avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate n_roxxanne

Activitate n_roxxanne

Multumesc frumos pentru raspuns, dar pe mine ma interesa pentru locul de parcare de la domiciliu, langa bloc, parcare de resedinta.Cardul-legitimatie pentru parcare in locurile speciale pentru handicapati este altceva.
O persoana cu handicap accentuat ( nu locomotor) beneficiaza de scutirea la plata taxei de parcare pt parcare de resedinta???
Vechimea in specialitate daca lucrez in 2 locuri in acelasi timp, unul cu norma intreaga si celalalt partial se cumuleaza? adica daca am 5 ani vechime la unul si 3 ani la celalalt, vechimea in specialitete este de 8 ani? multumesc!
Societate fara scop patrimonial care primeste cofinantare de la bugetul de stat poate vinde mijloace fixe amortizate integral? Banii incasati se vireaza la bugetul de stat?
CUM SE SCOT DIN EVIDENTA AERE CONDITIONATE AMORTIZATE INTEGRAL, DACA SE MUTA SEDIUL SI LE LASAM/DONAM IN VECHIUL SEDIU? CE DOCUMENTE TREBUIESC INTOCMITE?
Daca am o persoana in întretinere si se suspenda contractul de munca, eu intrand in ingrijire copil, persoana luata in intretinere mai beneficiaza de asigurare medicala pe parcursul celor 2 ani de ingrijire copil?
Discuție REVISAL
La incetarea activitatii intr-o institutie in afara de adeverinta cu perioada in care ai lucrat in aceea institutie, este necesar si un extras din ultimul REVISAL ca si documente pentru pensionare sau este suficienta adeverinta?
Răspuns la discuția EXECUTARE SILITA
Multumesc frumos pentru raspuns.Poate dura cca 2 luni de la somatie? somatia trebuie sa fie scrisa cu confirmare de primire ?
Daca am restanta 3 luni la plata ratelor catre banca pentru un credit ipotecar, ma pot executa silit fara preaviz/hotarare de executare? Cat poate dura pentru ca trebuie sa incasez o suma si pot achita intre timp.Multumesc.
Discuție Scutire TVA
Pentru o prestare de serviciu(vopsit de exemplu) catre o firma din afara UE, facturarea se face fara TVA?