Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Retinere concediu efectuat in plus
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Retinere concediu efectuat in plus

Buna ziua! Unui salariat i-am desfacut contractul de munca pentru absente nemotivate, in ultimul stat de plata i s-a retinut suma reprezentand concediul de odihna efectuat mai mult decat i s-ar fi cuvenit. Cum sa inregistrez aceasta suma? I s-a mai imputat un obiect de inventar pe care nu l-a mai restituit. Acesta cum sa-l inregistrez?Mentionez ca salariatul nu a mai dat pe la firma, a plecat in strainatate si nu pot sa-l pun sa semneze poprirea la salariu. Multumesc tare mult!
Noi inregistram asa:
-pentru co necuvenit: 641=421 cu suma in rosu pe brut;
-pentru ob. de inv.: 421=461 cu suma ob de inv in baza angajamentului de plata si a notei de constatare
461=% total ob de inv
7581 baza
4427 TVA

Multumesc tare mult!