Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Protejare idee afaceri
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Protejare idee afaceri

am de prezentatat o excelenta idee de afaceri pentru un operator;
cum pot sa o protejez, in sensul ca daca dupa expunerea ei, mi se spune ca o aveau si ei in vedere ptr viitor sau ca nu-i intereseaza dar apoi, imediat o pun in aplicare ca fiind ideea lor ?!
multumesc anticipat !
Ideile de afaceri nu pot fi protejate legal, decat cel mult prin contract, cu consimtamantul ambelor parti. Chiar si in acest caz, nu puteti oferi sau capata nicio garantie ca cineva nu a avut ideea respectiva inaintea dvs. Iar alte companii vor fi libere sa imite ideea respectiva dupa ce o vad aplicata de compania cutare.
tgeorgescu, utilizator