avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Activitate grimarius

Activitate grimarius

Buna ziua.
Am si eu o nelamurire la modul de calcul al impozitului pe apartament realizat de directia de taxe si impozite. Astfel pentru apartamentul "compus din 3 camere si dependinte, in suprafata utila de 54.15mp si blacon cu suprafata utila de 5.96mp" (asa scrie in contractul de vanzare) primaria imi ia in calcul suprafata de 54.15+5.96=60.11mp suprafata utila pe care o inmulteste cu coeficientul de 1.4 (necunoscandu-se suprafata construita). Eu consider ca suprafata utila luata in calcul ar trebui sa fie 54.15mp si totusi ei insista ca au calculat corect si nu vor modifica impozitul chiar si dupa ce le-am scris ca nu este corect modul lor de calcul. Este corecta valoarea determinata de ei? Ce as mai putea face in cazul in care eu am dreptate?
Multumesc.
Buna ziua
Care este si cum se masoara distanta minima la care poate fi construita o locuinta fata de vecini, avand o usa si o fereastra pe latura respectiva? Nelamurirea apare de la faptul ca distanta la un colt este de 1.35m fata de hotar iar la celalalt este de 3.85m (usa este pozitionata pe perete la distanta de 4.00 de coltul cel mai apropiat de hotar iar fereastra la 1.60m de celalalt colt al casei). De la CJ nu imi elibereaza autorizatia deoarece nu respect Codul Civil (trebuind sa obtin acordul vecinului) iar proiectantul imi spune ca respect.
Multumesc.
Buna ziua,
As dori sa achizitionez un apartament prin programul Prima casa. In prezent detin o garsoniera cu o suprafata de 32mp si am un contract de vanzare-cumparare cu uzufruct pe un apartament cu 2 camere, al parintilor, in suprafata de 36mp. - toate acestea au fost facute inainte de casatorie.
Intrebarea este daca sunt eligibil pt programul prima casa (conform normelor din acest an)?
Multumesc.
Răspuns la discuția Drepturile mele de angajat
Buna ziua
Am si o nelamurire in ceea ce priveste drepturile mele ca angajat. In luna decembrie am lucrat 18 zile din cele 20 lucratoare ale lunii decembrie, angajat la privat, pentru ca asa a decis conducerea. Mai aveam o zi lucrata in plus in luna noiembrie, si deci voi avea 19 zile lucrate. Intrebarea mea ar fi daca se poate sa fiu platit doar 19 zile primind "0" pentru a douazecea zi, iar daca se poate acest lucru as vrea sa stiu cate zile poate angajatorul, unilateral, sa nu ne cheme la munca si desigur sa nu ne plateasca intr-o luna?
Multumesc.
Răspuns la discuția bonuri de masa
Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti: daca in luna octombrie (23 zile lucratoare) am lucrat 25 de zile trebuie sa primesc 25 de bonuri de masa, (iar pentru zilele lucrate sambata trebuie sa primesc un spor chiar daca nu este mentionat in CC la nivel de unitate), urmand ca in noiembrie sau decembrie sa mi se acorde zile libere platite pentru care nu voi primi bonuri?
Va multumesc!
Am incheiat un contract de consultanta cu o S.C. pentru realizarea unei note explicative in cazul modificarii planului de cultura pe masura 112. Dupa ce am semnat si a trecut o saptamana mi-am dat seama ca acel "consultant" nu avea legatura cu domeniul acesta: cand ne-am intalnit sa imi dea ceea ce a lucrat mi-a prezentat un document care era alcatuit din ceea ce i-am trimis eu: a facut copy-paste din 2 documente - unul la pers. I (facut de mine) si unul la pers.III (facut de cel ce mi-a realizat proiectul initial). Dupa ce i-am spus ce sa mai faca mi-a facut pe loc, dar gresit, si apoi a spus ca se grabeste si a plecat nemaispunandu-i ca si doc. este gresit trebuind sa schimbe exprimarea sa fie la pers a III-a. Dupa cateva zile i-am trimis scrisoare recomandata si i-am spus ca reziliez contractul cf. art. 6.1. (contractul de consultanta este ca si modelul asta [ link extern ]
cu cateva modificari). L-am sunat apoi si mi-a spus ca a primit scrisoarea si sa ne intalnim dar apoi nu a mai raspuns la telefon. Ce pot face? Nefiind vorba de o suma mare as dori sa stiu ce sanse am in instanta, daca asta este rezolvarea, sa nu mai cheltui si acolo desi nici nu i-as lasa banii pe degeaba.
Multumesc.
Sunt angajat, din ianuarie 2011, la o firma care are codul CAEN 1310 Pregatirea fibrelor si filarea fibrelor textile pe post de inginer, cerinta fiind de studii superioare. Care ar fi trebuit sa fie salariul minim in anul 2011 si in 2012 (conform cu ccmn si ccm ramura textile, cred ca se aplica)?
Sa inteleg ca perioada maxima in care un angajat poate avea contract pe perioada determinata este de 9 ani? (3 contracte succesive prelungite pana la termenul maxim de 3 ani prin act aditional)
Răspuns la discuția Plata concediului in invatamant
elena138 a scris:

luati in calcul si perioada 1-12 septembrie!
se pot lua mai intai zilele restante in anul urmator, apoi celelalte. oricum, sa discute la scoala, oricum, banii i-a luat pe acele zile.

Nu stiu ce vreti sa spuneti dar chiar nu sunteti deloc pe aproape de un raspuns la problema mea ci doar ati bifat un mesaj (concediul de maternitate s-a incheiat pe 6 septembrie si de atunci e in activitate iar la calculul zilelor de concediu care pot fi luate am acoperit toata perioada in care nu e activitate cu elevii din anul scolar 2011-2012). Daca nu se pot plati fara a fi efectuate (nu se aplica situatia de la art.11 si 12) atunci i se va amana concediul de odihna aferent anului 2011-2012 (11 zile) in anul scolar 2012-2013, daca este corect (este ca si amanarea hotararilor judecatoresti: "nu putem anul asta sa platim, amanam pe la anul").
Răspuns la discuția Plata concediului in invatamant
Cele 11 zile nu se pot lua (am calculat cate zile ar fi de efectuat din 2011 si am ocupat toate vacantele cu concediu si mai raman 11 zile care pot fi efectuate doar daca sta in CO in timpul in care se invata efectiv). Dar daca ati citat din Ordinul Nr. 5.559/2011 nu se aplica ce scrie la art. 11 si 12?