avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate simina_burghelea

Activitate simina_burghelea

Discuție Nedumerire
Care sunt posibilitatile de a afla daca o societate este sau nu platitoare de TVA la o anumita data ?




Răspuns la discuția Nedumirire
Problema este ca mi se imputa ca in calitate de beneficiar al unui furnizor care mi-a dat marfa pe facturi purtatoare de tva,(si pe care eu i le-am achitat),sa dau la stat tva-ul si impozitul pe baza de calcul a tva, in contextul in care el(furnizorul, desi declarat de anaf inactiv)mi-a livrat marfa pe facturi obisnuite cu rubrica de tva,dupa data declararii lui ca inactiv.
Discuție Nedumirire
exista un cadru legal prin care intr-o relatie dintre doua firme sa fie obligatia ca una sa stie de cealalta toate cele necesare pentru o buna relatie comerciala?
Discuție CE SA FAC?
Avand control fiscal,mi se imputa ca am luat marfa de la o firma cu care lucrez de peste 6 ani,marfa cu facturi normale purtatoare de TVA,drept pentru care le-am inregistrat ca atare.Dar din august 2010 ,firmei respective ,prin ordin al presedintelui ANAF,i se retrage statutul de platitor de TVA,lucru care nu l-am stiut si am primit in continuare marfa pe facturi purtatoare de TVA.Totodata pot spune ca eu ca beneficiar i-am platit facturile exact cum au fost emise.Iar acum primesc dispozitia ANAF prin care mi se cere corectarea declaratiilor 394 si 101 pentru al doilea semestru al anului 2010.
Discuție cum procedez
Aparatele de jocuri mecanice sunt cu regim special?Daca am un spatiu,ca sa pun si aceste aparate ,ce statut poate avea spatiul -de bar,sala de jocuri,cofetarie?
Discuție Punct de lucru
Ce acte sunt necesare pentru deschiderea unui punct de lucru secundar?
Discuție inselat sau nu?
Am un furnizor cu care lucrez de multi ani.In ultima perioada a devenit neplatitor de TVA(eu am aflat de la organele fiscale, care ma vor controla),dar mie imi aducea marfa tot pe facturi cu rubrica de tva.Am inregistrat facturile de la el conform inscrisurilor de pe facturi, iar acum sunt acuzata ca nu am cautat sa ma informez ca acel furnizor nu e platitor de TVA,drept pentru care voi fi obligata sa platesc TVA-ul aferent facturilor fiscului.Ce am de facut?