avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate alx64

Activitate alx64

Oare Casa de Pensii, nu incalca regulamentul european privind protecția datelor personale (GDPR) ,
prin tiparirea datelor personale pe cupoanele de pensii ??!
de ex. la CFR, unele companii ce ofera reduceri ptr pensionari, ptr bilete de odihna, etc. li se cere cuponul de pensii
acolo sunt cnp, valoarea pensiei, cod IBAN, codul bolii, etc. de ce trebuie ca acestea sa fie la vedere si la accesul oricui?
Oricare rahat de farmacie iti ofera card, oare e prea scump ptr Casa sa faca un card care sa ateste calitatea de pensionar
si cu care sa poti face toate acestea mult mai simplu? nuuu, trebuie sa cari o fituica mereu dupa tine, "ultimul cupon" asa ti se cere
si poate ca ai nevoie de ultimul in mai multe locuri..
alt exemplu: oras micut, pensionara pe caz de boala (Parkinson ca sa fiu mai clar si sa intelegeti) destul de tanara (43 ani)
trebuie la fel sa prezinte cuponul in div locuri si se vede dupa codul bolii de ce sufera, apoi barfe "stii ca aia are.." ca asa e la noi, vi se pare corect ??
Ar trebui luate niste masuri in acest sens si, cat mai rapid.
am de prezentatat o excelenta idee de afaceri pentru un operator;
cum pot sa o protejez, in sensul ca daca dupa expunerea ei, mi se spune ca o aveau si ei in vedere ptr viitor sau ca nu-i intereseaza dar apoi, imediat o pun in aplicare ca fiind ideea lor ?!
multumesc anticipat !

am de prezentatat o excelenta idee de afaceri pentru un operator;
cum pot sa o protejez, in sensul ca daca dupa expunerea ei, mi se spune ca o aveau si ei in vedere ptr viitor sau ca nu-i intereseaza dar apoi, imediat o pun in aplicare ca fiind ideea lor ?!
multumesc anticipat !
Va multumesc foarte mult !
buna seara,

va supun atentiei o speta a cuiva apropiat si rugamintea de a oferi un sfat competent:
parintii divortati,copilul este incredintat mamei.
bunicii tatalui,insista sa ia legatura cu copilul,care este fragil emotional, incercand sa-l deruteze, inainte sau dupa orele de curs.
Copilul nici nu vrea sa-i vada sau sa vorbeasca si, le-a spus celor in cauza personal acest lucru,respectivii insa continua cu vizite agasante si denigrari la adresa mamei, in fata colegilor si prietenilor copilului.
intrebarea este daca se poate obtine o interdictie de apropiere fata de minor, pentru bunicii din cauza?

va multumesc!
Scuze ptr. aceasta postare dar, am o mica intrebare legata de calculul sumelor ptr salariul administratorului si al femeii de serviciu; poate cineva mai documentat sau in domeniu, imi poate da o lamurire referitor la acest aspect:
avem un nou administrator, o d-na, si acum aceasta calculeaza pentru plata salariilor o cota pe apartament, functie de cota de indiviza (cred ca asa se numeste) si nu pe numar de persoane cum era pana acum si, mai corect zic eu.
Adica, o persoana care are un apartament de 3-4 camere,plateste mai mult femeia de serviciu decat 4 persoane si un caine sau doua pisici care stau in doua camere !
Mie mi se pare cel putin absurd !
oare aceasta femeie de serviciu,matura si in apartamentele respective sau doar in spatiile comune in care circula una sau 4 persoane (exemplu) ?
Am studiat Hotararea 349 ptr asociatiile de locatari si, acolo prevede ca DOAR reparatiile sa se plateasca ca si cota indiviza; pe de lata parte, d-na administrator spune ca : "asa prevede legea" care??
mentionez ca nu avem presedinte ales ptr asociatie si ,nu s-a tinut nici o sedinta cu proprietarii care sa stabileasca aceasta modalitate de plata
este vreo parere,solutie?
multumesc!