avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate nesica

Activitate nesica

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea problema. Am o casa mostenire de la parintii mei, casa care in prezent se afla in stare de autodemolare.De cand au decedat parintii de cca 18 ani nu a mai fost locuita si nici intretinuta, deoarece accesul si folosinta proprietatii au fost ingreunate de catre fratele mamei care locuieste la aceeasi adresa in imobil separat.Problema mea este ca platesc impozit pentru o casa pe care nu o folosesc. As dori sa stiu care sunt pasii de urmat pentru a o radia de la circa financiara.Mentionez ca aceasta casa nu este inscrisa in cartea funciara si nu are nici cadastru deci nu am cum sa fac autorizatie de demolare si nu am cum sa fac cadatru pentru ca terenul pe care il aveam mi-a fost luat .Astept cu nerabdare daca cineva poate sa-mi dea un sfat in acest sens. Multumesc foarte mult.
Multumesc frumos pentru raspuns
Buna ziua,
As dori sa aflu care sunt pasii de urmat pentru obtinerea certificatului de handicap.Mentionez ca locuiesc in Bucuresti, sector 5.
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Calcul pensie de invaliditate
Multumesc pentru raspuns.As vrea sa stiu daca la calcularea pensiei de invaliditate se va tine cont de perioada asimilata, respectiv armata.
Buna ziua,
As dori sa aflu cum se calculeaza pensia de invaliditate gradul II avand in vedere ca sunt nascut in septembrie 1954 si lucrez din octombrie 1974(din care 1 an si 6 luni este serviciul militar)pana pana la 1 iulie 2013 cand urmeaza sa intru in pensie de invaliditate.
Multumesc anticipat
Buna ziua,
Pentru plata unor cheltuieli de judecata in valoare de 1800 lei am primit somatie de executare silita prin care sunt invitat sa merg la Biroul de executare silita pentru a stabili veniturile si bunurile pe care le detin.Am luat legatura telefonic cu executorul judecatoresc pentru a stabili intilnirea in termen de 5 zile asa cum scrie in somatie, dar executorul judecatoresc este ocupat.
Ce pot face si care sunt repercursiunile daca trec cele 5 zile?
De asemenea as vrea sa stiu cum pot sa platesc aceasta suma avand in vedere ca in acest moment nu am nici-un venit.De curand am suferit un infarct miocardic acut, am fost expertizat medical si urmeaza sa fiu pensionat medical incepand cu 1 iulie.Pana la primirea primei pensii medicale dureaza cateva luni.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Răspuns la discuția pensionare medicala
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Răspuns la discuția pensionare medicala
Dosarul medical nu este facut inca, urmeaza.
Nu stiu care este cea mai avantajoasa solutie.Pentru pensionare partial anticipata mai am 1 an si jumatate.
Răspuns la discuția pensionare medicala
Multumesc pentru raspuns.As dori sa stiu daca din somaj se poate trece la pensie medicala si care sunt pasii de urmat. Multumesc
Buna ziua,
As dori sa primesc o consultatie referitor la urmatoarea situatie:
Am 58 de ani si un stagiu de cotizare de 37 de ani.In luna decembrie am primit decizia de disponibilizare din vina angajatorului.In decizie mi se comunica ca postul detinut de mine se desfiinteaza, si ca sunt in preaviz timp de 20 de zile lucratoare, iar la incetarea activitatii voi primi un salariu compensatoriu.Din cauza mai multor probleme de sanatate am beneficiat de concediu medical fiind posibila o pensionare medicala, eu fiind inca angajat.Intrebarea mea este cum este mai bine sa procedez:
- sa intru in somaj si dupa aceea sa-mi depun pensionarea medicala?
- sa depun pensionarea medicala si daca este posibil sa mi se incheie incetarea activitatii ca urmare a pensionarii medicale, eu avand decizia de disponidibilizare(dar nu este pusa in aplicare ) ?