avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate mokusko

Activitate mokusko

Răspuns la discuția dreptul la vizita al minorului
dar el o va deschide sigur pentru ca m-a instiintat.problema este ca nu stiu cum pot sa intru in posesia documentelor cerute de catre mine ,pentru ca spitalele nu mi le pun la dispozitie sustinand ca sunt confidentiale.si daca totusi asi reusi sa probez aceste lucruri,oare voi avea castig de cauza? va multumesc
va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat:in urma unei relatii de concubinaj am o fetita pe care am crescut-o singura de cand aceasta avea 3 ani{acum are 7} tatal ei a plecat ,nu am mai stiut nimic de el,iar acum dupa 4 ani a aparut si doreste sa isi vada copilul.am introdus in instanta o cerere de chemare in judecata pentru ca instanta sa hotarasca incredintarea minorei(primul termen l-am avut pe data de 29 11.insa el nu s-a prezentat).la urmatoarea infatisare mi s-a cerut ca in probatoriu sa citez un martor,iar minora va fi audiata de presedinta in camera de consiliu.problema este urmatoarea: dreptul l-a vizita!!#-o. fostul meu concubin este o persoana foarte violenta,si un mare consumator de bauturi alcoolice.a avut foarte multe internari in sectiile de dezalcolizare si sanatorii din cauza consumului de bauturi alcoolice,si a fost si condamnat pentru vatamare corporala grava tot pe fondul consumului de alcool.adevarul:nici nu vreau sa il vad in fata fiicei mele!!!!va rog sa imi dati un sfat cum asi putea sa ii ;interzic;dreptul la vizita?si chiar daca ar fi sa il primeasca acesta sa fie la domiciliul meu iar el sa nu fie in stare de ebrietate dar din pacate mai tot timpul e.va multumesc anticipat
am si eu o nelamurire!cine suporta plata concediului medical?din cauza unor anumite probleme de sanatate sunt in concediu medical de mai bine de 1 luna,iar sefa mea nu imi da salariu deoarece sustine ca CAS-ul nu ii vireaza banii aferenti concediului de boala.ce pot sa fac in aceasta situatie?mentionez ca lucrez la aceasta firma de mai bine de 2 ani si in fiecare luna mi se opreste din salariu cas-ul.cel putin asa sustine patroana,ca statul de plata nu l-am vazut pana acum,dar din momentul in care mi-a dat adeverinta de salariu atunci cand mi s-a cerut pt acordarea concediului de boala presupun ca e adevarat.va multumesc anticipat.
va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns!!!!!! lucrez la o firma din data de 01 ian 2010 si pana in prezent.am fost internata in spital pentru 7 zile,sefa mi-a eliberat adeverinta medicala insa cei de la spital a cerut ca sa stampilez adeverinta la c.a.s.casa de asigurari de sanatate nu a stampilat-o sustinand ca daca nu ai vechime 5 ani consecutivi in campul muncii nu sunt asigurata.si totusi mie mi se opreste c.a.s in fiecare luna,din salariu iar patroana este la zi cu plata catre cas.va rog sa imi dati un raspuns.daca lucrez si ce drepturi am .sau nu am nici unul?nu mi s-a eliberat nici concediu medical nici reteta compensata nimic,si cum imi motrivez fata de sefa mea internarea in spital?poate sa imi desfaca contractul de munca pentru zilele in care am fost internata? va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat pentru ca sunt disperata.va multumesc anticipat.
pensia de boala se i-a in considerare la vechimea in munca?va multumesc!
Răspuns la discuția salariu minim pe economie
este vorba de un bar
Răspuns la discuția salariu minim pe economie
stiti e un lucru care eu nu il inteleg#-o.firma la care lucrez are 6 angajati si lucrez la aceata firma de 2 ani,iar in aceasta perioada eu nu am vazut contract colectiv de munca,ar trebui sa existe un astfel de contract?
pai de unde stiu daca are posibilitate sau nu?
am si eu o nedumerire.va rog sa imi explicati si mie care este salariu minim pe care ar trebui sa il primeasca un angajat?pentru ca eu la firma la care lucrez primesc 520 ron din luna noiembrie anul trecut.si nu inteleg de ce?normal ca statul de plata l-am cerut dar nu mi s-a pus la dispozitie deoarece patroana sustine ca nu mai suntem pe vremea lui ceausescu sa cerem statele de plata.!!!mentionez ca am calificare in domeniul in care lucrez,nu sunt angajata ca muncitor necalificat.va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Program de lucru 1 MAI
sincera sa fiu si eu sunt foarte curioasa ce raspuns vei primi.sotul meu lucreaza la o firma de paza si chiar de 1 mai intra in tura de 24 de ore.