avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Activitate 45rodica

Activitate 45rodica

Buna ziua,
Daca esti la pensie anticipata poti detine un pfa pe care sa efectuezi consultanta la diferite firme, pentru care esti platit. Ce demersuri trebuie intreprinse in acest caz.
Multumesc!
Discuție Pauza de masa
Am o nedumerire privind pauza de masa.La noi la firma programul de lucru este de 8 ore si 30 minute.Cele 30 de minute in plus ni s-a spus ca sunt pentru pauza de masa.La unele firme din jurul nostru pauza de masa este inclusa in program, adica acolo programul de lucru este doar de 8 ore.E corect ca patronul sa ne prelungeasca programul?
Răspuns la discuția mostenire cu drept viager
Am contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager din anul 2000.
Răspuns la discuția mostenire cu drept viager
Am un am contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager din anul 2000.Credeti ca mai trebuie sa merg la notar in acest caz?
Răspuns la discuția mostenire cu drept viager
Multumesc pentru raspuns, da,am contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager din anul 2000.
Buna ziua,
Am mostenit o 1/2 de casa de la mama mea cu drept viager.In februarie 2017 a decedat.Va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa intocmesc ceva formalitati pentru a deveni proprietara deplina pe aceasta parte.Multumesc anticipat pentru raspuns.
Mama si matusa mea(au peste 70 de ani amandoua) au mostenit de la bunicul meu care a decedat in 1988 un teren de 30ari intravilan ,intr-un sat, in apropierea orasului unde locuiesc.Acum doresc sa vanda acel teren, gasindu-se un cumparator, dar au constat ca nu mai gasesc nici un act care sa le ateste ca acel teren este al parintilor lor si nici nu a fost trecut in succesiunea dupa bunica(,bunicul decedand in 1979) la vremea respectiva.In aceasta perioada terenul l-a lucrat un vecin, dar nu au incheiat cu el nici un act si nici nu au avut vreo pretentie la produse sau bani.Acesta nu si-a manifestat dorinta ca ar dori sa il cumpere pana acum.Ce pot face in aceasta situatie?Multumesc!
Buna ziua,
Locuim intr-un bloc care a iesit din asociatie de propietari.La parter se afla un magazin.Acestia si-au facut calea de acces(aleie betonata)spre intrarea in magazin prin zona verde si au plantat-o.Este corect in aceasta situatie ca intretinerea acestei zonei verzi sa fie achitata de toti propietarii in parti egale, de pe acel tronson de bloc,avand in vedere ca ei nu folosesc aceasta zona.Multumesc.
Fratele meu s-a certat cu concubina.Mentionez ca concubina nu are domiciliul la fratele meu.In urma acestei dispute a scos-o afara din casa, casa este proprietatea fratelui meu.De suparare aceasta s-a dus si a adus politia invocand ca a fost maltratata de el, lucru neadevarat.S-a incheiat un proces verbal de constatare pe care el fiind suparat l-a semnat ,apoi fratele meu s-a trezit ca este amendat.A fost la politie si a spus ca nu e deacord cu amenda ca nu este vinovat si acestia i-au raspuns sa faca contestatie si l-au expediat afara.
Am dori sa stim in termen de cate zile poate sa faca contestatie si care este procedura.Multumim anticipat!
Discuție Pensie pe card
Mama mea fiind bolnava am adus-o la noi in judetul Hunedoara , din judetul Caras-Severin, pentru o perioada de citeva luni.
Dorind sa poata ridica pensia de oriunde din tara ,a hotarat ca doreste sa isi faca
card de pensie.
A fost la banca si-a deschis cont de card si de acolo i s-au dat niste documente pe care sa le trimita la Casa de pensii din Caras-Severin.
A luat legatura cu cei de acolo si i-au spus ca acest lucru nu este posibil, adica sa primeasca documentele de la o banca din Hunedoara si ca ei nu pot primi documente pentru transferul pensiei pe card doar de la o banca din Caras-Severin. Ce putem face?