apa calda la 2 preturi diferite si de 2 ori...odata pt raja cu 8.11 lei si odata la radet cu 9.52 lei...unde gresesc eu ca am intrebat de multe ori acelasi lucru care nu il intelegeam?am dat 6 mc AR si 13 mc AC...deci, in total 19 mc de apa.administratorul mi-a calculat cei 19 mc de apa la raja + inca 13 mc AC la radet.este corect? la totalul de 19 mc de apa am platit 154 lei iar la 13 mc AC am platit 123 lei...in concluzie.






sunt chirias in ct..fara contract.deci nu pot sa dau buzna peste administrator.am mai stat si in alte blocuri in ct,dar niciodata nu am auzit de asa ceva.vroiam sa stiu daca asa se procedeaza cu apa calda.adica mc consumati la apa calda ii platesti la raja,iar pt ca e calda apa care o folosesti platesti doar incalzirea apaei l radet...radet-ul baga si incalzirea apei si apa care o consumi?ce mai macina pe mine cel mai mult e ca platesac apa consumata, 19mc,de 2 ori...odata la raja si o data la radet.
@ynocentta ...ms de raspuns..

problema e ca eu nu inteleg de ce la raja platesc si metri cubi care i-am consumat cu apa rece...si pe cei care i-am consumat cu apa calda...iar la radet platesc doar incalzirea? radet-ul nu baga mc de apa calda?imi baga doar incalzirea apei? de ce trebuie sa platesc si metri cubi de apa calda tot la raja?...
as vrea sa stiu cat costa un metru cub de apa rece si unul de apa calda pt judetul Constanta....si as vrea sa mai stiu daca afirmatia e corecta :
1 mc de apa calda este calculat cu 1mc de apa rece + incalzirea" .... iar daca am consumat 1mc de apa rece si 1mc de apa calda...de ce trebuie sa platesc intretinerea cu 2 mc de apa rece si 1 mc de apa cald,avand in vedere ca eu am consumat 1mc AC si 1mc AR????cine ma lamureste?
buna ziua.ce acte imi trebuiesc pentru aplicarea legii 175/2010 privind penalitatile si de unde le iau?de la ce institutii?