avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate atreidex

Activitate atreidex

Doresc sa infiintez un PFA (domeniu de activitate: Consultanta IT) in Botosani.
Ma poate ajuta cineva cu procesul de la inceput pana la final, inclusiv cu gazduirea sediului social? Daca da, care este pretul si in cat timp se poate infiinta.

Multumesc!
Am o intrebare referitoare la achizitia de suplimente nutritive online.

In ultimii ani am comandat online diverse suplimente nutritive din SUA.
Pana acum n-au fost probleme, le-am ridicat de la posta cu asistenta vamala.

Acum cateva zile mi-a venit un pachet, insa ofiterul vamal mi-a recomandat sa-l trimit inapoi. De ce? Fiindca daca il deschide sunt obligat sa-i dau o intreaga serie de documente, certificate de conformitate si nu mai stiu ce aprobari de la directia sanitar veterinara.

N-am retinut exact toate documentele necesare, insa vamesul mi-a recomandat sa refuz pachetul, pentru a beneficia de restituirea banilor dupa ce pachetul ajunge inapoi in SUA. A mai spus el ca daca l-ar fi desfacut si n-as produce documentele necesare ei sunt obligati sa incinereze continutul.

Eu cred ca ceva e gresit in toata povestea asta... Ultima comanda a fost in toamna trecuta, s-a schimbat ceva intre timp? Sau interpreteaza gresit vamesul o lege destinata altcuiva?

Mentionez ca toate produsele sunt pentru consum propriu (persoana fizica).
Nu fac comert, iar cantitatile sunt mici: 12 produse in total, maxim 3 recipiente din fiecare fel.

Multumesc,
Ciprian
Răspuns la discuția TVA la cãrți
Așa știam și eu, de asta m-am contrazis cu vameșa.

Aceasta era însă foarte sigură pe ea, motivând ca bază legală două documente:
OMFP 1975/2010
OMFP 2220/2006

Știți unde aș putea să le găsesc ca să văd exact la ce s-a referit și cum a ajuns să-mi calculeze 24% TVA?
Discuție TVA la cãrți
Bună ziua,

Aș dori să aflu și eu care e TVA-ul la cărți, acum, în 2013.

Am comandat de pe Amazon.com (USA) și vameșul mi-a perceput 24% TVA. Ceea ce mi s-a părut ciudat, căci de fiecare dată când comand din România plătesc doar 9%.

Fac vreo ilegalitate librăriile online din România acordându-mi TVA de 9%? Sau nu a știut vameșul legea atunci când m-a taxat cu 24%?
Ea s-a justificat spunând că numai la manuale școlare există această derogare, ceea ce mie mi se pare suspect.

Mulțumesc mult pentru ajutor,
Ciprian
Buna ziua,

Am avut un conflict cu un vecin in urma caruia i-am batut mai puternic la usa si am ridicat vocea la persoana respectiva. Respectiva a sunat la 112 si am fost amendat pentru disturbarea linistii publice. Eu nu am recunoscut fapta si am de gand sa contest amenda. Ma puteti sfatui, va rog, care este cursul corect pe care ar trebui sa-l urmez. Mentionez ca procesul verbal a fost semnat de un martor, vecin al reclamantei.

Multumesc,
Ciprian