avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate teodorina

Activitate teodorina

Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi transmiteti daca un angajat lucreaza in zi libera legala ( sarbatoare legala, sambata) beneficiaza de bon de masa pentru aceasta zi?

Va multumesc!
Buna ziua,
Avem un angajat care a primit Decizia de pensionare si dorim sa-i deschidem un nou Contract individual de munca pe perioada determinata.Va rog foarte mult sa-mi comunicati de cate ori pot sa-i prelungesc Contractul individual de munca si pana cand pot sa il prelungesc.
Va multumesc!
Buna ziua,
Fratele meu s-a recasatorit dupa decesul primei sotii.El are un fiu cu prima sotie si locuiesc intr-un apartament..
Va rog foarte mult sa-mi transmiteti ce drepturi si dupa cati ani de casatorie are a doua sotie in caz de divort sau decesul sotului.
Va multumesc!
Buna ziua,
Societatea noastra acorda 3 zile libere platite pentru decesul parintilor, va rog sa-mi spuneti cum se acorda aceste zille in cazul in care decesul a avut loc sambata sau duminica? Va multumesc!
Răspuns la discuția Concediere angajat
Este vorba despre concedierea unui angajat care nu corespunde profesional.
Va rog foarte mult sa-mi comunicati cum trebuie procedat, se face intai Decizia de Concediere prin care ii comunicam perioada de preaviz sau o notificare prin care ii comunicam.
Va multumesc
Buna ziua,
Va rog foarte mult sa-mi comunicati, in cazul Concedierii unui angajat care sunt etapele de urmat?
Va multumesc!
Buna ziua,
Sunt nascuta in 23.04.1955, lucrez din anul 1977 pana in prezent.In aceasta perioada am lucrat 10 ani in grupa II de munca cu 70% in functia de tehnician proiectant.
Va rog sa-mi transmiteti daca se ia in consideratie grupa II de munca la reducerea varstei de pensionare, avand in vedere ca am lucrat in functia de tehnician proiectant.
Va multumesc!
Buna ziua,
Va rog foarte mult sa-mi transmiteti daca se lucreaza Sambata cum se plateste sau daca se da liber cat se acorda ?
Va multumesc!
Buna ziua,
Societatea noastra doreste sa angajeze personal pe perioada determinata.
Va rog sa-mi transmiteti care este perioada de preaviz si demisie in cazul acestor persoane.
Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns. Este valabil si in cazul persoanelor cu handicap?