avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate Sufletdecaine

Activitate Sufletdecaine

Pe 15.04.ac. e-distributie schimba contoarele cu unele performante, se exclude situatia de a mai da index-ul ( eu avand contract cu Digi-energie). Pe 29 aprilie in urma interventiei Digi incerc sa dau index-ul dar robotul acestora functioneaza dupa contorul vechi si nu il accepta, mi se pun din oficiu 30 Kw. cu toate ca ii informasem de noul contor trimitind fotocopii dupa bonul de miscare si seria contorului. Pe 29.05.ac. situatia se repeta dar nu primesc factura. Pe 29 Iunie situatia se repeta, trimit din nou sesizare si fotocopii iar raspunsul e, 30 Kw in plus. Pe 14 Iulie depun o sesizare e-distributie plus dovezi foto iar raspunsul e de domeniul absurdului, situatia relatata de mine este reala dar ei ar fi trebuit sa informeze pe cei carora le vand energie de modificarile facute. Digi-energie merge pe contorul vechi care are o serie iarin realitate, pe peretele casei exista un alt contor cu o alta serie. Am depus o sesizare online si la ANRE Bicuresti . In aceasta situatie ce mai pot face ?
Unde si cum pot obtine o copie dupa o Decizie de pensionare in baza unei legi speciale, persoana in cauza decedand in anul 2002, eu fiind ruda de gradul 1.
Răspuns la discuția Ce spune legea...
Domnule DAPIX, din punctul meu de vedere nu cred ca esti in masura sa iti dai cu parerea si asta pentru ca eu am muncit 41 de ani fara o zi de concediu medical, fara o zi de concediu de odihna, 3km dus, 3 km intors, am plecat in armata pentru 1,4 luni, am facut 2 ani armata nu pentru ca mi-am ingropat arma sau as fi scapat boneta in varza calita a comandantului, era campanie agricola si da, nu putem discuta pe presupuneri dar noua lege a pensiilor, cea pe care Iohannis nu vrea sa o semneze mi-ar da posibilitatea sa ies de drept la 61 de ani......
O persoana iesita la pensie anticipata ( 60 de ani ), in cazul aparitiei unei noi legi care i-ar permite sa iasa la pensie de drept, se poate folosi de aceasta ?
In luna octobrie,index-ul era 752, consumul este de 26 KW, in noiebrie 1413 inventati +31 KW consum, in decembrie, index pe factura 2165 vechi si nou 2196, adica 30 KW , pe 20 decembrie in prezenta Enel DD, indexul era de 785 iar vineri pe 18 Ianuarie, index-ul era de 815, in acea casa nu locuieste nimeni, exista doar un frigider, si activitate doar atunci cand este comemorarea fratelui meu sau a mamei mele....
Cu ceva timp in urma ( eram client Enel ) am mai trecut printr-o situatie asemanatoare, tot dupa o regularizare nu am reusit sa dau index-ul, am sunat la Enel telverde, am discutat cu o d-na, a verificat iar a doua zi s-a rezolvat dar acum situatia e cu susul in jos, am facut sesizare RDS-RCS, a ajuns la Enel Distributie Dobrogea, au venit in prezenta mea, au luat index-ul, l-au trimis la RCS-RDS, acestia nu recunosc, merg personal la Enel DD, primesc raspuns RCS-RDS +dovada ca au primit raspunsul urmand sa se rectifice greseala. Dar primesc iar un raspuns ca nu au primit nimic de la Enel DD, vor face o noua adresa, vor veni lucratorii. Au venit, nu eram acasa si in lipsa mea nu puteau intra( oare d-na de la regularizare cum a intrat, eram la piata, o vecina m-a anuntat), dau telefon azi si o d-na foarte intepata mi-a raspuns ca trebuie sa astept 10-15 zile.....M-am gandit si la instanta, cu o hotarare poate se rezolva, trec la Enel si renunt la serviciile RDS-RCS, ....Am omis, am facut si o sesizare la Autoritatea Nationala pentru Reglementarea Energiei Bucuresti.
In ce conditii se poate rezilia 1, 2, 3 contracte innainte de finalizare ?
Dar eu nu cer decat ca prin hotararea pe care o va da instanta, sa nu platesc ceea ce nu am consumat iar cei vinovati sa plateasca pentru ca o data ce consumul mediu este de 50-60 KW pe luna timp de 10 luni, deodata consumul sare la 2165 intr-o luna iar Enel DD nu remarca acest lucru si nu vin in control cum se obisnuieste.Stiu acest lucru deoarece cand traia fratele meu si mama, acesta locuia in suburbie si pe atunci foloseau pentru spalat apa din Dunare. Si venea la mama cu 3,4 genti cu haine, logic consumul mamei fiind de 20, 30 KW.pe luna, crestea si ajungea la 100Kw si pac veneau de la Enel in control, acest lucru se intampla de 2,3 ori pe luna iar lucratorii Enel au inteles situatia si nu au mai venit. Pentru socul incasat, antedepresive si faptul ca am ramas "cantareata cheala ", mi-a cazut parul, umilinte si suparare, de acest lucru va avea Dumnezeu grija si credeti-ma stiu sigur ce spun....
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
va multumesc pentru raspunsuri dar ma puteti ajuta si daca imi puteti spune valoarea taxei de timbru pentru a initia o actiune in justitie pentru amenintari cu deconectarea, ( am mesajele pe telefon )umilinte la sediu, ma trimiteau de la comercial la caserie si invers, nu mergea decat cate o imprimanta ( acolo unde nu eram eu ) iar copiile dupa facturi se vor regasi in urmatoarea factura ( 1 leu pagina ).
Platesti pentru ce ai consumat dar eu pe contoar am indexul 815 iar cel facturat de ei este 2165. In cat timp consum atata energie avand in vedere ca in acest imobil nu locuieste nimeni, am un frigider ( cel vechi l-am dat pe bonuri la sfarsitul lui octombrie,) iar consumul s-a redus cat de cat...