avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate augura

Activitate augura

Răspuns la discuția Intocmire factura pentru bunkeraj
multumesc frumos!
Răspuns la discuția Intocmire factura pentru bunkeraj
imi cer scuze , am omis sa spun ce era mai important. navele pentru care se face bunkeraj sunt fluviale nu maritime ca sa se aplice art 143, al 1.
ma gindesc ca poate fi considerata o livrare de bunuri conf art 132 al 1 lit c , adica: locul livrarii este locul unde se gasesc bunurire atunci cind sunt puse la disp clientului, in cazul in care nu sunt transportate sau expediate. de aceea consider ca fc trebuie intocmita cu tva, locul fiind in romania. dar nu sunt sigura.
poate mai exista si alte pareri!
in situatia in care un agent economic roman , platitor de tva face aprovizionare cu motorina- bunkerare- unei nave apartinind unei tari din ue sau in afara ue factura se intocmente cu tva?
multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Fc fara tva
Sa inteleg ca serviciile respenctive sunt scutite si nu se declara in decl 390?
Va multumesc si ma bucur ca citesc des pe forum raspunsurile dvs foarte pertinente .
Discuție Fc fara tva
Agent ec.roman,platitor de tva presteaza servicii de remorcare barje pe dunare si canal dunare- marea neagra , barje care apartin agenti ec din ue si din afara ue si care sunt utilizate pentru transport marfuri . Intrebarea mea este : facturile pentru aceste servicii se intocmesc cu tva? Se declara in 390?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Tva pe factura achizitii din UE
Nu se declara deloc. Inregistrati valoarea tva in cont 4428 sau 473, depuneti decl. 318 la ad tia financiara prin care cereti rambursarea tva din italia. Daca aveti noroc primiti suma in timp de 4 luni, daca nu, inregistrati si val tva pe costuri. Daca nu vreti sa va complicati inregistrati pe costuri val serviciului achitat plus tva ul.
va rog daca ma puteti ajuta:
- un agent economic roman, inreg platitor tva detine un remorcher cu care efectueaza servicii de remorcaj pe dunare si canal dunare- m neagra catre nave apartinind tari din ue si non ue. cum se trateaza aceste servicii din punct de vedere al tva?
multumesc anticipat!
Agent economic roman,inreg in scopuri de tva efectueaza transport marfa Ukraina -Bulgaria si factureaza acest transport nu armatorului ci unui agent , pers.juridica romana inreg scop de tva. Serviciile de transport facturate sunt purtatoare de tva?
Multumiri anticipate!
Buna ziua, am completat decl.318 pentru recuperare tva la combustibil achizitionat din ue , am completat cod 1 la inf financiare - cu explicatia combustibil - si am primit de la anaf respins cu mentiunea '"SUBCOD ERONAT SAU NECOMPLETAT".
In CF sunt mentionate numai coduri nu si subcoduri. Unde se gaseste aceasta subclasificare?
MULTUMESC ANTICIPAT!
Discuție TVA tari UE
nava fluviala apartinind firma romaneasca platitoare de tva, in voiaj international face aprovizionare cu combustibil in Ungaria si Austria. Ambele soc factureaza motorina cu tva. In Serbia se fact fara tva .Va rog daca ma puteti ajuta:
- cum este corect
- este corecta facturarea cu tva sau trebuia fc fara tva si inreg in romania cu taxare inversa si declarat in 390
-care este modalitatea de recuperare atva achitat
-eventual art din CF care reglementeaza acest lucru
Multumesc anticipat!