avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate CFB

Activitate CFB

Buna ziua,

Am de recuperat 6 salarii de la fostul angajator, care refuza nejustificat sa mi le plateasca. In aceste conditii mi-am dat demisia, cf. 81 pct.8 Codul Muncii. Am facut sesizare in iunie 2013 la ITM Bucuresti, sa mearga inspectorii in control la fostul angajator, in felul acesta sa-mi obtin drepturile salariale... Raspunsul ITM: sa fac dovada informarii gratuite asupra avantajelor medierii... Cum este posibil asa ceva ? Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Nu vreau sa-i dau un judecata, sa pierd ani de zile prin procese pe banii si nervii mei... Cum sa fac sa-mi recuperez salariile restante ? Precizez faptul ca, la actualul angajator, salariatii nemultumiti merg la ITM si nu-i mai obliga nimeni la mediere, iar inspectorii vin in control. Multumesc.
Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti intr-o problema.
Am o poprire pe salariu (30%), nu am alte venituri sau bunuri de executat.
Am ajuns la jumatate cu suma datorata, iar angajatorul a ramas fara lichiditati, astfel ca nu ne mai sunt platite salariile, sau vor fi platite retroactiv peste cateva luni.
Imi caut un alt loc de munca, dar pana voi gasi, nu intentionez sa plec de la actualul angajator, chiar daca nu ne poate plati lunar.
In acest caz, cum ma sfatuiti sa discut cu executorul judecatoresc in ceea ce priveste poprirea mea salariala.
Este vorba de un contabilul sef intr-un institut de cercetare. A venit prin concurs in 2010. In prezent beneficiaza de indemnizatie de conducere 40%, si are in subordine o singura persoana (economist). Serviciul finaciar-contabil este alcatuit din contabilul sef si un ecomonist. In aceste conditii, indemnizatia de conducere ii este acordata legal ?
Buna ziua,

Imi puteti spune un contabil sef (personal contractual) poate primi indemnizatia de conducere de 40% ? Daca da, care sunt reglemantarile legale.
Răspuns la discuția Cont salariu poprit
Avem salariati care isi primesc banii in contul sotului, mamei etc....Contabilitatea face astfel de operatiuni. Probabil sunt legale, atata timp cat banca nu are obiectiuni.
Deschiderea unui cont in strainatate este o solutie, dar putin complicata. Oricum va multumesc pentru sfat.
Am contul de salariu poprit pentru un credit vechi si rate neachitate Angajatorul nu doreste sa-mi dea salariu in numerar, desi stie ca obligatia virarii pe card a salariului este neconstitutionala. Ca sa-mi iau salariu integral si sa nu-mi mai opreasca banca unde am contul porprit 1/3 din salariu lunar si datorita faptului ca angajatorul nu vrea sa-mi dea numerar, m-am gandit la o solutie provizorie....sau de durata :). Am convenit cu angajatorul sa-mi vireze salariu in contul unei verisoare. Ce credeti este in regula initiativa ? Care ar fi consecintele ?
Va mutumesc pentru raspuns. Stiti cumva cum as putea sa modific gresala din contractul de munca in ceea ce priveste gradul profesional ? Acum sunt trecut gradul II, desi corect este IA.
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti, un consilier juridic cu 8 ani experienta si vechime in munca ce grad profesional are ca angajat la bugetari (personal contractual) in 2011. Grad profesional IA, I, sau II ? Va multumesc
Buna ziua,
As dori cateva sfaturi si pareri de specialitate pentru o situatie de tot rasul vis-a vis de marele rencensamat.
M-am inscris ca recenzor la Primaria Sectorului 6 Bucuresti. Am depus toate actele solicitate de ei, m-am prezentat la instruirea recenzorilor care a avut loc la sala de festivitati din complexul Leul in data de 10.10.2011, urmand ca in perioada 13-19 oct. sa fiu sunata de catre cei din primarie ca sa-mi ridic ecusonul, mapele si chestinarele necesare pentru recenzare.
In data de 18 oct, dupa multe incercari de ai contacta telefonic pe cei din Primarie, am reusit sa dau peste un angajat care mi-a spus ca acum se definitiveaza listele cu recenzori si ca voi fi sunata in dupa-amiaza aceea. Lucru care nu s-a intamplat...si nici in zilele care au urmat (chiar daca incepuse recensamatul). Vreau sa mentionez faptul ca la cele 2 numere de telefon afisate pe situl Primariei am sunat " in disperare" toata aceasta perioada. Nu raspundea nimeni sau suna in permanta ocupat.
Ce parere aveti de chestia asta ? Pe listele de la Leul figuram ca inscrisa si am semnat pentru faptul ca m-am prezentat la instruire.
Acum dupa toate cele relatate, ce ati face in locul meu ?
Va multumesc si astept opinii.
Discuție Spor ecran 2011
Suntem personal contractual si am dori sa facem demersuri pentru sporul de ecran. Acest spor se mai acorda in 2011 ? Va intreb pentru ca parerile sunt impartite. Daca acest lucru este posibil, care este baza legala ? In ce hotarare, lege, etc. in vigoare se face referire la sporul de ecran ? Va multumesc