avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate onitza86

Activitate onitza86

Buna ziua.
Intentionez sa deschid un camin de batrani in Bucuresti. Am casa, cu un pic de curte.
Va rog sa ma ajutati cu infiintarea ong ului, ce conditii trebuie indeplinite pentru a nu avea probleme.
Ce este mai bine sa fac ..ong sau srl?
Va mulțumesc
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
helllooo
laura 2626: eu am primit cartea imediat a 2-a zi prin curier. (in Bucuresti). Propun sa suni la ei sa vezi ce se intampla. Prietenul meu a comandat penalul la inceputul saptamanii si abia azi i-a ajuns.
multumim pentru cafelutza :P successss spor la invatat
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
MayeMaya a scris:

@onitza86, scuze, acum am reusit sa vad despre ce era vorba. De fapt acum s-a putut face conexiunea la link. Era vorba de Noul Cod civil. Multumim .

Edit. pentru cine nu isi poate achizitiona Noul Cod civil, il poate gasi aici:

www.avocatnet.ro/content/art...
Spor la invatat tuturor.


Super.
Imi voi lua si vechile tratate. Vad ca asa procedeaza toti. Multumesc
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Eu mi-am luat aceasta carte [ link extern ] !
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
se pare ca nu sunt singura care o ia de la zero... :) ....ce repede va treceee timpulll.... Voi cu ce v-ati apucat de invatat? ce stiti si ce manuale folositi. Eu astept sa-mi ajunga noul cod civil ... succes
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
buna. Si eu imi doresc sa colaboram. eu abia am absolvit si incep de la zero. am o prietena care a dat acum pe 25 si asteptam cu sufletul la gura raspunsul. succes
Răspuns la discuția diminuare capital social
Buna ziua. a trecut ceva timp de la topicul d-voastra dar sper sa-mi raspundeti.
Firma la care lucrez se afla cam in aceeasi situatie,
Capital social imens,varsat direct,banii ulterior au fost rulati.
Doar ca fima pe 2010 este pe profit.
trebuie sa gasim o solutie pentru micsorarea capiatului social deoarece firma a mai avut un administrator pana anul trecut. Acesta a facut mai multe prostii fara ca asociatul unic sa stie. acum ne-am trezit cu o somatie de plata a unei facturi (catre un furnizor.)
Si trebuie sa ne luam masurile de precautie.
Va multumesc.
Buna ziua.
va rog frumos sa-mi spuneti prin ce metoda as putea diminua capitalul social al unei firme.
A fost facuta majorare anul trecut si acum 2 ani. Firma este din 2007.
In anul 2010 firma a obtinut profit. Noi am facut majorare de capital fiindca am avut nevoie pentru acordarea vizei la Oficiul Roman de Imigrari. Acum vrem sa miscoram urgent si nu stim care este cea mai buna metoda.
Vrem sa o facem cat mai repede.
Firma are un singur asociat.
Capitalul social actula este in jur de 370000 lei (aprox 80000 Euro.)
cum il putem miscora cat mai mult.
Multumesc
in primul rand va multumesc pentru raspuns.

Acel contract nu este inregistrat nicaieri...si arata ca cel de aici [ link extern ] .
Ce inseamna asta... ca daca d-l fost administrator mai pune stampila pe 3 foi si le mai completeaza la mana poate sa vanda si celelate masini si ce o mai avea firma.
Pune data din trecut si gata?

Nu este factura taiata din contabilitate , nimic.
Nu mi se pare corect.
Iar noul proprietar este mama lui vitrega,sotia tatalui lui. Care nu se pot numi chiar cumparatori de buna credinta pentru ca ei stiau ca domnul urma sa fie scos din firma..

Trebuie sa existe o procedura legala
Multumesc
Răspuns la discuția Sinteze admitere barou
doresc si eu sintezele daca se poate pe e-mail diana_dyvyna@yahoo.com