avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate maria28

Activitate maria28

Răspuns la discuția va rog sa ma ajutati
in sfirsit un sfat care ma poate ajuta enorm. nu am stiut ca pot face asta. multumesc mult de tot. iata ca pina la urma exista o sansa si pentru mine. chiar nu vreau sa ma sustrag de la plata, dar in viata se intimpla multe lucruri neprevazute care , pe cei ca mine, ii dau peste cap. inca o data multumesc mult de tot. asa voi face.
Răspuns la discuția va rog sa ma ajutati
buna seara tuturor,
multumesc tutror pentru raspunsuri. nu am de unde sa fac rost de acesti bani si nici bnuri pe care mi se poate pune sechestru. stau cu chirie. intrebarea este urmatoarea; daca am servici nu ar fi normal sa-mi puna poprire maxim 40% din salariu? nu am cum sa nu ajung la judecata oricit de mult imi doresc.stiu ca in aceasta situatie voi plati mai mult dar nici nu cred ca am alta alternativa. va rog frumos sa imi raspundeti la intrebarea mea.
inca o data va multumesc pentru raspunsurile date si anticipat pentru urmatorul.
va doresc o seara buna tuturor si numai bine.
Răspuns la discuția va rog sa ma ajutati
buna seara,
va multumesc mult pentru raspuns. as vrea sa mai cistig 1/2 luni ptr. ca am reusit sa ma angajez dar se pare ca inca nu imi face contract. poate ca imi va face pina atunci si se va rezolva problema cu bine. daca nu imi face, nu stiu ce va fi dar oricum ma voi duce la un avocat asa cum m-ati sfatuit. nu as vrea sa le pierd ptr. ca nu am posibilitatea sa cumpar cu banii jos. sper sa fie bine. inca o data multumesc si o seara buna in continuare.
Răspuns la discuția va rog sa ma ajutati
buna seara tuturor,
multumesc pentru raspunsurile dv. si pentru lectia pe care am primit-o si care cred eu ca este foarte buna dar, ar fi fost si mai buna daca aveam posibilitatea sa o primesc inainte sa fac ratele. intr-adevar, incerc sa fac o miscare in asa fel incit sa nu ramin fara lucruri dar, cred ca am fost inteleasa putin gresit. adica, daca doream sa fac investitii, ar fi trebuit sa am si cu ce sa fac dar nu am si nici nu am avut vreodata. mi-am dorit si eu ca multi alti oameni cu posibilitati foarte limitate sa am ceva ce imi doream si nu puteam obtine altfel. nu am luat in calcul faptul ca as putea ramine fara servici deoarece nu aveam nici un fel de probleme la locul de munca. totusi s-a intimplat. acum chiar voi urma sfaturile dv. si: voi apela imediat la un avocat la momentul sosirii citatiei si cit timp acesta lungeste procesul, va fi suficient cit sa fac cealalta miscare (investitia cu banii altora( chiar nu m-am gindit la asta)) si bineinteles ca voi reusi nsa platesc si banii. vreau sa spun ca sinteti nemaiponeti, va multumesc din tot sufletul si sa stiti ca eu nu ma supar niciodata cind primesc o lectie dura, din contra, incerc sa invat ceva din lectia respectiva, asa gindesc eu ca este normal. inca odata va multumesc mult si va voi tine la curent cu ce se va intimpla. daca reusesc, este meritul dv., al celor care mi-ati raspuns la mesajul meu. va doresc o seara buna in continuare si sper sa fie bine.
Răspuns la discuția va rog sa ma ajutati
va multumesc mult pentru raspunsurile dumneavoastra. problema este urmatoarea: eu vreau sa-mi iau casa dar abia luna aceasta am gasit servici cu carte de munca. cei de la banca mi-au spus ca imi acopera creditul si asa as rezolva si problema creditului si mi-as lua si casa dar, ma intreb eu, oare aceasta firma de recuperare m-ar astepta trei luni? imi este si teama sa vorbesc cu ei. credeti ca pot ajunge la o astfel de intelegere cu ei? inca o data mii de multuri pentru ajutorul acordat.
Buna seara tuturor celor din forum,
am o problema mare si imi este teama sa nu se intimple ceva rau. acum un an si jumatate am facut doua rate Altex in valoare totala de 50 000 000 lei. de sase luni nu am mai reusit sa continui cu plata ratelor deoarece am ramas fara servici si lucrez si eu pe unde pot deocamdata la negru. am mai avut si alte probleme personale si pur si simplu am fost in imposibilitatea de a plati. acum cinci zile mi-a sosit un plic de la o firma de recuperare credite care ma someaza sa platesc toata suma pina pe data de 10 oct. dupa care ma da in judecata si spune ca ma poate judeca in lipsa, la urgenta. nu am bani sa imi angajez un avocat si nu stiu ce sa fac. Va rog din suflet, cine cunoaste aceste probleme , sa-mi dea un sfat. nu vreau sa-mi pierd lucrurile pe care mi le-am cumparat si nici nu vreau sa nu platesc restul de bani dar ei ma obliga sa le dau toti banii, ori eu nu am cum. ce ma fac? va multumesc anticipat pentru atentie si pentru un eventual raspuns.
am si eu o problema si cred ca aici ma poate ajuta cineva. nu reusesc sa pricep cum completez un bon de cosum.ma uit la el si nu stiu ce sa scriu ptr. ca nu inteleg ce imi cere. sunt la inceput si imi este teama sa nu o dau in bara ca mi-am gasit greu de tot servici.
multumesc anticipat pentru ajutor!
Răspuns la discuția numar maxim de ore /luna
Buna seara! s-a mai pus aceasta problema fara nici un rezultat. poate voi spune o timpenie avind in vedere ca habar nu am de legislatie dar........nu s-ar putea face ceva de genul "asociatie; un birou legal ...)sau eu stiu cum Dumnezeu ii zice, oricum ceva care sa-i mai tina in friu pe acesti patroni nenorociti? sint multi tineri care muncesc de dimineata pina seara pentru un amarit de ban si se trezesc peste citiva ani ca a trecut tineretea pe linga ei fara sa o observe. nu mai spun ca nu sint angajati in functie de pregatire, se trage pe ei fara mila . pacat!!!!!!!
Felicitari!!!!!!!! nici eu nu sunt de meserie dar daca va pot ajuta cu ceva va rog sa-mi spuneti. sper din tot sufletul sa fie gata cit mai repede ca m-am saturat cit am cautat pe net fara nici un rezultat.
Răspuns la discuția ajutor
asa este. nici la asta nu ne-am gindit.de fapt nu am stiut ca se poate si asa. va multumim inca o data pentru bunavointa, intelegere si sfaturile utile pe care ni le-ati dat. acum ar trebui sa reuseasca. ii spun sa-si cumpere ziarele si sa caute si pe net. multumim mult