avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Activitate cr2901

Activitate cr2901

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in calcularea numarului de zile CO cuvenite in 2020, pe baza informatiilor de mai jos:

- zile CO cuvenite/an prin CIM= 25
- intentionez sa intru in concediu de maternitate la 09/03/2020
- zile CO reportate din 2019 = 11, pe care doresc sa le efectuez intre 17/02/2020 si 02/03/2020
- intre 03/03/2020 si 08/03/2020 raman alte 4 zile lucratoare in care as dori sa efectuez CO daca imi revin minim 4 zile CO aferent 2020
- conform codului muncii "La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata". Asadar cele 126 de zile de concediu de maternitate intra in calculul numarului de zile CO aferent 2020?
Buna ziua.

Tichetele de masa se considera in calculul indemnizatiei concediului de maternitate sau doar a indemnizatiei CCC? Acestea sunt mentionate separat de venitul brut/net in fluturasul de salariu.

Dar avantajele in natura (de ex tichete cadou cu valoare > 150 RON, carduri cadou, etc) ? Mentionez ca valoarea acestor beneficii este inclusa in venitul brut apoi este supusa deducerii de contributii sociale 35% (nu si de impozit deoarece sunt angajat IT scutit de impozit), apoi retinuta din venitul net.

Multumesc.
Buna ziua.

Se acordă beneficii extrasalariale (de ex bonus de performanta acordat pentru activitatea prestata in anul anterior intrarii in concediu de maternitate) angajatei care se afla in concediu de maternitate, deci cu contract de munca suspendat de drept?

Multumesc.
Buna ziua,
Inteleg ca indemnizatia de maternitate se calculeaza pe baza salariului brut realizat in ultimele 6 luni dinaintea lunii de incepere a concediului de maternitate.
In cazul meu, de la 1 ian 2018 angajatorul a introdus lunar un adaos compensatoriu pentru a compensa pierderile suferite in urma trecerii contributiilor de la angajator la angajat, dar fara sa il adauge la valoarea salariului brut din contractul individual de munca. Ce se intampla in acest caz cu calculul salariului brut din acele ultime 6 luni? Se ia in considerare la calcularea salariului brut si adaosul compensatoriu mentionat?

Va multumesc
Buna ziua,

In urma unui interviu am fost selectionat pentru un post de internship platit. Am mers sa discut oferta de angajare, iar in urma discutiei am semnat oferta, cererea pentru analizele medicale si o fisa cu date personale. Urmeaza sa fiu chemat
pentru semnarea contractului de munca in cateva zile.

Intrebarea mea este daca pot refuza semnarea contractului de munca in conditiile in care am semnat oferta de angajare (si cele amintite mai sus) si daca acest refuz imi va aduce prejudicii.

Va multumesc.