avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate aura_b

Activitate aura_b

Va multumesc!
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma sfatuiti ce am de facut si care sunt pasii de urmat pentru dezmembrarea unui imobil pe care il detin in proprietate in cota indiviza de 50% . Coproprietarul care detine cealalta cota indiviza de 50% refuza categoric pana si ideea iesirii din indiviziune.
Mentionez ca este vorba de o casa tip duplex cu doua doua "apartamente", curti, intrari si utilitati separate, partile de uz comun fiind beciul si podul iar intrarea in acestea se face din curtea mea,

Divergentele aparute ma obliga sa fac iesirea din indiviziune, astfel ca fiecare sa aiba bine definita proprietatea si scriptic, sa dispuna exclusiv si netulburat de aceasta.

Va multumesc!

Cu stima, Aura
Buna ziua,

Am rugamintea de ma sfatui cu privire la modalitatea legala de stingere a unei datorii pe care o am catre o alta persoana fizica. Pe scurt, situatia este urmatoarea:
In 2011, doua persoane fizice (sot-sotie) mi-au dat cu titlu de imprumut suma de 10.000 euro prin contract notarial. Prin acest contract, eu ma magajam sa restitui datoria in 147 rate prin depunerea lunara a sumei X in contul bancar al unuia din creditori, lucru pe care l-am si facut pana in prezent.
Acum o luna, am adus la cunostinta creditorilor ca doresc sa achit anticipat datoria ramasa pentru ca am reusit sa strang banii necesari. Raspunsul primit din partea unuia din soti a fost ca nu vrea sa primeasca banii asa pe neanuntate si ca are nevoie de termen de gandire.... . Am acceptat acest lucru si am mai depus o rata in contul bancar.

Intrabarea mea este prin ce modalitate pot sa achit datoria ramasa si cum trebuie sa procedez pentru a nu avea surprize in viitor, in sensul de a nu se recunoaste stingerea integrala a datoriei. Am nevoie de semnatura creditorilor precum ca au primit banii sau este suficient sa virez diferenta bani in contul indicat de ei? Pentru sumele depuse pana in prezent am ca documente justificative chitantele de depunere in contul bancar, la care se adauga si o adeverinta din partea bancii cu suma totala depusa de mine.

Va multumesc !

Cu stima,
Aura
Va multumesc din suflet pentru raspuns si sfat.

Va doresc o zi minunata!

Cu stima, Aura
Buna ziua,

Am rugamintea de a-mi spune ce raspundere voi avea in cazul in care preiau prin contract de cesiune cota 50% si implicit dreptul de administrare a unui SRL care are datorii la bugetul statului precum si cateva executari silite pentru datorii din trecut neachitate catre terti.
Voi raspunde si cu bunirile imobile proprietate personala? Exista riscul de aceste bunuri sa fie puse in executate pentru datoriile firmei anterioare intrarii mele in societate ? In contractul de cesiune se poate face vreo mentiune referitoare la aceste datorii din trecut si implicit la raspundere?

Ce ar trebui sa fac ?

Va multumesc!

Cu stima, Aura
Buna ziua

Sunt proprietara cotei indivize de 1/2 dintr-un imobil (casa si curte). De comun acord cu proprietarii celeilalte cote indivize de 1/2, la dobandirea imoblului am delimitat tacit si faptic partile detinute astfel: fiecare cate un "apartament" cu doua camere si dependinte, cu intrari separate, inclusiv curti si utilitati. Prin curtea mea se face accesul in partile comune, respectiv podul casei si beci care nu sunt delimitate.
In conditiile acestea va rog sa imi spuneti daca proprietarii celeilalte cote indivize de 1/2 au dreptul de a-mi impune anumite reguli ( gen cine sa intre in "apartamentul" si curtea mea) sau de a avea acces permanent in partea mea de casa. Nu fac referire la pod si beci. Anand in vedere ca proprietarii celeilalte cote indivize de 1/2 vor sa controleze intreg imobilul pe perioada cat eu sunt plecata la lucru in strainatate, as dori sa stiu daca este legal sa imputernicesc prin procura notariala, o terta persoana care sa ma reprezinte si sa administreze cota mea de proprietate. Sunt obligata sa las cheia de la "apartamentul" meu celorlalti proprietari atata timp cat avem in comun un singur perete despartitor, iar contoarele de utilitati de afla in exteriorul casei, accesul in pod si beci se face prin curte?

In cazul in care proprietarii celeilalte cote de 1/2 din imobil refuza sa facem dezmembrarea astfel incat situatia sa fie clara din toate punctele de vedere si tin mortis sa ramanem in indiviziune, ce pot face?

Va multumesc din suflet pentru ajutor !

Cu stima

Aura
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma lamuriti daca prevederile Legii 77/2016 privind darea in plata a unor bunuri imobile in vederea stingerii obligatiilor asumate prin credite se aplica si in cazul creditelor de nevoi personale garantate cu ipoteci imobilare?
Din textul legii nu inteleg clar acest lucru, deoarece:
- Art.4 (1) lit.c)spune ca trebuie indeplinita urmatoarea conditie : "c) creditul a fost contractat de consumator cu scopul de a achizitiona, construi, extinde, moderniza, amenaja, reabilita un imobil cu destinatie de locuinta sau, indiferent de scopul pentru care a fost contractat, este garantat cu cel putin un imobil avand destinatia de locuinta; ", iar
- la Art.5 (2) se mentioneaza expres "Notificarea...... prin care se stinge orice datorie a debitorului, principal, dobanzi, penalitati, izvorand din contractul de credit ipotecar, in conformitate cu dispozitiile prezentei legi."

Va multumesc.

Cu stima,

Aura
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma lamuriti daca prevederile Legii 77/2016 privind darea in plata a unor bunuri imobile in vederea stingerii obligatiilor asumate prin credite se aplica si in cazul creditelor de nevoi personale garantate cu ipoteci imobilare?
Din textul legii nu inteleg clar acest lucru, deoarece:
- Art.4 (1) lit.c)spune ca trebuie indeplinita urmatoarea conditie : "c) creditul a fost contractat de consumator cu scopul de a achizitiona, construi, extinde, moderniza, amenaja, reabilita un imobil cu destinatie de locuinta sau, indiferent de scopul pentru care a fost contractat, este garantat cu cel putin un imobil avand destinatia de locuinta; ", iar
- la Art.5 (2) se mentioneaza expres "Notificarea...... prin care se stinge orice datorie a debitorului, principal, dobanzi, penalitati, izvorand din contractul de credit ipotecar, in conformitate cu dispozitiile prezentei legi."

Va multumesc.

Cu stima,

Aura



Răspuns la discuția somatii firma recuperare creante
Va multumesc !

Sarbatori fericite !

Cu stima,
Sergiu


Buna ziua,

Apelez la bunavointa dvs. si va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema:

Una din firmele de recuperare ma bombardeaza intr-una cu executarea silita ca urmare a preluarii creantelor de la unul din operatorii de telefonie mobila.

Pe scurt povestea este urmatoarea:
In 2010 am incheiat un contract de furnizare servicii de telefonie mobila intre firma mea si Vodafone . Inca de la inceput am avut probleme cu semnalul (trebuia sa ies in strada la cca 100 m de sediu ca sa pot vorbi la telefon), lucru pe care l-am sesizat in nenumarate randuri, raspunsul fiind de fiecare data ca se lucreaza la extinderea retelei si ca problema va fi rezolvata. Pentru ca situatia a persistat, am solicitat rezilierea contractului pe motivul imposibilitatii utilizarii serviciilor contratate, raspunsul primit fiind acela ca dupa achitatea ulrimei facturi, acest lucru va fi facut. OK. Am achitat factura si din 2013 pana la sfarsitul lui 2014 s-a asternut linistea, pana cand intr-o buna zi primesc o somatie de plata a sumei de cca 6000 lei, reprezentand 700 lei factura restanta plus 5300 lei alte sume neincluse in baza de impozitare TVA (taxa de reziliere 869 Euro si Taxa dezactivare oferta 325,39 Euro). Am incercat sa solutionez situatia pe cale amiabila solicitand totodata si un raspuns in ceea ce priveste obligatiile Vodafone atunci cand nu asigura serviciile asumate prin contract, dar, surpriza: in ianuarie 2016 primesc o notificare de cesiune din partea unei firme de recuperare care imi spune ca a preluat creanta mea de la Vodafone.

Intrebarea mea este daca aceasta preluare de creante este legala si ce ar trebui sa fac ?

Va multumesc !

Cu stima,
Sergiu