avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Activitate P_Ruxi

Activitate P_Ruxi

Buna ziua,
se poate sa imi spuneti si mie in ce sectiune raportez un salariat in declaratia 112, care lucreaza toata luna ianuarie 2012 si primeste si plati compensatorii suportate de angajator? Salariatul nu are doua contracte... multumesc anticipat!
Buna ziua, ce contributii se calculeaza la platile compensatorii din partea angajatului si a angajatorului?
Răspuns la discuția Recuperare C.O.
Cred ca nu am fost destul de explicita la inceput.....cand platesc anticipat, concediul de odihna a unui salariat, din brutul cuvenit ii fac o rezerva pentru somaj, sanatate, pensie, impozit si alte hotarari judecatoresti (nu pot sa nu-i fac o rezerva pentru pensia alimentara spre exemplu pentru ca el(concediul) se intinde pe o luna jumatate) , iar in cazul acesta, netul (suma neta platita anticipat)nu este cel relevant , pentru ca se regleaza la inchiderea fiecarei luni si se reflecta in restul de plata in cazul in care i-am facut rezerva mai mare sau a terminat o poprire. Sper sa ma fii facut inteleasa ...si raman la intrebarea: care este calculul indemnizatiei? ... si daca e pe brut ii retin contributii sau il dau in judecata pentru brutul aferent timpului nelucrat /2011?... pentru ca mi-e clar ca trebuie sa-l dau in judecata ca sa-mi recuperez suma din cele discutate.
Răspuns la discuția Recuperare C.O.
Ma scuzati, prin "indemnizatia platita" sa inteleg brut sau net?
Noi inregistram asa:
-pentru co necuvenit: 641=421 cu suma in rosu pe brut;
-pentru ob. de inv.: 421=461 cu suma ob de inv in baza angajamentului de plata si a notei de constatare
461=% total ob de inv
7581 baza
4427 TVA

Discuție Recuperare C.O.
Cum as putea recupera indemnizatia de concediu de odihna in cazul in care am platit concediu intreg in lunile febr.- martie 2011, lucreaza pana septembrie, iar in octombrie este nemotivat, urmand sa-i desfaca C.I.M.? Care este calculul indemnizatiei, in cazul in care trebuie sa-l dau in judecata pentru co necuvenit?
Răspuns la discuția Nota de constatare
Multumesc!
Aveti cumva vreun model de nota de constatare si evaluare a pagubelor?
Răspuns la discuția NR.ZILE CONCEDIU ODIHNA
21 zile/anul 2011 : 12 luni x 9 (cate luni lucrati in anul 2011) = 16 zile

sau

21 zile/2011 : 255 zile lucratoare in 2011 x nr. de zile lucrate/2011 fara C.M., fara invoiri sau nemotivate de dvs.