avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate banicaemilia

Activitate banicaemilia

Buna ziua,
Va rog sa ma informati, cine se pricepe, daca pot avea concomitent cu indemnizatia de somaj si alte venituri si sub ce forma. Pot avea un CIM cu 2 sau 4 ore/zi cu o remuneratie sub indicatorul social de referinta ( am inteles ca ar fi de 500 lei)?
Va multumesc mult.
Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu urmatoarea problema:
Am cumparat casa in care locuiesc de la cineva care demolase o parte din ea, 2 camere de paianta, din cauza starii deplorabile in care ajunsesera (oricum se daramau singure daca nu o facea el). Eu am achitat impozitul aferent in continuare, desi camerele respective nu au fost in momentul cand am cumparat casa. Acum as vrea sa ridic pe spatiul respectiv si inca mai mult cu cativa metri o constructie temporara - garaj. Exista vreo restrictie legata de distanta maxima pana la gardul de la strada pe care ar trebui s-o respect sau ceva asemanator? Imi trebuie autorizatie pentru astfel de constructie? Daca da, care sunt pasii de urmat si cat m-ar costa toate astea?
In speranta ca intrebarile mele nu vor parea prea pretentioase, astept recunoscatoare un sfat.
Va multumesc mult.
Buna ziua,
Am si eu o intrebare: cine este obligat sa achite impozitul pe cladire si trenul aferent in cazul in care pe contractul de vanzare-cumparare sunt trecute 2 persoane (unul fiu si cealalta mama) considerate: fiul - proprietar deplin, iar mama-cu drept de uzufruct viager, in cazul in care mama este pensionar cu pensie de handicap - grad accentuat? Cei de la Politie spun ca amandoi sunt proprietari, iar cei de la Taxe si Impozite ca mama, repet persoana cu handicap, nu poate beneficia de nicio scutire de la plata acestui impozit. Cu toate acestea o alta functionara de la aceeasi institutie - Taxe locale, i-a spus mamei ca ea poate fi scutita de plata pt ceea ce reprezinta ,,partea'' ei din casa. Cum se poate stabili care este ,,partea'' ei daca in contract nu este specificat nimic legat de cote-parte sau cote-indivize sau cum se numesc...nu ma pricep la terminologia de specialitate?
Va rog sfatuiti-ma cum trebuie procedat pt ca se pare ca au de achitat retroactiv de acum 5 ani, de 4 ani mama obtinand efectiv acest certificat pt handicap.
Are vreo sansa?
Buna ziua,
In cazul in care o persoana care are pensie de handicap grad accentuat si in acelasi timp si pensie pt limita de varsta in val de 350 lei mai poate beneficia de ajutorul acesta social sub forma de cantina sociala - hrana rece?
Daca da, ce acte ii sunt necesare?
Va multumesc.
Ma temeam ca asa va fi... Oricum...va multumesc mult.
Buna ziua,

Am o intrebare referitoare la ce sanse sunt pentru ca o persoana juridica sa poata castiga un posibil proces impotriva CNADNR. Mai exact, este vorba despre amenzile acelea pt circulatie fara rovinieta valabila. Firma aceasta de care vorbesc se asteapta sa primeasca in jur de 30 de astfel de amenzi, corespunzatoare celor 30 de zile dintr-o luna in care s-a circulat zilnic fara rovinieta. Motivul este ca soferul, administrator al firmei, a crezut ca firma de leasing avea obligatia de a suporta aceasta rovinieta, insa si-a dat seama prea tarziu ca s-a inselat.
Am inteles ca pt fiecare astfel de somatie un avocat ar percepe in jur de 350 lei, ceea ce e aproape cat ar fi de plata pt fiecare, de fapt.
Exista totusi vreo sansa sa putem castiga acest proces? Merita sa demaram acest demers?
Va multumesc mult.
Buna ziua,

Am o intrebare: cum pot proceda in cazul in care am gasit o firma care cauta promoteri, am fost azi la interviu si mi s-a spus ca pot opta pentru forma aceasta de zilier in publicitate? Mi-au spus ca voi semna in registrul acela special in fiecare zi si ca in rest nu am nicio obligatie. Ceea ce vreau sa stiu este daca, asa cum spune legea 52/2011, ei sunt obligati sa ma plateasca zilnic cf intelegerii, la sfarsitul zilei sau , cum spun ei, ma pot plati abia la sfarsitul contractului pe care l-au incheiat ei cu magazinul respectiv printr-un comision (pentru ca ei spun ca doar asa se poate-pe baza de comision, pt ca asa e in publicitate).
Eu vreau sa lucrez doar in aceasta varianta, insa nu stiu cum sa le pun in vedere ca vreau sa lucrez in baza acestei legi a zilierilor. Nu-i asa ca a lucra pe baza de comision vine in contradictie cu remuneratia care apare in lege de ex intre 2-10 lei/ora? Cum sa fac sa obtin remuneratia respectiva, concretizata in lei/ora, nu in comision, la sfarsitul fiecarei zile? Si inca ceva...impozitul il vor plati ei sau eu?

Multumesc.
Buna ziua,
Va rog mult ajutati-ma cu un raspuns la urmatoarea speta:
In aprilie 2010 se ridica dividende, in mai 2010 in declaratia 100 se declara impozitul aferent, in oct 2010 firma intra in suspendare cu regim derogatoriu pt 3 ani, in iunie 2011 nu se depune declaratia 205, ne vine somatie. Este obligatorie depunerea acestei declaratii in conditiile date? Ce se intampla daca nu depunem acest formular? In cat timp trebuie depus, daca trebuie? Nedepunerea acestei decl se poate prescrie in term de 6 luni? Se mai pot adauga penalitati sau ceva de genul?
Multumesc din suflet.
Buna ziua,
Firma a inceput suspendarea - inactivitatea- in oct 2010. Ce declaratii era obligatoriu de depus in 2011, pana cand maxim, si daca bilantul semestrial este obligatoriu de depus?
Va rog, sfatuiti-ma. mentionez ca CA la dec 2010 este 9000lei.
Multumesc.
Buna ziua,

Am si eu o intrebare: ce pedeapsa minima poate primi o persoana careia i s-a facut reclamatie la Politie din cauza ca a lovit o alta persoana, peste gard, aceasta din urma fiind in curte? Cred ca a fost incadrat la lovire sau...cum s-o fi numind... Exista si posibilitatea sa fie doar amendat? Se poate tine cont ca este persoana cu handicap neurologic?

Multumesc.