avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate Lauraa1

Activitate Lauraa1

Multumesc mult pentru lamuriri. Aveti cumva idee ce repercursiuni ar avea acest dosar?
Da, apreciez raspunsurile dvs., nicio suparare. Dar am fost la politie, dnu' politist a intrebat daca e cineva ranit, amandoua, si eu si don'soara am zis ca nu, decat ca m'am lovit la cap, dar nu doare tare. Dumnealui ne'a recomandat amiabila. Pana am mai stat noi de vorba, eu si don'soara, am facut amiabila, am sunat pe la service'uri sa'si faca programare ... am plecat acasa, eu la mine, ea la service. Am ajuns acasa, am pus gheata pe partea care ma durea ... dar a inceput sa ma doara si mai tare si sa ametesc mai rau, atunci ai mei m'au dus la spital. Bine, sper sa nu se considere parasirea locului accidentului ... Am scris in declaratia data la politie ca am mers acasa si la cateva ore am ajuns la spital. Ma gandesc si eu - ca o speranta de finalizare mai repede - ca verifica si ei istoricul soferului, neavand niciun punct penalizare, niciun accident de cand am permis, pana acum ... Accidentul s;a intamplat la 9.30, iar la spital am mers la 17.00 ... Inteleg ce spuneti dvs., dar sper ca dnu' procuror sa realizeze ca durerea si ameteala s'au agravat la ore bune dupa accident...
Parasirea locului accidentului daca noi am facut amiabila si am mers la spital la cateva ore dupa accident?
Buna ziua! Vin si eu cu o intrebare catre dvs. Am avut un accident rutier, doream sa ies din parcare, in fata parcarii, erau masini stationate ingreunand vizibilitatea asigurarii, ploua, carosabilul era ud. M'am asigurat din stanga, dreapta, am iesit usor, si repet, neavand vizibilitate, din partea stanga, m'a lovit un autovehicul. Masina mea a fost grav avariata pe lateral stanga, nefiind deplasabila. Soferul celeilate masini n'a franat, neputand din cauza faptului ca mergea pe sinele de tramvai, fiind si incepatoare, reactie intarziata... :sorry: Masina cealalta n'a avut nimic grav, decat grila rupta si bara zgariata. Am decis sa facem amiabila ... intre timp am ajuns la spital avand dureri mari de cap, lovindu'ma din impact la cap. La spital au venit doi agenti de politie, luandu'mi permisul de conducere si buletinul. Am semnat un proces verbal in care nu stiu ce scria, ca eram apoape inconstienta, acestia spunandu'mi sa vin cat mai repede la sectia politiei rutiere pentru declaratii. Am ajuns intr'un final la sectie, am dat declaratia ... dorinta mea era sa nu primesc nicio "invitatie" sau notificare la adresa din buletin, fiindca acolo nu mai locuieste nimeni, ci la o alta adresa, unde locuiesc acum. A trebuit sa merg la Relatii cu clientii pentru aceasta cerere. Domnisoara de la relatii cu clientii mi-a spus sa revin peste 30 de zile, fiindca atunci o sa'mi spuna la care agent a fost dosarul meu repartizat si atunci voi putea face cererea. Dosarul a ajuns penal, fiind vorba de vatamare corporala din culpa. Vatamarea mea, culpa mea, avaria mea, vina accidentului a mea. Accidentul - sau eu - este - sau sunt - cercetat penal, pentru vatamare corporala din culpa. Nu mi-a spus nimeni cat dureaza acest dosar, care sunt urmarile, ce se intampla pe mai departe, cum si cand voi fi anuntata privind decizia finala. Pe langa, voi fii chemata si la audieri ... :OX-( Audieri ... prind vatamarea mea corporala?! #-o Daca ma puteti ajuta spunandu'mi care ar fi consecintele, durata dosarului ... va fi si celalat sofer chemat la audieri? ce fel de audieri, cazul nefiind cu victime grave, doar o durere de cap, a mea. Va rog daca ma puteti lamuri, fiindca BPR ... nu ofera prea multe informatii pentru intelesul tuturor. Multumesc!
Discuție Firma SRL-D
Buna ziua!

Am o intrebare ... am cautat pe internet detalii, dar nu am gasit prea multe. La o firma SRL debutant, cu 3% impozitul ... cum se platesc taxele? Cum si cand se platesc cei 3% si la finalul anului cat trebuie sa platesc?

Multumesc anticipat, astept raspuns.
As dori sa stiu ce cod caen este potrivit pentru o firma prestari servicii medicale, adica fizioterapie, masaj, mobilizare manuala ...
Este urgent.
Multumesc!
Buna ziua!

O sa colaborez cu o clinica medicala, si am nevoie de o firma, cum pot face firma? PFA este mai avantajos? Despre impozitul de 3 % ce imi puteti spune? Cum se plateste? As dori sa imi spuneti totul de la A la Z, inclusiv cum sa aleg corect codul CAEN.
Multumesc
Buna ziua!
Vin si eu cu o problema si astept raspuns cat mai repede. Situatia este urmatoarea : eu si iubitul meu ne vom lua un apartament, mentionez ca nu suntem casatoriti. Apartamentul s-a luat prin credit - de nevoi personale - o parte, o parte cash. Banii cash ni i-a dat mama lui. Partea din credit, urmeaza sa o achitam noi, timp de "n" ani, in jur de 15 ... Creditul este facut pe numele mamei. Apartamentul pe numele lui. I-am propus sa aparem amandoi in contractul de proprietate al casei, precum copropietari. :)A raspuns ca poate o sa il las intr-o zi cu creditul ( de fapt nu pe el, ci pe mama lui ) sau ca o sa vand, raspunzandu-i ca n-am cum sa vand, fiindca nu se vinde fara acordul ambelor parti. In fine ... Intrebarea este : Dupa achizitionarea apartamentului, care o sa fie pe numele lui, apartament la care o sa contribui si eu, de la rata creditului pana la mobila / renovat, etc, implica niste bani, bineinteles. Ma repet, intrebarea este, daca dupa achizitionarea apartamentului ne casatorim, fiindca ar fi prea devreme acum sa facem cununia, contractul de vanzare - cumparare incheindu-se pe 31 mai, dupa cununie ce drepturi am? Conform articolului 31, pct a), din Codul Familiei ... n-am niciun drept. Dar ... poate exista ceva, cumva. Adica nu vreau sa ajung in ipostaza ca dupa ceva timp, ani, luni, zile sa fiu pusa in situatia in care sa ajung in strada, asta dupa ce am contribuit la renovarea / achitarea apartamentului.


Multumesc anticipat!
Discuție Inchidere firma
Buna ziua!
Cum pot inchide o firma? Eventual "iesi" din ea ca asociat/administrator.
Buna ziua!
Lucrez intr-o agentie imobiliara. Ma intrebam daca ma poate ajuta cineva cu un contract de comision pentru inchiriere. Se redacteaza pentru locatar sau locator separat sau apar ambii pe acelasi contract?!

Multumesc anticipat!