avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate smara_radu

Activitate smara_radu

Buna ziua,
O intrebare referitoare la o reparatie din service: clientul a trimis produsul, l-am reparat, dar nu plateste reparatia iar produsul a ramas la sediul nostru. In ce moment putem vinde altui client produsul, daca persoana respectiva nu plateste reparatia?
Multumesc!
Buna ziua,
As dori sa ma ajutati cu clarificari pentru urmatoarea situatie:
Firma noastra vinde prin SICAP, iar in 15.12.2021 o autoritate a finalizat procesul de achizitie pentru niste produse realizate la comanda de catre noi, termenul de livrare produse fiind de 60 de zile.
Dupa finalizarea achizitiei in SICAP, firma noastra a trimis catre autoritate draftul de contract pentru discutie si semnare. Problema este ca au trecut mai mult de 30 de zile de la achizitie, autoritatea nu da semne ca ar vrea sa finalizeze cu semnarea contractului.
Ce riscuri sunt pentru noi, din punct de vedere al termenului care se scurge in defavoarea noastra?
Multumesc!
Răspuns la discuția Venituri din dividende
Multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
- eu scot bani pe dividende din firma
- sotul meu nu este angajat si este co-asigurat la sanatate prin mine
La Casa de Sanatate a semnat o declaratie ca nu are alte venituri.
Avand eu venituri din dividende, iar el fiind co-asigurat, se poate considera implicit ca are si el venituri?
Intreb pentru ca sa nu fie o contradictie cu acea declaratie pe care a dat-o la Casa de Sanatate.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Verificare societate din Italia
Multumesc pentru raspuns, este exact ceea ce cautam.
Buna ziua,
Firma pe care o reprezint are contracte cu firme din Italia.
In Romania avem anumite instrumente pentru a verifica bonitatea firmelor (ex: risco.ro); In Italia exista vreun serviciu (gratuit sau contra-cost) similar celor de la risco? Am dori sa verificam in prealabil partenerii cu care incheiem contracte.
Multumesc!
Smaranda Iordache
Buna ziua,

La PFA cu urmatoarele CAEN:
6201 - caen principal
6202

Se poate opta la norma pe venit cu caen 6202, desi nu este principal, dar apare in certificatul constatator ca activitate alaturi de 6201?

Multumesc!

Buna ziua,

Sunt administrator si unic asociat al unei firme. Sunt angajat cu un sfert de norma (2 ore pe zi). Anul acesta se va pune problema sa scot bani pe dividende. Am inteles ca pe langa cei 16% imp dividende, mai trebuie sa platesc si 5,5% CASS deoarece in anul in curs contributia mea la sanatate a fost mai mica decat contributia alocata pentru 12 salarii minime pe economie.

Intrebare:
1. mai am o luna la dispozitie (decembrie) in care pot sa trec la 8 ore cu salariul astfel incat sa compensez diferenta pana la 12 salarii minime pe economie.
Daca 11 luni am fost pe aproximativ 300 RON / luna salariu, si in decembrie o sa am un salariu de 4000-5000 RON (sau cat ca rezulta in urma calculelor), si o sa cotizez la CASS proportional cu salariul din decembrie, mai este cazul impozitarii suplimentare cu 5,5% a dividendelor alocate acest an?

2. daca in ianuarie revin la o norma de 8 ore cu un salariu minim pentru studii superioare si raman asa pe tot anul urmator, este ok? va fi practic o micsorare de salariu.

Multumesc!


Buna ziua,

Doresc sa va cer un sfat referitor la redactarea unui contract de prestari servicii de montaj: ce clauze / referinte legale ar trebui trecute in contract in cazul unor daune provocate de montaje necorespunzatoare? (ex: casete luminoase montate pe domeniul public, care pot provoca daune materiale si umane in cazul in care cad de unde sunt amplasate)
Contractul se incheie intre firma producatoare de panouri si cei care le instaleaza la locatii.
Multumesc, astept raspuns.
Smaranda
Multumesc pentru raspuns!