avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate mdcc

Activitate mdcc

Răspuns la discuția Suspendare executare silita
Multumesc de raspuns.....dar,sunt putin confuz....art.468,alin 5 din NCPC, zice:"Termenul de apel suspendă executarea hotărârii de primă instanţă, cu excepţia cazurilor anume prevăzute de lege. În aceleaşi condiţii, executarea se suspendă dacă apelul a fost exercitat în termen"....ori eu avand deja suspendarea de la fond....si depunand apelul in termen,nu am suspendare si in apel?
Buna ziua,am o mare nelamurire,drept pentru care solicit ajutorul dumneavoastra!!!Am facut o contestatie la executare silita imobiliara(in termen),ulterior s-a admis si cererea de suspendare a executarii silite.Dupa ce s-a solutionat contestatia la fond(respingandu-mi contestatia),in termen legal am facut apel.Executorul judecatoresc a continuat executarea.Intrebare:Are voie sa faca executare silita,executorul,pana nu se solutioneaza apelul??? Din cate stiu prin depunerea apelului in termen executarea silita ramane suspendata !!!
....multumesc de raspuns...sunt foarte reale cele relatate!!!...desi sunt constient ca ar putea fi greu de crezut!!!
Multumesc de raspuns...asa este trebuia sa faca mai demult....Acum fiul lui este proprietar in pe acea casa,i-a dat-o pentru al intretine pe batran...nu cred ca tulburarea sta in picioare ,odata ce fiul lui figureaza ca proprietar,el are doar mutatie pe acel imobil,....despre abandon ce sa zic...a fost acel incident descries mai sus...l-a dat afara pe batran si din acea mansarda,omul a chemat politia,cand a sosit la fata locului politia,fiul lui a zis ca nu l-a dat afara,numai si-a luat ce era al lui(patul ,masa,scaunul si doua covoare....toate intr-un stadiu de degradare avansat)...acum omul doarme pe jos ,pe ciment,...invelit intr-o plapuma....va puteti inchipui....fara lumina electrica,fara caldura,fara apa(fiul lui le-a taiat anterior si pe astea...pe motiv ca sunt mari consumurile si acesta nu plateste)...omul acesta traieste ca acum 2000 de ani !!! Ce credeti ca este de facut...pana se termina procesul...asta daca il mai apuca !!!
Buna ziua,va rog frumos sa ma ajutati intr-o problema,un pensioner vecin cu mine I-a dat casa lui,fiului cu un contract de intretinere viagera,acum cativa ani.De atunci desi fiul lui se angaja prin acel contract sa-l intretina pana cand va muri,acesta nu a facut-o niciodata.Se intretine singur dintr-o pensie mizera,duce un trai inumam pentru gestul care l-a facut.Mai mult de atat,dupa ce ca fiul lui nu il intretine,nu il mai lasa sa stea nici in casa,l-a pus sa stea intr-o mansarda de casa.Nu va puteti imagina in ce conditii sta acel om,fara geamuri,fara usi, fara nici un zid,fara baie,etc.Acum omul nu a mai putut indura acestea si a deschis actiune la judecatorie ca sa rezilieze acel contract.Vazand aceasta fiul lui a venit in acea mansarda si I-a luat pana si patul in care dormea spunand ca-si ia ce-i al lui,lasandu-l sa doarma pe jos pur si simplu.Inchipuiti-va ca acel om sta ca intr-o celula cum vedem in filme,fara pat,fara masa,fara usa,fara geamuri,...intr-o bezna totala,fie ca-i zi fie ca-i noapte.Intrebare:Poate acel om sa reclame penal ca este silit sa traiasca in halul Acela?Care ar fi fapta penala savarsita de fiul lui ? Mentionez ca doresc sa-l ajut,daca il reclama poate se mai "indulceste"fiul acestuia ...macar pana cand se termina procesul cu rezilierea contractului.Multumesc anticipat!!!
Răspuns la discuția Executare silita abuziva
...Multumesc frumos de raspuns,dar licitatia este pe 20.02.2014 si termenul la instant este pe 06.03.2014,credeti ca reusesc pana pe 20.02.2014 sa suspend executarea prin ordonanta presedintiala?
Buna seara,as dori un raspuns de la un profesionist.Executare silita inceputa dupa NCPC.abuziv,in sensul ca acel credit contractat si garantat cu un bun imobil a fost dat abuziv la scadenta anticipate,primesc somatie de la executor cu niste sume absolut halucinante,care ar fi de plata,introduc contestatie la executare in termen legal.In acea contestatie cer si suspendarea executarii.Instanta a cerut complinirea unor lipsuri din dosar,in fine le-am clarificat.De la data introducerii contestatiei la executare si pana s-a dispus primul termen,executorul judecatoresc a facut un proces verbal de situatie,a fixat valoarea imobilului dupa un raport de expertiza de la data acordarii creditului,apoi ne-am trezit cu prima licitatie,mentionez ca stia foarte clar ca exista o contestatie pe rol,ca nu s-a dat termen inca,ca am cerut suspendarea executarii.Din exces de zel pentru ca ne-am cam certat,am fost si amenintat ca ma lasa pe drumuri,stie ea cum?!?A venit ziua primei licitatii,la licitatie doua persoane foarte dubioase au fost prezente,creditoarea lipsa si debitorul lipsa.Inainte de licitatie creditoarea a facut o cerere catre executorul judecatoresc ca nu poate sa fie prezenta din cauza vremii nefavorabile si sa suspende licitatia.Licitatia a fost suspendata,cautiune depusa de cei doi a fost returnata si s-a intocmit o alta publicatie de vanzare in aceeasi zi pentru 20 zile mai tarziu,cu pretul redus cu 25% fata de cel initial .Ce v-am relatat pana acum stiu din hartiile primite.Am achitat si cautiunea pentru suspendare.Am termen la instant in luna martie dar licitatia a doua este in februarie,ce pot sa fac?Mentionez ca am probe clare ca acest credit a fost dat abuziv la scadenta!!!Ce pot face???
Răspuns la discuția Insolventa
Stimate domn,nu va pot explica pe intelesul dumneavoastra ce inseamna insolventa ,dar va dau un sfat cautati urgent un avocat specializat pe astfel de spete.Insolventa este acea stare in care se afla o firma care are datorii mai mari de 45.000 lei si neachitate de minim 90 zile(cam asa s-ar explica minim starea de insolventa)
Buna ziua,
va rog sa ma lamuriti,care este calea de atac dupa ce s-a declarant starea de insolventa a unei societati,apelul sau recursul?Si care este temeiul legal al acesteia?
Multumesc frumos !!!