avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate lianar

Activitate lianar

Răspuns la discuția Statut PFA
OUG44/2008 precizeaza, in mod explicit, pentru II ca nu au personalitate juridical. Nu este facuta aceasta precizare si pentru PFA.
Nu stiu daca faptul ca au acelasi act legal de infiintare este sufficient ca argument pentru regimul juridic al PFA (adica fara personalitate juridical)
Multumesc mult!
Discuție Statut PFA
PFA este persoana juridical?
Răspuns la discuția Impozit si contributii PFA
Multumes!
Va rog sa-mi spuneti de cand se aplica obligatia PFA de a plati contributia CAS chiar daca este angajat cu norma intreaga la o alta firma si pentru ce an nu mai este deductibila contributia CASS?
Buna ziua,
Sunt PFA-cod CAEN 7490 si prin natura activitatii efectuez destul de multe deplasari in tara (cca.10 zile pe luna)
Va rog sa-mi spuneti daca pot sa deduc la sfarsitul anului toate cheltuielile de deplasare (transport, cazare, diurna de 2,5x13) sau exista o limitare in comparatie cu incasarile obtinute.
Multumesc mult
Răspuns la discuția raportare deseuri
multumesc mult!
Stiti cumva pana cand se face raportarea anuala a deseurilor catre APM (altele decat deseurile din ambalaje)?
Multumesc
Răspuns la discuția Contributii sanatate si pensii
Va multumesc pentru informatie!
Sunt angajat al unei firme cu CIM full-time, perioada nedeterminata. In paralel am infiintat un PFA. Trebuie sa platesc contributii de sanatate si pensii pentru veniturile obtinute ca PFA? Nu am incheiat niciun contract cu CASS sau Casa de Pensii.
Multumesc!