Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Nedumerire
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Nedumerire

Care sunt posibilitatile de a afla daca o societate este sau nu platitoare de TVA la o anumita data ?

Solicitati informatiile la Oficiul Registrului Comertului.
Organizatiile economice care au o cifra de afaceri sub 35.000 de euro, anual, pot alege sa fie neplatitoare de TVA (Taxa pe Valoarea Adaugata). Aceasta inseamna scutirea de TVA pentru toate operatiunile taxabile desfasurate de respectiva unitate economica, cu exceptia livrarilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite de plata TVA.

Daca pe parcursul anului cifra de afaceri a unei firme este egala sau superioara plafonului de 35.000 de euro, aceasta are la dispozitie zece zile pentru a solicita inregistrarea in scop de TVA.

"Termenul de zece zile se considera incepand cu prima zi a lunii urmatoare celei in care plafonul a fost atins sau depasit”.
Firmele neplatitoare de TVA care devin platitoare, nu mai pot sa devina din nou neplatitoare de TVA, chiar daca veniturile ajung iar sub nivelul de 35.000 de euro.

sursa de informare:[ link extern ] /
iulia53, utilizator
cereti informatii la registru comertului
de ce ORC ? intrati pe site mfinate.ro si dati CUI sau judet si denumire si aflati.