avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Activitate bastti

Activitate bastti

Buna

In anul 2013 am cumparat ceva de la o firma neplatitoare de tva . Respectiva firma a emis factura cu tva pe care noi l-am dedus . Anul acesta am avut control si firma respectiva ne-a virat banii pt.tva . Am inregistrat 5121=473 7200 lei.
Vreau sa intreb ce trebuie sa fac mai departe cum inchid contul 473 ?

Si daca inregistrarea deciziei de impunere in urma controlului este buna

1174 = %
441
4423
Va multumesc frumos .
Buna

Firma a cumparat o tableta cu plata in rate in valoare de vreo 726 lei fara tva.
Sunt corecte inregistrarile ?

% = 401
303
4428.1(tva neexigibil la plata)

lunar

401 = 5121 sau 5311 cu rata
4426 = 4428.1 cu exigibilitatea

la sfarsitul ratelor

613 = 303

Va multumesc
Buna

Exista spatiu privat virtual si pentru persoane juridice ?

Multumesc
Răspuns la discuția Angajare somer peste 45 ani
Nu stiu unde am citit de salariul minim .Probabil a fost inaonte de ianuarie 2015.Nu am mai avut cazuri pana acum.
Multumesc frumos domnule Tudor.
Buna

Oare ce trebuie depus la somaj pentru obtinerea unui salariu minim brut , daca am angajat un somer de peste 45 ani ?
Multumesc frumos
Buna

Oare cand se pune in plata un certificat grad handicap primit in 02.07.2015 .
Am tot cautat si nu gasesc
Multumesc frumos
Buna

Cum se opereaza in D112 persoana cu handicap avand in vedere ca este scutita de impozitul pe veniturile din salarii ?
In programul neosys debifez plateste impozit , in statul de plata nu calculeaza impozit dar D112 nu o face corect.
Multumesc frumos
Buna

Am impozit cladiri 250 lei
Accesorii 15 lei

este corecta inregistrarea
635 = 446 250 lei si
6581.1 = 446 15 lei sau

635 = 446 250 lei si
6581.1 = 4481 15 lei
multumesc
Răspuns la discuția Casa girata la banca
Mama mea a girat creditul fratelui meu de 30000 lei cred,cu casa pe o perioada de 5 ani.
Imobilul este detinut de mama mea in proportie de 100% .
Buna

Am o problema :
In urma cu cativa ani fratele meu avea o firma .Avand nevoie de bani a luat un credit de la banca girand cu casa mamei mele .Bineinteles ca mie nu mi-au spus nimic.
Dupa un timp firma nu a mai mers , nu a mai avut bani nu a putut sa plateasca si a intervenit riscul pierderii casei.Intre timp s-a angajat dar ce ii retine din salariu nu acopera numai dobanzile si penalitatile, creditul fiind tot atat.Problema a ajuns deja la executor.
Va rog frumos dati-mi o idee. Ce pot sa fac eu ca sa nu pierd jumatate din casa complet nevinovat.Mentionez ca eu nu pot interveni financiar fiind bolnav si eu si nevasta mea.Eu am suportat 6 operatii.Mama mea are 89 ani si inceput de alzaimer.
Banca putea sa ia casa ca gir de la o femeie de peste 80 ani care mai avea un mostenitor ?
Va multumesc frumos.